Na koniec roku dolar będzie kosztował kilkanaście groszy powyżej 4 złotych

Po decyzji agencji Fitch, która wbrew prognozom nie obniżyła perspektywy ratingu Polski, złoty lekko się umocnił. Dolar natomiast po kilku dniach jest już niemal w tej samej cenie co przed decyzją. Amerykańska waluta ma duże szanse podrożeć do końca roku o kilkanaście groszy. Wartość euro z kolei zależeć będzie od rozstrzygnięć, które dziś są niewiadomą.

(fot. ThinkStock / )

- Decyzja agencji Fitch w krótkim okresie na pewno będzie miała pozytywny wpływ na notowania złotego. Natomiast mówiąc już o średnim okresie, czyli do końca roku, czynnikami ryzyka dla złotego są, po pierwsze, czynniki zewnętrzne, i tutaj główny czynnik to jest kształt brexitu: to, jak szybko zostanie przeprowadzony i w jakiej formie, a także to, jak to wpłynie na notowania funta, euro i pośrednio na notowania złotego - mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Andrzej Kiedrowicz, dyrektor operacyjny KOI Capital.

Oprócz ustalenia kwestii, na jakich warunkach Wielka Brytania opuści Unię Europejską, kolejnym zagranicznym czynnikiem jest kondycja włoskich banków. Gwałtownie straciły one na wartości po wyniku brytyjskiego referendum, a tzw. złe długi w nich zaciągnięte szacowane są na 360 mld euro, czyli niemal jedną piątą wszystkich kredytów.

- To może mieć z kolei negatywny wpływ na notowania euro i wtedy na pewno straci również złoty - może nie tak bardzo do euro, ale do dolara czy do franka szwajcarskiego. Oczywiście, jeżeli kłopoty włoskiego sektora bankowego rozwinęłyby się w najbliższych miesiącach - przewiduje Kiedrowicz.

Nad złotym wciąż wisi także niepewność związana z rozstrzygnięciem kwestii kredytów frankowych oraz obniżenia wieku emerytalnego. W tej ostatniej sprawie rząd pozytywnie zaopiniował czekający na przyjęcie od pół roku prezydencki projekt w najbardziej radykalnej wersji.

- Największym wewnętrznym czynnikiem ryzyka jest ustawa frankowa przygotowywana przez Kancelarię Prezydenta. Jeśli ta ustawa zostanie wprowadzona jeszcze w tym roku, to najważniejsze pytanie jest o to, w jakim kształcie - mówi dyrektor operacyjny KOI Capital. - Oczywiście pierwotne założenia, które były już przedstawione na początku tego roku doprowadziłyby do bankructwa kilku banków, więc to miałoby bardzo negatywny wpływ na sektor bankowy. W takim razie pozostaje pytanie, w jaki sposób te założenia przyszłej ustawy zostaną złagodzone ,i to będzie miało oczywiście wpływ na notowania złotego. 

Według oceny KNF wprowadzenie ustawy frankowej w pierwotnie proponowanym kształcie kosztowałoby sektor bankowy od 45 do 100 mld zł. Zdaniem Andrzeja Kiedrowicza wspomniane czynniki zaważą głównie na relacji złotego do euro. Dolar bowiem podrożeje ze względu na sytuację zarówno w Europie, jak i w USA.

- Najbardziej prawdopodobne jest to, że złoty pomimo różnych uwarunkowań straci do dolara amerykańskiego, gdyż ten będzie ogólnie wspierany, czy to przez sytuację związaną z brexitem, czy oczekiwania na zacieśnianie polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych, czyli podwyżkę stóp procentowych - przewiduje Kiedrowicz. - Dolar amerykański powinien się umocnić do głównych walut, a tym bardziej do złotego. W przypadku dolara widzę poziomy znacznie powyżej 4 zł, czyli w przedziale 4,10-4,20.

Koszt euro zależeć będzie natomiast od tego, który ze scenariuszy w przypadku wymienionych czynników ryzyka się ziści. Pozytywne rozwiązania będą sprzyjały umocnieniu złotego, gdyż fundamenty polskiej gospodarki - zdaniem ekspertów - wyglądają korzystnie.

- Planowany wzrost PKB powyżej 3,5 proc., niewielka deflacja, stopa bezrobocia na poziomie około 9 proc. - to wszystko wpływa dobrze na notowania złotego. W momencie niezrealizowania się negatywnych scenariuszy te czynniki mogą doprowadzić do umocnienia się złotego względem euro do poziomów między 4,20 zł a 4,30 zł - mówi ekspert - Jeśli czynniki ryzyka natomiast się zrealizują, to wydaje się, że pozostaniemy powyżej poziomu 4,40 zł, aczkolwiek nie przewiduję przebicia poziomu 4,50.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Koral

może i dolar się umocni... Ale widziałem w kalendarzu na tradebeat że jutro w usa będzie ciekawie

! Odpowiedz
0 0 ~jacek

I można powiedzieć, że było, tradebeat to dość racjonalny portal, nie sprzedają niepewnych informacji.

! Odpowiedz
1 0 ~mike odpowiada ~jacek

też zaglądam na tradebeat, ale biorąc pod uwagę ich prognozy to takie umocnienie dolara jest mało prawdopodobne

! Odpowiedz
1 0 ~Jon

A cóż to za wróżbita .....nawet się nie podpisał......

! Odpowiedz
3 2 ~Hamburger

Panie Andrzej Kiedrowicz, dyrektor operacyjny KOI Capital.
Obserwoje pana wypowiedzi od pewnego czas I mam dluga lite pana pomylek. - dolar na konie roku klkanascie groszy ponizej 4 (nie jak pan mowi powyzej). Konkretnie mowimy o 30 grudnia o godzin 1700 bo potem ide pic na Slwestra zdrowie tych co z panem investuja. Zdrowiesie tych bez grosza bo panu uwierzyli.
Hi Hi Hamburger.
Milej lektory

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD -0,21% 3,7855
2019-07-19
USD/PLN 0,41% 3,7876
2019-07-19 22:59:00
EUR/PLN -0,10% 4,2495
2019-07-19 22:59:00
EUR/USD -0,50% 1,1220
2019-07-19 22:59:00
CHF/PLN 0,23% 3,8518
2019-07-19 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil