REKLAMA
Tour de spółki

Nagroda dla Macieja Zaremby

2008-03-19 13:30
publikacja
2008-03-19 13:30
Akademia Szwedzka, ta sama która przyznaje Literackie Nagrody Nobla, podjęła decyzję o ufundowaniu i wręczeniu Maciejowi Zarembie Bielawskiemu specjalnej nagrody za jego dotychczasową twórczość.

Maciej Zaremba jest szwedzkim dziennikarzem polskiego pochodzenia. Z Polski wyemigrował w 1969 roku. W księgarniach można znaleźć zbiór reportaży jego autorstwa "Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji".Dlaczego szwedzki wymiar sprawiedliwości jest pobłażliwy dla zbrodniarza wojennego, ale nie zna litości dla jego ofiary? Jak wytłumaczyć, że polski hydraulik na plakatach związków zawodowych wygląda jak prostytutka? Jak to się stało, że po czterech latach japońskiej niewoli szwedzcy marynarze z okrętu M/S Ningpo zamiast otrzymać ordery, trafili do aresztu za niepłacenie podatków? Czy to nie dziwne, że policjanci z miasteczka Borlänge już jesienią wiedzieli, że zaniemogą w zimie? I dlaczego tak często chorują, mieszkając w najczystszym kraju Europy?

To tylko niektóre tematy, jakimi w swojej książce zajął się Maciej Zaremba. Jego reportaże to jednocześnie niezwykle wnikliwe eseje na temat czegoś tak nieuchwytnego i trudnego do zdefiniowania jak mentalność Szwedów, czyli głęboko tradycyjnego społeczeństwa, które uważa się za pionierów nowoczesności.

źródło: Wydawnictwo Czarne/ informacja prasowa
Źródło:bn

Do pobrania

zarembajpgzarembajpg
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki