REKLAMA

Naimski o polskim atomie: nie ma możliwości blokady inwestycji

2022-01-25 07:28
publikacja
2022-01-25 07:28
Naimski o polskim atomie: nie ma możliwości blokady inwestycji
Naimski o polskim atomie: nie ma możliwości blokady inwestycji
fot. Marcin Pegaz / / FORUM

Przed nami rozmowy z sąsiadami o wpływie elektrowni jądrowej na środowisko, ale w praktyce nie ma możliwości blokady inwestycji – uspokaja we wtorkowej "Rzeczpospolitej" Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

"Rz" zapytała Piotra Naimskiego o wybraną pod koniec ubiegłego roku preferowaną lokalizację dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce - Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo.

Zdaniem Naimskiego przyjęcie przez rząd w październiku 2020 roku Programu Polskiej Energetyki Jądrowej było kluczowym elementem poprzedzającym wybór lokalizacji.

"Program jest realizowany. Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zakończyła sporządzanie raportu środowiskowego. To istotny krok, który umożliwia dalsze prowadzenie procedury dla uzyskania pozwolenia środowiskowego. Spółka złoży ten raport do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) w momencie, kiedy wejdzie w życie nowelizacja kilku ustaw dotyczących procedur przy rozpatrywaniu wniosku PEJ o wydanie decyzji środowiskowej. Chodzi o dostosowanie tych procedur do ogólnie obowiązujących dzisiaj przepisów. Spodziewamy się, że gotowy raport środowiskowy będzie mógł być wkrótce złożony. Tym samym automatycznie GDOŚ podejmie rozpatrywanie złożonego wcześniej wniosku. To procedura, która zakłada m.in. konsultacje transgraniczne dotyczące wpływu na środowisko. Będzie prowadzona przez GDOŚ i spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe. Po ocenie formalnej raport zostanie upubliczniony" - powiedział.

Dodał, że ta procedura potrwa prawdopodobnie kilkanaście miesięcy. Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej wskazał, że po raporcie środowiskowym przyjdzie pora na ukończenie raportu lokalizacyjnego. "To będzie zharmonizowane z tym, co dzieje się równolegle. Realizujemy umowę polsko-amerykańską, która prowadzi do przedłożenia polskiemu rządowi amerykańskiej oferty dostarczenia technologii i budowy elektrowni pod koniec sierpnia 2022 r. Jesienią tego samego roku rząd będzie mógł w oparciu o tę ofertę podejmować decyzję co do wyboru partnera" - mówił.

W jego ocenie w efekcie tych kroków "na przełomie lat 2022–2023 powinniśmy mieć wybraną technologię i wstępne, ale wiążące porozumienie z partnerem, z którym elektrownie będziemy budować, zgodnie z dokumentem PPEJ z października 2020 r.". "Utrzymujemy założenie, że pierwszy reaktor będzie uruchomiony w 2033 r. Oznacza to, że w 2026 r. powinny rozpocząć się prace budowlane. Do tego czasu muszą być gotowe kluczowe elementy infrastruktury towarzyszącej, a więc drogi dojazdowe, kolej i terminal morski" - powiedział w "Rz".

Naimski, zapytany, na czym będzie polegać procedura transgraniczna, odpowiedział: "W ramach procedury odbywającej się na podstawie Konwencji z Espoo pytania mogą zadawać nasi sąsiedzi, ale i inne kraje z UE, jak choćby Austria".

"Rz" dopytała, czy spodziewa się trudności ze strony negatywnie nastawionych do atomu rządów Niemiec i Austrii? "Pozostaję optymistą. Rozmowy są przed nami, ale będziemy przekonywać, że ta inwestycja będzie w pełni bezpieczna i spełniająca wymagane w tej dziedzinie standardy. W praktyce nie ma możliwości, aby któryś z krajów zablokował tę inwestycję" - stwierdził.

mm/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (31)

dodaj komentarz
demeryt_69
Przyrodnik specem od energetyki jądrowej? Dlaczego nie :)

darius19
no i dobrze. Bo sporo roznych (pseudo tez) ekologicznych organizacji, kiedys blokowalo inwestycje. Czasem faktycznie mieli racja. Ale....zauwazcie ze w krytykujacych komentarzach nie ma merytorycznych opcji - co zamiast atomu. Juz jak rusza - to wg. nich - wszystko zle... Takie to znamienne dla naszego narodu.
men24a
Orientujesz się kiedy zaczną budować ja bo zaraz miną 2 kadencję ich urzędowania ? A potem będą latać jak wściekli i krzyczeć że Tusk buduje 3 x drożej.
lancealot odpowiada men24a
Tak jak przy CPK, nie chodzi o to żeby króliczka dogonić.
Czy się stoi czy się leży 50 tys za "zarządzanie" się należy.
1984
Jak to nikt nie mówi o alternatywie dla tego atomowego kloca? Otóż jest, znacznie lepsza i tańsza: kogeneracja.
men24a
Czy ktoś się orientuje czy jest przewidziany przetarg czy to będzie inwestycja po każdej cenie na kolanach z łaską ? A potem wina unii że gaz i prąd drogi ?

fińscy użytkownicy Twittera zajmujący się obronnością, podśmiewają się z polskiego sposobu nabycia nowych myśliwców. Jeden z nich określił to jako "metodę na Folkego
Czy ktoś się orientuje czy jest przewidziany przetarg czy to będzie inwestycja po każdej cenie na kolanach z łaską ? A potem wina unii że gaz i prąd drogi ?

fińscy użytkownicy Twittera zajmujący się obronnością, podśmiewają się z polskiego sposobu nabycia nowych myśliwców. Jeden z nich określił to jako "metodę na Folkego Westa" (znany fiński dziennikarz telewizyjny zajmujący się podróżami): West wchodzi do sklepu ze złotem na bliskowschodnim targowisku i mówi: "Kupię to. Teraz mój przyjacielu daj mi dobrą cenę".
moravietz
Niech sie smieja, kupilismy dobre mysliwce. Reszta jest mniej istotna.
men24a odpowiada moravietz
W rozmowie z Wirtualną Polską, na pytanie dziennikarza, dlaczego Polska za myśliwce F-35 ma zapłacić 577 mln zł za sztukę, podczas gdy Belgia kupuje je w cenie 437 mln zł za samolot, Georgette Mosbacher odpowiada, że nie wie dlaczego tak jest, "bo nie mam wglądu w dokładne statystyki i specyfikacje sprzętu".
Wymienia
W rozmowie z Wirtualną Polską, na pytanie dziennikarza, dlaczego Polska za myśliwce F-35 ma zapłacić 577 mln zł za sztukę, podczas gdy Belgia kupuje je w cenie 437 mln zł za samolot, Georgette Mosbacher odpowiada, że nie wie dlaczego tak jest, "bo nie mam wglądu w dokładne statystyki i specyfikacje sprzętu".
Wymienia także rosnące koszty - stali, paliwa, czy samej produkcji. 
Mosbacher przyznaje, że czuje się sfrustrowana zarzutami, że Stany Zjednoczone traktują Polskę wyłącznie jak łatwy rynek zbytu oraz stronę transakcji, której USA chcą sprzedać sprzęt możliwie najdrożej. Jednocześnie zwróciła uwagę na obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce oraz ich gotowość do działań w obronie naszego kraju.W sumie kobieta ma rację, jeśli ktoś chce więcej płacić za towar niż inni, to nie można mu tego zabraniać
pstrzezek
"nie ma możliwości blokady inwestycji" A jakże. Kto by rezygnował z darmowego korytka wokół inwestycji o której się mówi w kategoriach teoretycznych już ponad 20 lat.
demeryt_69
Tow. Strzeżek, POdobno się przeprowadzacie :)

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Izrael-rozwaza-ewakuacje-z-Ukrainy-75-tys-osob-uprawnionych-do-izraelskiego-obywatelstwa-8265163.html

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki