REKLAMA

Nadwyżka w budżecie po czerwcu wyniosła 25 mld zł

2021-07-19 18:20, akt.2021-07-19 19:35
publikacja
2021-07-19 18:20
aktualizacja
2021-07-19 19:35
Nadwyżka w budżecie po czerwcu wyniosła 25 mld zł
Nadwyżka w budżecie po czerwcu wyniosła 25 mld zł
fot. Virrage Images / / Shutterstock

Po czerwcu w budżecie państwa jest ponad 25 mld zł nadwyżki - ogłosił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, rządowa pomoc dla firm przekroczyła już 200 mld zł.

"Naprawa finansów publicznych po naszych niefrasobliwych poprzednikach doprowadziła do tego, że po czerwcu, na półrocze, mamy nadwyżkę w budżecie przekraczającą 25 mld zł. Jednocześnie przekroczyliśmy 200 mld zł z okładem, na pomoc dla firm w covidzie. To jest coś, co pozwoliło zachować potencjał tych firm, dokonać ekspansji na nowe rynki i co najważniejsze - pozwoliło zachować miejsca pracy" - oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w czasie wizyty w firmie SKB Drive Tech w Radomsku (Łódzkie).

Mateusz Morawiecki, podczas wizyty w firmie SKB Drive Tech, zaznaczył, że "z radością" wysłuchał informacji o przedsiębiorstwie produkującym elementy, w których "zaszyty" jest polski know-how. Zdaniem premiera inwestowanie poprzez takie firmy, to znakomity przykład, jak zdobywać nowe rynki.

Jak powiedział szef rządu, Polska dla wielu przedsiębiorców jest już za mała, dlatego rząd musi wspierać firmy w ekspansji i w eksporcie - stwierdził.

"Na tym nam szczególnie zależy, bo Polska dla wielu firm zrobiła się już za mała. Musimy wspierać firmy w ekspansji, w eksporcie. I stąd te dane, które spływają do nas, o rekordowym eksporcie w marcu - 110 mld zł - napawają ogromną radością i nadzieją na przyszłość" - zaznaczył.

Morawiecki dodał, że jednocześnie Główny Urząd Statystyczny przekazał informacje o "jednym z najwyższych od wielu lat przyroście wynagrodzeń" sięgającym 10,8 proc. w skali roku.

Zdaniem premiera o taki szybki wzrost wynagrodzeń chodzi w Polskim Ładzie.

"Polski Ład to tworzenie nowych miejsc pracy, to wsparcie dla firm, a jednocześnie tworzenie perspektyw do ekspansji. Cieszę się, że przez Polski Ład, przez nasze inwestycje w infrastrukturę, ale także przedsiębiorczość, będziemy w stanie wspierać polski biznes" - podkreślił.

Radomszczańska firma SKB Drive Tech, którą odwiedził w poniedziałek szef rządu, oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie zespołów przeniesienia napędu, odlewnictwa żeliwa oraz obróbki metalu. Jak zaznaczył jej wiceprezes Marek Wodzisławski, udział firmy w eksporcie sięga 50 proc. SKB współpracuje m.in. z Polską Grupą Zbrojeniową i Volvo.

"Potwierdzam, że nie jesteśmy odtwórcami lecz twórcami myśli technicznej. (...) Uczestniczymy w światowych rynkach, walczymy na nich i rośniemy" - dodał.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

Źródło:PAP
Tematy
Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Komentarze (28)

dodaj komentarz
kimdzonk
podobno to są te pieniądze, które kiedyś w ziemi zakopał Tusk i przeznaczył na program 500 plus Ewy Kopacz
janusz26904029
Jak tam Hussarya Arrinera?
3456
czyli brakuje 100 mld rocznie , Tusk wie jak te wszystkie problemy rozwiązać ,tylko głosować na niego . i Japonia będzie za 2 lata.
przedsiebiorca30
Mamy wiecznie rekordowe nadwyżki, tylko dług publiczny rośnie względem całego PKB i to nie nominalnie tylko w punktach procentowych, co realnie oznacza, że szybciej się zadłużamy niż rośnie nasz PKB :). Do tego oficjalnie wiadomo, że do UE raportujemy wyższy dług niż podajemy w kraju. Nigdy wcześniej na taką skalę nie była prowadzona Mamy wiecznie rekordowe nadwyżki, tylko dług publiczny rośnie względem całego PKB i to nie nominalnie tylko w punktach procentowych, co realnie oznacza, że szybciej się zadłużamy niż rośnie nasz PKB :). Do tego oficjalnie wiadomo, że do UE raportujemy wyższy dług niż podajemy w kraju. Nigdy wcześniej na taką skalę nie była prowadzona kreatywna księgowość, ale ludzie przeczytają nagłówek artykułu lub obejrzą TVP i myślą, że mamy cudotwórców w stylu "wystarczy nie kraść" :)
antek10
jest deficyt 100 mld zł - reszta to kreatywna ksiegowosc bo podnosza podatki.
marxs
notoryczny kłamca i oszust już dwa razy prawomocnie skazany przez sądy za kłamstwa ogłasza "nadwyżkę" w budżecie
kris74keh
Co do pani marszałek Witek, to ona odpowiedziała tej ryczącej zgrai przyjezdnych kodziarzy ,którzy są zawsze i wszędzie i zachowują się jak mieszkańcu chlewu.
marxs
pokazała po prostu jaka jest tępa bo nawet nie wiedziała jak zdecydowana większość wyznawców PIS skąd pochodzi kasa na pińset plósy
kris74keh
Po co ogłaszać te nadwyżki? Nie minie parę dni a ustawi się kolejka związkowców po podwyżki.

Powiązane: Budżet 2021

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki