Na godną starość nie wystarczy emerytura

- Dopiero trzeci filar zapewni ludziom utrzymanie na poziomie sprzed przejścia na emeryturę - podkreśla Artur Kluczny, wiceprzewodniczący KNF. - Tymczasem wciąż bardzo niewielu Polaków zakłada indywidualne konta emerytalne (IKE) - dodaje.

Polacy nie myślą o przyszłej emeryturze. Zdecydowana większość z nas nie oszczędza na przyszłość, licząc na to, że godną starość zapewnią nam ZUS i OFE. Nic bardziej mylnego. Jak pokazują najnowsze wyliczenia Komisji Nadzoru Finansowego, emerytura z OFE i PZU wyniesie zaledwie 50-60 proc. średniego wynagrodzenia. Dlatego tak ważne jest, by już teraz pomyśleć o samodzielnym oszczędzaniu na przyszłość.

Jak podała KNF, indywidualne konta emerytalne ma w tej chwili ledwie 91,5 tys. osób. To tylko 6 proc. wszystkich pracujących. Co miesiąc odkładają oni na swoich kontach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. I mimo że rocznie do IKE można wpłacić nawet 4 tys. zł, to średnia wpływów jest aż o ponad połowę niższa - wynosi 1,7 tys. zł. Zdaniem ekspertów wynika to po pierwsze z tego, że ludzie nie mogą sobie pozwolić na większe oszczędności.

Po drugie - brakuje dodatkowych zachęt do oszczędzania w IKE. - Dobrym rozwiązaniem byłaby np. możliwość odliczenia wpłaconych pieniędzy w rocznym rozliczeniu podatkowym - uważa Mateusz Ostrowski, analityk firmy doradczej Open Finance. - Wtedy IKE z pewnością cieszyłyby się większym zainteresowaniem - wyjaśnia. W tej chwili jedyną zachętą jest zwolnienie z 19-procentowego "podatku Belki", który - zgodnie z zapowiedziami polityków - i tak ma zniknąć w ciągu najbliższych dwóch lat.

A o tym, że warto samodzielnie odkładać na emeryturę, przekonują liczby. Jak wynika z wyliczeń Open Finance, odkładając co miesiąc 100 zł przez 30 lat przy bezpiecznej stopie zwrotu na poziomie 7 proc. rocznie, emeryt będzie mógł w przyszłości wypłacać sobie ponad 900 zł dodatkowej renty miesięcznie. Ta wartość rośnie, jeżeli zwiększymy kwotę oszczędności i okres, w którym będziemy odkładać pieniądze. Na przykład 300 zł miesięcznie przez 30 lat oznacza wypłatę prawie 3 tys. zł miesięcznie, i to tylko z samego IKE.

POLSKA Gazeta Wrocławska
Tomasz Jurczak Łukasz Pałka
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne