Naczelny Sąd Administracyjny akceptuje skład Trybunału Konstytucyjnego

Nieoczekiwanie PiS zyskał ważnego sojusznika w sporze o zasiadających w Trybunale Konstytucyjnym trzech sędziów tzw. sędziów dublerów. To Naczelny Sąd Administracyjny - informuje czwartkowe wydanie "Dziennika Gazety Prawnej".

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

W piśmie przesłanym do redakcji gazety rzeczniczka NSA przyznaje, że obecny Sejm skutecznie unieważnił wybór sędziów TK dokonany przez poprzednią większość sejmową. Innymi słowy, sędziami TK nie są Roman Hauser, Andrzej Jakubecki i Krzysztof Ślebzak wyłonieni głosami PO-PSL. Miejsca te skutecznie zajęli wybrani przez PiS Mariusz Muszyński i Henryk Cioch, a do niedawna także Lech Morawski (zmarł 12 lipca br.).

Gazeta podaje, że eksperci nie kryją zaskoczenia stanowiskiem NSA.

"To niezwykle ważna deklaracja. W ten sposób NSA daje kolejny argument do ręki tym, którzy od początku twierdzili, że działania w sprawie sędziów TK podejmowane przez obecny Sejm są jak najbardziej legalne" - mówi "DGP" prof. Marek Dobrowolski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jednocześnie zwraca uwagę, że to głos płynący z organu niezależnego od polityków, który do tej pory nie opowiadał się po żadnej ze stron konfliktu. (PAP)

pd/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 7 m34

"Nieoczekiwanie PiS zyskał ważnego sojusznika w sporze o zasiadających w Trybunale Konstytucyjnym trzech sędziów tzw. sędziów dublerów."

TK orzekł, NSA orzekł, nawet SN dorzucił swoje 3 grosze.
Jaki spór?

! Odpowiedz
2 5 romekdyk

Określenie że sąd jest czyimś sprzymierzeńcem godzi w niezawisłość sądu.
Do sądu zapewne wypłynęła sprawa i sąd musiał zająć jakieś stanowisko szkoda że nie podano najważniejszego czyli uzasadnienia czy też jak brzmiał wyrok wcale bym się nie zdziwił gdyby NASa uznał że zgodnie z konstytucją nie może oceniać uchwał parlamentu.

Konstytucja Art. 184.
Naczelny Sąd Administracyjny oraz inne sądy administracyjne sprawują, w zakresie określonym w ustawie, kontrolę działalności administracji publicznej. Kontrola ta obejmuje również orzekanie o zgodności z ustawami uchwał organów samorządu terytorialnego i aktów normatywnych terenowych organów administracji rządowej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 21 nikiel

czyli co totalna opozycja łamała konstytucję? jak to jest wyborcy PO ? kisiel (u was dla niepoznaki zwany mózgiem) się dzisiaj ugotował?

! Odpowiedz
26 8 plutarch

Białoruś blisko :-((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

! Odpowiedz
2 12 niewierzacyateusz

jedziesz samochodem czy lecisz od razu do Mińska ?

! Odpowiedz
3 18 samsza

Głowy ostygły to zajęto się faktami. Następny mit to armia pisowskich sędziów. W Polsce są sędziowie mianowani w PRL, przez Jaruzelskiego, Wałęsę, Kwaśniewskiego, Komorowskiego; a Kaczyński prezydentował jedynie kilka lat i musiał mianować z kandydatów którzy przeszli całą ścieżkę edukacji czyli byli to ludzie z różnych środowisk. Tak samo Duda...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 9 hairy_portier

To nie byli ludzie z różnych środowisk, tylko postkomunistycznych środowisk. Wiem, bo mam fajną sąsiadkę sędzinę. I mówi, że już jej wątroba siada od takiego środowiska. Za komuny mówiło się, że wojsko niczego cie nie nauczy z wyjątkiem picia wódy, palenia papierosów, przeklinania i złodziejstwa. I z sądami jest tak samo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 62 niewierzacyateusz

No to się narracja totalniaków z opozycji o zamachu na TK totalnie się rypła , wyszło na to , że to PO-PSL wybierając sędziów do TK zrobiło zamach na TK a potem przed całym światem oskarżali o to pisiorów

! Odpowiedz
24 6 plutarch

bo Jarek tak powiedział

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil