Naimski: Wybór wykonawcy Baltic Pipe na przełomie roku

Wybór wykonawcy gazociągu Baltic Pipe nastąpi na przełomie roku. Późną wiosną rozpoczną się prace konstrukcyjne - powiedział w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

(Gaz-System)

 Zapewnił, że projekt przebiega z godnie z harmonogramem a rezygnacja duńskiego premiera Larsa Lokke Rasmussen po przegranych wyborach parlamentarnych, nie stanowi żadnego ryzyka dla realizacji inwestycji.

Jak mówił Naimski, strona polska utrzymuje kontakt z politykami wszystkich duńskich frakcji. Ponadto zwrócił uwagę, że projekt budowy międzystemowego połączenia gazowego nie był w Danii elementem kampanii wyborczej. Przypomniał, że polityczną decyzję o budowie Baltic Pipe mniejszościowy rząd Rassmusena podjął w porozumieniu z opozycyjną większością parlamentarną.

"Nie ma ryzyka opóźnienia z tego punktu widzenia" - zapewnił Naimski. Jak zauważył, duńska agencja energii, która zajmuje się wydawaniem pozwoleń, działa niezależnie i formalnie - znajduje się poza strukturami rządowym. "Jesteśmy z nią w bezpośrednim kontakcie, zarówno na poziomie dyplomatycznym, jak i na poziomie inwestorskim. Nie ma tam żadnych zagrożeń" - dodał.

"Lepiej niż przewidywaliśmy jest w Szwecji, tam są trudne procedury (...). Etapy prowadzące do wydania przez Szwedów kolejnych pozwoleń (na budowę Baltic Pipe - PAP) są przyspieszone w stosunku do harmonogramu. Następny istotny etap, to koniec tego i początek nowego roku, kiedy nastąpi wybór wykonawcy. Późną wiosną (2020 r. - PAP) zaczną się prace konstrukcyjne" - poinformował.

Baltic Pipe to gazowe połączenie między złożami na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, przez duński system gazowy, z polskim wybrzeżem Bałtyku.

Magistrala ma być oddana 1 października 2022 r. Jej roczna przepustowość to 10 mld m sześc. gazu rocznie, czyli 60 proc. polskiego zapotrzebowania na surowiec. Inwestorami są polski operator systemu przesyłu gazu Gaz-System i jego duński odpowiednik - Energinet. Polski inwestor odpowiada za rozbudowę naszego systemu przesyłowego, rurę podmorską i ponosi część kosztów tłoczni na duńskiej wyspie Zelandia. Energinet z kolei odpowiada za budowę tej tłoczni, rozbudowę duńskiego systemu przesyłowego i przyłącze gazowe z między Danią i Norwegią.

Dzięki Baltic Pipe Polska będzie mogła się uniezależnić się od dostaw gazu z Rosji; właśnie w 2022 r. kończy się długoletni kontrakt na dostawy tego surowca, tzw. kontrakt jamalski. 

autor: Małgorzata Dragan

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 19 1984

Jak zwykle nadaktywność @ajwaj i @marxs. Problem w tym, że nie do końca wiedzą o czym piszą. Zaczynajac od wiatraków które "musza miec równolegle elektrownie na chodzie". Czy wiesz, że nowoczesna el. gazowa parowa może być uruchomiona w kilkanaście minut? Że sam blok gazowy uruchamia się w czasie liczonym w sekundach? O jakich "pracujących równolegne" elektrowniach piszesz?

Po raz kolejny zwracam uwagę na różnicę między mocą i energią. Gdy nie wieje zaczyna brakować mocy więc uruchamia się el. szczytowe jak wodne czy w/w gazowo-parowe. Dostarczają one potrzebnej w danej chwili mocy. Ale jak wieje wiatraki produkują energię. Nie jest ważne 10%, 20% czy 50% aktualnego zapotrzebowania. Ważne, że w tym czasie oszczędza się 10%, 20% lub 50% potrzebnego paliwa. Jeżeli OZE w polskim miksie stanowią 10% oznacza to, że dzięki temu spaliliśmy o 10% mniej węgla, gazu i innych paliw. Do 2020r musimy mieć 15% OZE czyli o tyle spadnie zużycie paliw (fachowo energii pierwotnej).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
26 3 ajwaj

Jak zwykle nadaktywność @1984 w tym, że nie do końca wie o czym pisze :)

Ile tych elektrowni (szczytüwych, gazowych masz w % do el. konwencjonalnych, gdzie one MIASTA sie wlaczaja w minuty ???
Ile trwa budowa np. w PL, kiedy blolki z lat 1960-ych juz (prawie) niezywe, a el. atomowa w marzeniach ???

Utopia jest piekna, ale kiedys sie ten i ów budzi juz ""nie z reka, a po szyje w nocniku"".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 3 ajwaj odpowiada ajwaj

30 lat Magdalenki=POPISów & Co to wyeksploatowanie gl. elektrowni z okresu "krwawej komuny"
ultra-KASA z prywatyzacji, dlugów itd. przeminela i przemija z wiatrem (choc i w off-shorach na kontach w/w sekt

widze ciemnosc

! Odpowiedz
0 0 1984 odpowiada ajwaj

Dementuję bzdury na temety energetyczne, to moje hobby. Zacznę od tego, że el. atomowa pracuje w podstawie więc do tego o czym piszemy pasuje jak wół do karety. W Polsce mamy ok. 2.5 GW el. wodnych z czego 1.5 to typowe elektrownie szczytowo-pompowe. Do tego dochodzą dwa oddane do użyktku 0.5 GW bloki gazowo parowe (Płock i Włocławek), razem 3.5 GW mocy którą można doskonale sterować. Większość czasu el. węglowe nie pracują z pełnym obciązeniem, a każdą można przez pewien czas przeciążyć. Polskie wiatraki mają ok. 5 GW, nie stanowią żadnego ale to żadnego zagrożenia dla pracy systemu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
43 8 marxs

do nie istniejących(prawie) i pustych złóż norweskich PIS buduje Baltic Pipa niech PIS wybuduje jeszcze schody do Nieba

! Odpowiedz
44 9 ajwaj

Jesli beda PISy przy korycie :)

Norweskie-brytzyjskie zloza wysychaja, holenderskie beda zamykane (po trzesieniu ziemi z powodu eksploatacji gazu). A zuzycie w UE rosnie bezlitosnie (odejscie od wegla i wiatrków) 15-25 % rocznie

Choc moze sekta PISy trafi dobrze :)
Bedzie wylac ta rura eksport czegos na zachód (nie wspominajac o paciorkach za umowe na rurki)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
40 6 ajwaj

Zreszta znajac kompetencje PISy, beda chcieli przedluzy ta rure do Texasu (ca 9 000 km) :)
Przynajmniej wydadza mld $ (w tym prowizja sekty PISy do off-shorów)

! Odpowiedz
33 6 ajwaj

Wzrosty roczne w % spozycia gazu w Europie trudno ocenic dokladnie
Wiatraki & co. JUZ daly wzrosty cen energi np. w Niemczech o 100 % (ustawa EEG=ErneubareEnergieGesetz=ustawa o odn. energii) > dotacje znacznie obciete

Atom, wegiel wylaczaja, a wiatraki musza miec równolegle elektrownie na chodzie :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO 0,09% 1 469,95
2019-12-11 14:18:00
MIEDŹ 0,70% 6 134,00
2019-12-11 14:18:00
ROPA -0,34% 63,97
2019-12-11 14:18:00
SREBRO -0,12% 16,70
2019-12-11 14:18:00
PLATYNA 0,34% 927,20
2019-12-11 14:18:00

Znajdź profil