Najbardziej zadłużona gmina w Polsce zlikwidowana

Weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zniesienia i podziału zadłużonej gminy Ostrowice między sąsiednie Drawsko Pomorskie i Złocieniec. Gmina przestanie istnieć 1 stycznia 2019 r.

(Google Maps)

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zniesienia gminy Ostrowice oraz ustalenia granic gminy Drawsko Pomorskie i gminy Złocieniec zostało podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego, w czwartek opublikowane w Dzienniku Ustaw i od piątku obowiązuje.

Zgodnie z dokumentem Rada Ministrów zniesie 1 stycznia 2019 r. gminę Ostrowice, a jej obszar zostanie włączony do gmin: Drawsko Pomorskie i Złocieniec.

Gmina Drawsko Pomorskie powiększy swoją powierzchnię o ponad 6,5 tys. ha, o obszary ewidencyjne: Borne, Dołgie, Donatowo, Grzybno, Jelenino, Ostrowice i Przytoń. Natomiast do gminy Złocieniec zostanie włączonych ponad 8,5 tys. ha w obrębie ewidencyjnym: Chlebowo, Cieminko, Gronowo, Nowe Worowo, Płocie, Siecino, Smołdzięcino, Szczycienko i Śmidzięciono.

Specustawę w sprawie zadłużonej gminy Ostrowice Sejm przyjął 5 lipca, 13 lipca Senat nie zaproponował do niej poprawek, prezydent RP Andrzej Duda podpisał ją 20 lipca. Obowiązuje od 26 lipca.

Ustawa - zakłada, że to Rada Ministrów w drodze rozporządzenia - 1 stycznia 2019 r. zniesie gminę i ustali nowe granice gmin, do których włączony zostanie obszar Ostrowic.

Zgodnie z ustawą dług gminy Ostrowice przejmie Skarb Państwa reprezentowany przez wojewodę zachodniopomorskiego.

Od 1 stycznia 2019 r. wojewoda będzie miał 14 dni na wezwanie wierzycieli do zgłaszania wierzytelności. Na stronie internetowej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie zostanie opublikowane stosowne obwieszczenie w tej sprawie. W ciągu trzech miesięcy wierzyciele będą zobowiązani odpowiedzieć na ten dokument. Wierzytelności niezgłoszone w terminie - wygasną.

Wojewoda ustali wysokość należności. Odbędzie się to nie wcześniej niż 12 miesięcy i nie później niż 15 miesięcy od zlikwidowania gminy Ostrowice. Wierzyciele będą mieć prawo do wniesienia sprzeciwu do właściwego sądu okręgowego. Skarb Państwa będzie reprezentować Prokuratoria Generalna.

Zgodnie z przepisami w dniu wejścia w życie ustawy organy gminy Ostrowice ulegają rozwiązaniu i wygasają mandaty wójta i radnych. Zadania i kompetencje samorządu przejmuje osoba wyznaczona przez premiera na wniosek wojewody zachodniopomorskiego (dwuletnia kadencja obecnego komisarza rządowego mija 26 października 2018 r. PAP). Natomiast organy gmin, do których włączone zostaną Ostrowice, będą pełnić swoje funkcje do 31 grudnia 2018 r.

W myśl ustawy w tegorocznych wyborach samorządowych mieszkańcy gminy Ostrowice nie będą głosować na wójta i radę Ostrowic, lecz gmin, do których zostaną przyłączeni administracyjnie. Pierwszą sesję rady w gminach zwoła komisarz wyborczy w ciągu 7 dni od zniesienia Ostrowic.

Zadłużenie, liczącej ok. 2,5 tys. mieszkańców gminy Ostrowice na koniec 2017 r. sięgało prawie 47 mln zł i rosło lawinowo.

Były wójt gminy Ostrowice Wacław M. i była skarbniczka gminy Krystyna K., podejrzani o jej zadłużenie m.in. w parabankach, w listopadzie 2016 r. usłyszeli zarzuty nadużycia i przekroczenia uprawnień, a także nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych, doprowadzając do wyrządzenia gminie szkody wielkich rozmiarów. Akt oskarżenia trafił w maju do Sądu Okręgowego w Koszalinie.

Proceder działania na szkodę gminy, zadłużenia jej na co najmniej 38,5 mln zł, miał trwać od września 2008 r. do 25 października 2016 r. Urzędnicy złożyli wyjaśnienia, ale nie przyznali się do zarzucanych im czynów, za których popełnienie grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. (PAP)

autor: Inga Domurat

ing/ skr/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 jerzy.kopinski

Ciekawe czy w związku z tym zmniejszy się liczba urzędników gminnych czy wręcz przeciwnie - zwiększy?

! Odpowiedz
28 25 sloneczkodzg

Oto przykład gminnej gospodarności za POprzedników .

! Odpowiedz
15 32 dziki_losos

To teraz inna gmina będzie najbardziej zadłużona.

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil