Na co pożyczają wrocławskie i dolnośląskie firmy

36% przedsiębiorców inwestuje w zakup nowego wyposażenia dla swojej firmy, 21% przeznacza środki na samochody, a niewiele mniej na remont i modernizację siedziby. Tak wynika z danych Dolnośląskiego Funduszu Gospodarczego Pożyczki, który udziela wsparcia przedsiębiorcom z regionu.

Dolnośląski Fundusz Gospodarczy Pożyczki powstał z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego w 2012 roku. W ramach rozpoczętego pod koniec maja 2013 roku projektu Fundusz udzielił wrocławskim i dolnośląskim firmom ok. 60 pożyczek o łącznej wartości 8 mln zł. 40% pożyczek otrzymały firmy z Wrocławia, a większą część przedsiębiorcy z pozostałych rejonów Dolnego Śląska.

- Ta liczba mogłaby być nawet większa, ale przedsiębiorcy często nie wiedzą o możliwościach finansowania innych niż kredyt w banku. Tymczasem nasz Fundusz oferuje pożyczki na dużo korzystniejszych warunkach niż komercyjne instytucje, a to dlatego, że środki pochodzą z Unii Europejskiej i mają wspomagać rozwój dolnośląskiej przedsiębiorczości -mówi Franciszek Dawidzionek, dyrektor Dolnośląskiego Funduszu Gospodarczego Pożyczki Sp. z o.o.

Co kupują

Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez Fundusz, przedsiębiorcy wnioskują głównie o pożyczki na zakup wyposażenia - 35,8% z nich, a w dalszej kolejności na zakup samochodów - 20,9%. Wyposażenie firmy to sprzęt do biura, w tym komputery i drukarki, ale także fotele dentystyczne czy urządzenia pomiarowe.

dotacje unijne 2014» Kto dostanie pieniądze z Unii w 2014 roku?
Osobną kategorią są maszyny, zazwyczaj budowlane, ale znalazł się tu również wózek widłowy, sprzęt kardio dla klubu fitness i urządzenia do warsztatu samochodowego. O pożyczki na maszyny wnioskuje 14,9% przedsiębiorców. Wiele firm potrzebuje także funduszy na remont siedziby - 17,9%. Zakup nieruchomości (ziemi pod budowę, budynków lub gotowych lokali) to inwestycja ważna dla 7,5% przedsiębiorców. Ostatnia kategoria to budowa, np. nowej siedziby lub salonu wystawienniczego, o taką pożyczkę wnioskuje 3% firm.

Ile wydają

Pożyczki na zakup nieruchomości bierze stosunkowo niewielu przedsiębiorców, ale ich wielkość jest znaczna. Dużo popularniejsze są pożyczki na wyposażenie, jednak ich wielkość jest dużo mniejsza, niż w przypadku pożyczek na nieruchomości.

Do tej pory Dolnośląski Fundusz Gospodarczy przeznaczył na pożyczki dla dolnośląskich przedsiębiorców ok. 8 mln zł. Z tej sumy najwięcej środków zostało przeznaczonych na zakup nieruchomości - 29,1%. W dalszej kolejności przedsiębiorcy przeznaczali fundusze na remont lub modernizację siedziby - 19,6% z całej puli środków, zakup wyposażenia - 19,3%, kupno maszyn - 13,6%, budowę - 11,3%, a w końcu na zakup samochodów - 7,1%.

Wspierają przedsiębiorców

Pomoc DFG skierowana jest do firm już działających i do przedsiębiorców, którzy startują z nowym biznesem. Pożyczki udzielane są na korzystnych warunkach dzięki inicjatywie JEREMIE, czyli europejskiemu programowi wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorców. DFG Pożyczki nie pobiera prowizji, a oprocentowanie wynosi tylko 1%. Środki można przeznaczyć na zakup, budowę lub modernizację budynków firmy, wyposażenie, wdrażanie nowych rozwiązań i technologii, tworzenie nowych miejsc pracy i ogólne cele inwestycyjne. Pożyczka udzielana jest na okres do 60 miesięcy, a jej wielkość wynosi od 10 tys. do 750 tys. zł.

/ Dolnośląski Fundusz Gospodarczy

Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~danys

czekam aż polskie firmy nauczą się nie tyle pożyczać co inwestować choćby w nowoczesne technologie, które z czasem przyniosą im oszczędnośc. masz auta służbowe, zainwestuj w dobry system lokalizacyjny typu Finder Online

!
Polecane
Najnowsze
Popularne