Naimski: Pierwsza rura Baltic Pipe zostanie położona w 2020 r.

Pierwsza rura gazociągu Baltic Pipe zostanie zatopiona w 2020 r.- powiedział w poniedziałek w Rzeszowie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej wiceminister Piotr Naimski.

(fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

Naimski podczas III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywy rozwoju za projekt dywersyfikacji źródeł gazu ziemnego do Polski otrzymał nagrodę im. Ignacego Łukasiewicza. Wyróżnienie przyznają organizatorzy konferencji, którymi są Politechnika Rzeszowska i Instytut Polityki Energetycznej im I. Łukasiewicza.

Czas przeznaczony na budowę gazociągu wynosi dwa lata. Pierwsza rura będzie zatopiona w 2020 r. Harmonogram został zaplanowany z pewnym wyprzedzeniem, z pewnym naddatkiem dlatego, że Bałtyk jest morzem niespokojnym. Może okazać się, że sezon, który pozwala na budowę może być skrócony - mówił wiceminister.

Zauważył, że projekt Baltic Pipe jest kolejnym, w którym uczestniczy. Ten projekt jest najbardziej dojrzały w takim sensie, że jesteśmy najlepiej do niego przygotowani. Mamy zespół ludzi, którzy to robią. Jesteśmy zespołem, który jest przekonany, że ten projekt jest dla Polski ważny. I my to zrobimy - zaznaczył Naimski.

W trakcie wystąpienia pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej przypomniał, że idea połączenia Polski z norweskimi złożami gazu, a właściwie złożami gazu na Morzu Północnym zrodziła się w 1992 r.

A impulsem do tego było to, co zdarzyło się w pierwszych dniach urzędowania rządu Jana Olszewskiego. W styczniu 1992 r. Rosjanie obniżyli gwałtownie ciśnienie w gazociągu dostarczającym gaz do Polski. Wtedy, w styczniu 1992 r.- mieliśmy widmo klęski().Wtedy zaczęliśmy się rozglądać jak wyjść z tej jednostronnej zależności od jednego rosyjskiego dostawcy - wyjaśnił wiceminister.

Gazociągiem Baltic Pipe do Polski można będzie sprowadzić rocznie 10 mld m sześć. gazu ziemnego ze złóż norweskich. Łącznie z dostawami poprzez gazoport w Świnoujściu do Polski trafi 16-17 mld m. sześć. gazu.

Oprócz tego mamy swoją produkcję. Mamy nasze złoża gazu, które okazują się perspektywiczne. Ta produkcja gazu w Polsce ona będzie kontynuowana na poziomie 4-5 mld m sześć. - dodał wiceminister.

Jego zdaniem, Baltic Pipe, jest projektem istotnym z punktu widzenia Polski, ale jest też ważny dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Nasz region jest w pewnym sensie izolowany. Odbiorców w Polsce, na Słowacji w Czechach, na Węgrzech na Bałkanach otacza sieć jednego dostawcy, czyli Gazpromu - wyjaśnił.

W ocenie Naimskiego, Baltic Pipe może doprowadzić do zmiany sytuacji w regionie. Ten projekt musi być zrealizowany do 1 października 2022 r. - podkreślił.

Baltic Pipe (Gazociąg Bałtycki) to magistrala gazowa o przepustowości 10 mld metrów sześc., która miałaby połączyć systemy gazowe Polski i Danii, a przez to również gazociągi transportujące gaz ziemny ze złóż norweskich. Gazociąg Bałtycki jest wpisany na listę priorytetowych inwestycji energetycznych UE. (PAP)

autor: Alfred Kyc, Wojciech Huk

edytor: Bożena Dymkowska

kyc/ huk/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
36 14 ajwaj

Niemiecki Min. Gospodarki Altmaier dzis:
"Nord Stream 2 bedzie budowany bo to projekt gosp. firm-koncernów, które dostaly zezwolenia i nie dotyczy rzadów itd."

Ja powiedzieli wielokrotnie szefowie w/w koncernów
"nie jestesmy do rozwiazywania problemów socjalnych w Ukrainie & co."
(oligarchy, sekty, loze PISy itd. nie dostana kasiorki za tranzyt ca 2 mld. $ /y >>> ALE Niemcy beda mieli taniej, a na "zaworze gazu" nie beda stali "good fellas" z UKR-PL z nieznanym rozwojem wypadków, np. co bylo - grozba wysadzenia przez "prawy sektor", bataliony Azov, Ajdar itd.)
https://www.nord-stream2.com/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
52 13 ajwaj

Bez komentarza >> skargi i zazalenia do rzadu Norwegii :):):)

""Norwegia Desperacko potrzebuje dużych odkryć ""
""Rozczarowująca kampania na Morzu Barentsa doprowadziła tylko do 11 przedsiębiorstw ubiegających się o licencje na produkcję w 24. rundzie licytacji w Norwegii, która zaoferowała 93 bloki na Morzu Barentsa i 9 bloków na Morzu Norweskim. ""

https://oilprice.com/Energy/Energy-General/Norway-Desperately-Needs-Large-Oil-Discoveries.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
52 10 ajwaj

Spadajaca WLASNA prod. ropy i gazu (kolor czerwony) w Norwegii:

https://www.norskpetroleum.no/en/production-and-exports/exports-of-oil-and-gas/

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,9% II 2019

Znajdź profil