Na rynku brakuje pracowników. Pracodawcy zaczynają ich szukać...w szkołach średnich

Sektor usług nowoczesnych rośnie w zawrotnym tempie nawet 20% rok do roku. Firmy potrzebują więc coraz większej liczby pracowników. Szukają ich już nie tylko wśród studentów, ale także uczniów szkół średnich. Jak wpłynie to na rynek pracy?

(fot. Łukasz Zarzycki / FORUM)

Pracownik młody, ale z bogatym doświadczeniem zawodowym, biegle posługujący się językiem obcym to marzenie wielu pracodawców. Klasy patronackie mogą pomóc je ziścić. Współpraca placówek edukacyjnych z biznesem pozwala uczniom rozpocząć naukę zawodu już na etapie szkoły średniej. Staże, które młodzież odbywa w firmach, przyczyniają się do rozwijania kompetencji niezbędnych w przyszłej pracy.

Zdecydowaliśmy się otworzyć klasę patronacką w I Liceum Ogólnokształcącym w Opolu. Podczas lekcji uczymy uczniów profesjonalnej obsługi klienta i przekazujemy podstawową wiedzę z branży IT. Stawiamy również na naukę języków obcych. Kształcimy w końcu przyszłych pracowników sektora usług nowoczesnych -  mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Marcin Nowak, dyrektor centrum operacyjnego Capgemini Poland.

Wykształcenie kierunkowe oraz praktyka ułatwiają młodym ludziom znalezienie pracy. Pozwalają też lepiej poznać własne predyspozycje, co wpływa na bardziej świadome kształtowanie kariery w przyszłości. Uczniowie wiedzą na co powinni położyć nacisk w dalszej edukacji. Jednak klasy patronackie to korzyści nie tylko dla uczniów, ale także dla samych przedsiębiorstw.

Do studentów i maturzystów: nie słuchajcie starszych!

Jaki kierunek studiów wybrać? W których zawodach będzie praca za 5 lat? Którzy absolwenci zarabiają najwięcej? Itd. itp. Tym tematem zamęczani jesteśmy średnio dwa razy w roku: po maturach i przy okazji rozpoczęcia roku akademickiego.

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 43 hdrvn

Pracownik młody, ale z bogatym doświadczeniem zawodowym, biegle posługujący się językiem obcym, PRACUJĄCY ZA JAK NAJMNIEJSZE PIENIĄDZE, PO 12 GODZIN DZIENNIE, NA ŚMIECIOWEJ UMOWIE, to marzenie wielu pracodawców.

Poprawiłem

! Odpowiedz
1 22 rekin1986

Co raz mniej studentów to się szuka w szkołach średnich lub zawodówkach na praktyki najlepiej finansowane z izby rzemieślniczej skąd ja to znam

3 dni teoria 3 dni praktyka za 100 zł miesięcznie kieszonkowego odbierz kwitek i idż na państwowy egzamin po czym po zdaniui odebraniu dyplomu mistrzowskiego firma skasuje premie 12 tys zł po czym da Ci staż z urzędu pracy za 700 zł przez 3 miesiące od końca czerwca do końca września a potem albo zleceniówka albo o dzieło jak wolisz o etacie z urlopem zapomnij

Przyjdzie taki czas , że szef sam będzie się uczył języków obcych bo mu kandydaci za nie drożej policzą niż by go samego nauka kosztowała

Idealny kandydat na robotnika

3 x 22 ma 22 lata będzie pracował 22 godziny dziennie zadowoli się 22 tysiakami rocznie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl