Na razie nie będzie nowego ministerstwa

2014-09-08 23:24
publikacja
2014-09-08 23:24
EastNews

Do końca obecnej kadencji nie będzie podziału Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju (MIR) na resort infrastruktury oraz resort rozwoju regionalnego - powiedział prezes PSL Janusz Piechociński po zakończeniu poniedziałkowego spotkania koalicyjnego.

Źródło: EastNews

Potwierdził też, że kandydatką koalicji PO-PSL na nowego premiera jest Ewa Kopacz.

Piechociński powiedział dziennikarzom po wyjściu z kancelarii premiera pytany o ewentualny podział MIR: "mogę zapewnić, że w oparciu o obecny rozkład instytucjonalny Rady Ministrów będziemy funkcjonować do końca tej kadencji". Jak dodał, w kwestii podziału MIR koalicjanci uznali, że "optymalnym jest w tej chwili, aby w obecnym kształcie (ministerstwa) domykać starą i uruchamiać nową perspektywę unijną". "Zostawiamy to rozwiązanie dla nowego rządu po roku 2015" - powiedział Piechociński.

Zaznaczył, że decyzję w sprawie MIR uzgodnił bezpośrednio z marszałek Sejmu, kandydatką koalicji na premiera Ewą Kopacz. "Bezpośrednio z panią Kopacz uzgodniłem, że zostawiamy to w obecnym kształcie, dlatego, że minister Elżbieta Bieńkowska dokonała bardzo istotnego zespolenia tych resortów (...). W tej chwili trzeba by było kilku tygodni na ich wydzielanie. Ponieważ jest to koniec obecnej perspektywy unijnej, rozpoczynanie nowej, byłoby to obarczone dużymi ryzykami, jeśli chodzi o efektywność" - powiedział Piechociński.

Źródło: EastNews
Pytany, czy zapadła decyzja co do dalszych losów ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza, Piechociński odparł, że nie było rozmowy o personaliach. "W pierwszej kolejności to jest decyzja prezydenta, kogo wskaże na kandydata na premiera, który będzie przygotowywał rząd, program rządu i jego zaplecze" - powiedział.

Piechociński w poniedziałek rano spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Jak mówił wieczorem dziennikarzom, zapewnił prezydenta, że Ewa Kopacz jest wspólną kandydatką PO i PSL na stanowisko szefa rządu. Według szefa ludowców, jeśli dojdzie do zmian w składzie rządu, "będą one bardziej dotyczyły ministrów konstytucyjnych po stronie PO". "Wobec kandydatki koalicji na stanowisko premiera wskazywałem bardzo wyraźnie, że nie widzę potrzeby dokonywania z mojej strony istotnych zmian w reprezentacji PSL" - podkreślił. Jak zaznaczył, dotyczy to też "znacznej części wiceministrów, wojewodów czy wicewojewodów".

"Jesteśmy tu wyjątkowo stabilni. Ludzie wykonali i wykonują gigantyczną, bardzo solidną pracę (...). Spodziewam się, że po naszej stronie nie będzie istotnych niespodzianek, oczywiście jeśli pani premier i koalicyjne kluby nie stwierdzą inaczej" - dodał lider ludowców. Jak mówił, podczas spotkania zapewniał koalicjanta o swojej bardzo wysokiej ocenie ministrów z PSL.

Piechociński podkreślił, że istnieje "przewidywalna i stabilna" większość parlamentarna potrzebna do tego, aby "razem, w zgodzie i solidarnym działaniu z prezydentem sprawnie dokonać zmiany kierownictwa rządu i całego rządu".

"Nie przesuwamy obszarów, za które odpowiada PO i PSL. W stosownym momencie ministrowie PSL i zaplecze ze strony PSL przedstawi swoje uwagi i sugestie co do kształtu expose" - powiedział Piechociński.

Poinformował, że w środę odbędą się spotkania klubów PO oraz PSL. Jak dodał, być może w tym tygodniu dojdzie do wspólnego posiedzenie klubów PO i PSL. "Oprócz rozmów po kilka osób, czy to moich bezpośrednio z Ewą Kopacz czy z Donaldem Tuskiem - jutro jest przecież bardzo ważne posiedzenie rządu - to jeśli będzie potrzeba wspólnego posiedzenia klubów, na przykład dla przedstawienia po którejkolwiek ze stron zakresu zmiany, to jesteśmy na to gotowi" - zapewnił Piechociński.

W spotkaniu koalicyjnym, poświęconym nowej sytuacji politycznej po wyborze Donalda Tuska na szefa RE, uczestniczyli poza Piechocińskim, Kopacz i szefem PO Donaldem Tuskiem, także minister rolnictwa Marek Sawicki, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, a z ramienia Platformy także sekretarz generalny partii Paweł Graś oraz szef klubu PO Rafał Grupiński. (PAP)

mzk/ agy/ as/ rda/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Donald Tusk szefem Rady Europejskiej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki