REKLAMA

Na co zwrócić uwagę, kupując w komisie samochód do firmy

Justyna Niedbał2013-04-29 09:30
publikacja
2013-04-29 09:30
Jednym z kluczowych kryteriów przy wyborze samochodu dla firmy, poza parametrami technicznymi, jest jego cena. Pokusa oszczędności przemawia zazwyczaj za wyborem tańszego auta, co w przyszłości może się na nas zemścić. Zapytaliśmy eksperta, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jeśli zdecydujemy się dokonać zakupu w komisie.
na co zwrócic uwagę, kupując w komisie samochód dla firmy

Image licensed by Ingram Image

Znalezienie kilkuletniego, bezwypadkowego, dobrze wyposażonego i jednocześnie serwisowanego auta to trudne zadanie. Często sprzedawcy zatajają istotne fakty, na przykład to, że samochód brał udział w kolizji lub ma popsutą klimatyzację. Zakup pojazdu w komisie jest jednak rozsądnym wyjściem, jeśli prowadzimy małą działalność i nie dysponujemy nadmiarem pieniędzy.

 

Stan techniczny używanego pojazdu

Mimo że sprawdzenie stanu technicznego to czynność oczywista, jednak należy o niej wspomnieć, skoro decydujemy się na kupno samochodu używanego. Od tej czynności zależą nie tylko przyszłe wydatki, ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo.

OPISOBRAZKA»Ranking kredytów samochodowych
Jak twierdzi Wojciech Traczyk, redaktor naczelny portalu mojeauto.pl, na sprawdzaniu stanu technicznego nie należy oszczędzać. Wykryte poniewczasie usterki mogą nas kosztować dużo więcej niż przegląd. Najlepiej do oględzin auta zaprosić zaufanego mechanika albo rzeczoznawcę. Jeśli nie możemy skorzystać z takiej pomocy, bezwzględnie powinniśmy udać się do, również zaufanego, warsztatu samochodowego. Żadne gładkie słówka i fachowe zapewnienia o idealnym stanie technicznym auta ani najstaranniej wypełniona książka serwisowa nie powinny nas odwieść od tego kroku.

 

Typ transakcji przy zakupie w komisie

Zanim zdecydujemy się kupić samochód firmowy w komisie, powinniśmy wybrać najbardziej opłacalną formę transakcji. Możemy bowiem kupić pojazd od razu na firmę lub nabyć go jako osoba prywatna, aby następnie wprowadzić go do ewidencji środków trwałych.

Drugi sposób jest obecnie dość popularny i korzystny z punktu widzenia optymalizacji podatkowej. Jeżeli przekwalifikujemy pojazd prywatny na firmowy, to nie tylko będziemy mogli dokonywać odpisów amortyzacyjnych, ale również pozbędziemy się obowiązku sporządzania ewidencji przebiegu pojazdu, czyli tzw. kilometrówki. Wadą tej metody jest brak możliwości odliczenia VAT-u, gdyż jako wartość początkową pojazdu należy uwzględnić kwotę brutto.

 

Zagadnienia prawne przy zakupie używanego samochodu

Jeżeli pojazd jest nabywany dla celów związanych z działalnością gospodarczą, to taka transakcja podlega ogólnej regulacji kodeksu cywilnego. Oznacza to m.in., że dopuszczalne jest umowne ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu rękojmi za wady sprzedawanego samochodu. Jest ono bezskuteczne tylko wtedy, gdy sprzedawca wiedział o istnieniu wady, ale zataił ją przed kupującym. Z tego właśnie powodu należy dokładnie przyjrzeć się wszelkim podpisanym umowom, a w szczególności wszelkim klauzulom wyłączającym odpowiedzialność sprzedającego.

kredyt na samochód»Co powinieneś wiedzieć, kupując samochód na kredyt
Traczyk zachęca też do sprawdzenia, czy interesujące nas auto nie posiada wad prawnych, np. czy nie pochodzi z kradzieży bądź nie został na nim ustanowiony zastaw. Naszą podejrzliwość powinny też wzbudzić wszelkie braki lub nieścisłości w dokumentach. W takich przypadkach warto nawet zrezygnować z transakcji, aby zaoszczędzić sobie problemów.

Jak przy każdej transakcji na rynku wtórnym, przed ostatecznym podpisem i dokonaniem płatności sprawdźmy, czy sprzedawca – w tym przypadku komis – ma wszystkie niezbędne dokumenty auta.

Justyna Niedbał
Bankier.pl
j.niedbal@bankier.pl

 

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~pelka
Kupiłem samochód z komisu - nie sprawia żadnych problemów, a jest wiekowy. Kupowałem w PawełCar w Ostrzeszowie. W tym momencie ma 12 lat. Robiłem rozrząd po zakupie i wszystko jak dotąd ok. Największy plus samochodu - niezawodność. Zrobiliśmy przegląd - nic nie wskazywało na to, że pojawią się problemy i tak było.
~Hlodwig
warto też zerknąć do tego cyklu artykułów, tutaj akurat 4 część: http://www.selcar.pl/blog/kupujemy-uzywany-samochod-cz-4-umowa-kupna-sprzedazy-i-inne-formalnosci/

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki