REKLAMA

Na giełdach europejskich wciąż dobre nastroje, indeksy w górę

2006-11-15 15:26
publikacja
2006-11-15 15:26
Niemal wszystkie indeksy giełdowe w Europie Zachodniej zyskiwały dziś na wartości kontynuując trwający od dwóch tygodni trend wzrostowy. Inwestorzy są skorzy do zakupów ponieważ pomimo globalnego spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego spółki publikują lepsze od prognoz wyniki kwartalne, a wszystko wskazuje na to, że stopy procentowe w USA osiągnęły już swoje maksimum.

Do wzrostu optymizmu inwestorów w Europie przyczyniła się wczorajsza wypowiedź Williama Poole’a, szefa oddziału Banku Rezerwy Federalnej z St.Louis, który stwierdził, że jego zdaniem obecna polityka monetarna Fed jest „prawie na pewno właściwa”. Rynki odebrały to jako sygnał, iż należy wykluczyć możliwość dalszych podwyżek stóp procentowych w USA. Stany Zjednoczone są największym rynkiem zbytu dla eksportu producentów z Europy.

Indeksy wyhamowały nieco po informacjach agencji Associated Press, która podała, że do północnych i wschodnich wybrzeży Japonii zbliża się fala tsunami wywołana trzęsieniem ziemi o sile 8.1 stopnia w skali Richtera.

O godzinie 14:51 rosła wartość większości najważniejszych indeksów europejskich. Londyński FTSE zyskiwał 0.09% do poziomu 6,199.50, a wartość francuskiego indeksu CAC 40 wzrosła o 0.01% do poziomu 5,491.34 pkt. Niemiecki DAX wskazywał odczyt większy o 0.14% od poziomu otwarcia, przyjmując wartość 6,402.97 pkt. Jedynie europejski indeks DJ Stoxx 50 powędrował w dół o 0.06% do poziomu 3,703.38 pkt.

Zapowiedź wartej 8 mld dolarów fuzji US Airways Group Inc. oraz Delta Air Lines Inc. w Stanach Zjednoczonych korzystnie podziałała na zainteresowanie inwestorów walorami przewoźników lotniczych. W tej sytuacji kurs British Airways Plc, trzeciej co do wielkości linii lotniczej Starego Kontynentu wzrósł o 1.9% do poziomu 472 pensów. 19.14 euro trzeba było zapłacić za akcję Lufthansa AG, wicelidera europejskiego rynku przewozów lotniczych.

Udany dzień zanotowali akcjonariusze CSR Plc, brytyjskiego producenta podzespołów elektronicznych do telefonów Nokia. Bank inwestycyjny Merill Lynch & Co. podtrzymał swoją rekomendację dla akcji CSR podkreślając, że produkty firmy wciąż biją konkurencję pod względem zużycia energii i wszechstronności. Efektem tej opinii była zwyżka kursu akcji CSR Plc o 5%, tak iż za udziały spółki należało zapłacić 672 pensy.

Po tym, gdy lepsze od oczekiwanych wyniki półroczne podał wczoraj Vodafone Group Plc, największy na świecie operator telefonii komórkowej, swoją rekomendację dla akcji spółki podniósł Deutsche Bank AG, zalecając kupno walorów Vodafone. W tej sytuacji kurs akcji Vodafone zyskał 2.6% i trzeba było płacić za nie 139 pensów.

S.R.
Źródło:
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki