REKLAMA

Na świecie przybyło fałszywych banknotów euro, ale EBC uspokaja

2023-01-30 15:56
publikacja
2023-01-30 15:56

Nie wszyscy oszuści przenieśli się do internetu. Podrabianie banknotów nadal cieszy się popularnością. Jak poinformował Europejski Bank Centralny, na całym świecie w 2022 roku wycofano z obiegu 376 tys. fałszywych banknotów euro, co stanowi wzrost o 8,4 proc. w porównaniu z 2021 rokiem.

Na świecie przybyło fałszywych banknotów euro, ale EBC uspokaja
Na świecie przybyło fałszywych banknotów euro, ale EBC uspokaja
fot. Daniel Schweinert / / Shutterstock

Bank uspokaja jednocześnie, iż prawdopodobieństwo otrzymania fałszywego banknotu jest niewielkie, ponieważ liczba fałszywych banknotów pozostaje bardzo niska w stosunku do liczby autentycznych banknotów w obiegu. „W 2022 r. na milion autentycznych banknotów w obiegu wykryto 13 fałszerstw, co stanowi drugi najmniejszy odsetek od czasu wprowadzenia banknotów euro” - podaje EBC w komunikacie prasowym.

Najczęściej fałszowanymi banknotami są te o nominale 20 i 50 euro i obejmują one dwie trzecie całości wycofanych podróbek, informuje bank. EBC podaje jednocześnie, iż 96,6 proc. fałszerstw wykryto w krajach strefy euro, 2,7 proc. w państwach członkowskich UE spoza strefy euro a 0,7 proc. w innych częściach świata.

„Większość podróbek jest łatwa do wykrycia, ponieważ nie mają żadnych zabezpieczeń lub dysponują jedynie bardzo kiepskimi imitacjami takich zabezpieczeń. Opinia publiczna nie musi obawiać się podrabiania, ale powinna zachować czujność” – czytamy w komunikacie.

Andrzej Pawluszek 

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
inwestor.pl
W Polsce od 3 lat przybyło miliony dodrukowanych banknotów i do dzisiaj nikt nie poszedł za to siedzieć. Dziwne?
prawda_
To nie dodrukowanych banknotow przybylo tylko numerkow na kontach.
hfast
Taaaaa, dajmy sobie założyć na ręce kolejne kajdany likwidując gotówkę. Niech nad inwigilują w 100%. Niech wiedzą o nas wszystko. Tego chcesz?
itso_battlestar_point_g
dokładnie ale przy okazji trzeba zmienić cały system tylko SI ma tyle wyobraźni aby dokonać pływnego przejścia bez turbulencji

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki