Na granicy okazał fałszywe polskie stuzłotówki

28-letniego Ukraińca, który w trakcie kontroli na granicy w Medyce (Podkarpackie) przedstawił fałszywe, polskie stuzłotówki, zatrzymała Straż Graniczna. Miał za nie zapłacić 150 USD. Podrobione pieniądze miały być przeznaczone na utrzymanie w trakcie pobytu na terenie UE.

(fot. Maciej Jeziorek / FORUM)

Jak poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor, próbę nielegalnego przekroczenia granicy z wykorzystaniem podstępu ujawniono w środę na pieszym przejściu granicznym w Medyce, gdy Ukrainiec zgłosił się do kontroli. Pikor przypomniała, że jednym z warunków wjazdu, jaki musiał spełnić, było posiadanie i okazanie środków finansowych na pobyt w Unii Europejskiej.

„Do kontroli przestawił sześć banknotów, łudząco przypominających polskie stuzłotówki. Strażnicy graniczni jednak od razu zakwestionowali ich autentyczność. Najpierw ich uwagę zwróciły identyczne numery seryjne banknotów, a później szczegółowa analiza specjalistycznym sprzętem potwierdziła podejrzenia” – wyjawiła mjr Pikor.

Dodała, że cudzoziemiec wyjaśnił, iż fałszywki kupił na bazarze na Ukrainie i zapłacił za nie 150 dolarów. W Polsce miał zamiar za nie kupić towar w sklepie.

Mężczyzna usłyszał zarzuty związane z próbą nielegalnego przekroczenia granicy z wykorzystaniem podstępu oraz posiadaniem fałszywych pieniędzy. Przyznał się do winy i dobrowolnie poddał karze jednego roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.

Ponadto Straż Graniczna wydała dla niego decyzję o odmowie wjazdów i skierowała z powrotem na Ukrainę.

Z danych przekazanych przez rzeczniczkę BiOSG wynika, że w tym roku był to pierwszy przypadek ujawnienia fałszywych polskich banknotów w trakcie kontroli na podkarpackich przejściach granicznych. Ujawniono natomiast dwukrotnie fałszerstwa banknotów euro i dolarów amerykańskich.

„Prawdziwą plagą w czasie odprawy granicznej na Podkarpaciu są imitacje banknotów m.in. do gier planszowych. Takich prób stwierdzono już ponad 200. Łącznie było to przeszło 800 banknotów, głównie euro i dolarów” – zaznaczyła mjr Pikor. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 carlito1

150 USD czyli około 580zł.... za fałszywe 600zł .... Ekonomiczny geniusz..... :)

! Odpowiedz
0 15 karbinadel

Jeśli miały identyczne numery, to całe dalsze sprawdzanie "specjalistycznym sprzętem" jest marnowaniem czasu :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil