REKLAMA

Nagroda w Montrealu dla "Wenecji" Jana Jakuba Kolskiego

2010-09-07 09:42
publikacja
2010-09-07 09:42
"Wenecja Jana Jakuba Kolskiego zdobyła Specjalną Nagrodą Jury za Szczególne Osiągnięcie Artystyczne na zakończonym właśnie 34. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu. Jest to druga co do ważności, po Grand Prix, nagroda tego jedynego w Ameryce Północnej międzynarodowego festiwalu klasy A.

Już pierwsze festiwalowe pokazy filmu przyciągnęły setki widzów i wzbudziły aplauz widowni. Reżyser Jan Jakub Kolski i operator filmowy Artur Reinhart spotkali się z montrealską publicznością, która wyrażała zachwyt nad wizualną stroną filmu i emocjonalnym ładunkiem, towarzyszącym historii polskiej rodziny uciekającej w świat wyobraźni przed okrucieństwem drugiej wojny światowej. Film, oparty na opowiadaniu Włodzimierza Odojewskiego, rozumiany był jako uniwersalna metafora wewnętrznego mierzenia się z rzeczywistością, której nie jesteśmy w stanie zaakceptować.

W najbliższym czasie film zostanie zaprezentowany w ramach kolejnych ważnych międzynarodowych festiwali filmowych m.in. w Reykjaviku, Hajfie i Hamburgu.

"Wenecja" to opowieść o 11- letnim Marku, który zgodnie z rodzinną tradycja powinien pojechać do Wenecji. Uniemożliwia to wybuch II wojny światowej. Ciotki próbują w zalanej piwnicy domu, odtworzyć marzenie chłopca o Wenecji. Brutalne zderzenie z rzeczywistością wojny przyspiesza inicjację chłopca w dorosłe życie.

Jan Jakub Kolski powraca w filmie do polskiej prowincji, bo - jak powiedział - "tylko tam odnajduje klimat potrzebny mu do rozmowy z widzem".

Film doceniono wcześniej w kraju. W maju jury festiwalu Polskich Filmów Gdyni nagrodziło operatora Artura Reinhardta za zdjęcia i Marcina Walewskiego, który wystąpił w roli Marka, za debiut.

Informacyjna Agencja Radiowa
Źródło:IAR
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki