Najbardziej zakorkowane miasta świata

Stolica Kolumbii Bogota i Rzym to dwa miasta na świecie, w których panuje największy ruch uliczny. Jak obliczono, każdy kierowca w Wiecznym Mieście traci co roku w korkach 254 godziny, czyli ponad 10 dni. Rekord kolumbijskiej stolicy to 272 godziny rocznie.

(fot. robert napiorkowski / Shutterstock)

Po Bogocie i Rzymie kolejne miejsca zajmują Dublin (246 godzin rocznie w korkach), Paryż i Rostów nad Donem ( po 237 godzin) oraz Londyn (227 godzin).

Wyniki analizy sytuacji na drogach w 200 miastach w 38 krajach, przeprowadzonej przez międzynarodowy serwis informacyjny dla kierowców Inrix, wywołały zdumienie i zaniepokojenie we Włoszech, także dlatego, że w rankingu najbardziej zakorkowanych metropolii na siódmym miejscu jest Mediolan. Tam kierowcy tracą co roku 226 godzin. Florencja jest na 15. miejscu (195 godzin), a Neapol na 17. (186 godzin).

Włoska partia Zielonych, komentując te rezultaty podkreśliła, że godziny stracone przez kierowców na ulicach w miastach to kolejny, oprócz groźnego poziomu smogu, czynnik obniżający jakość życia w nich. Zieloni przypomnieli, że liczba samochodów we Włoszech jest jedną z najwyższych w Europie. Ugrupowanie zaapelowało do władz Rzymu i Mediolanu o podjęcie działań na rzecz rozwoju transportu publicznego. Konieczne jest, podkreślono, drastyczne ograniczenie ruchu prywatnych aut.(PAP)

sw/ zm/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 10 dziki_losos

W Rzymie jest ciekawie: stoisz na chodniku przed przejściem, czekasz na zielone. Zapala się zielone - OK, wchodzisz na pasy, robisz dwa kroki - szok! Już jest żółte! I to żółte pozostaje z Tobą jeszcze przez kilka sekund, a potem nagle, bez ostrzeżenia, zmienia się na czerwone. W dokładnie tym samym momencie wszystkie samochody ruszają, zatrzymują się 1cm od Twoich kolan i trąbią, aż nie zejdziesz z jezdni.

To chyba włoska recepta na przepustowość...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 16 1a2b

ostrzeżeniem o czerwonym świetle jest żółte światło ... pamiętaj o tym przy przechodzeniu przez ulicę

! Odpowiedz
0 6 sammler odpowiada 1a2b

Przecież napisał, że wchodzi na zielonym, które jednak bardzo szybko zmienia się na żółte i czerwone.

Nie wiem jak we Włoszech (tzn. byłem wielokrotnie, ale poza tym, że potwierdzam obserwacje kolegi, to nie interesowałem się bliżej, jakie mają przepisy), ale w Polsce kierowca ma zakaz wjazdu za sygnalizator nadający światło zielone, jeżeli utrudni to ruch pieszym na przejściu - ma czekać, aż skończą przechodzić.

Przy okazji: nie ma też prawa ruszyć "na zielonym", gdy na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

Dedykuję to m.in. tym kierowcom: https://youtu.be/RLKZWSPhzZE

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia