Na co mogą liczyć zwalniani pracownicy Tesco?

Maksymalnie 1480 - tyle osób straci pracę z powodu reorganizacji Tesco w Polsce. Planowane zwolnienia grupowe rozpoczęły się w tym tygodniu, a skończą z ostatnim dniem lipca. Czy pracownicy mogą liczyć na wysokie odprawy? 

(fot. Phil Noble / Reuters)

Tesco zamknie w Polsce Centrum Dystrybucyjne w Komornikach, sklepy w Olsztynie, Rudzie Śląskiej, Nowym Sączu, Starogardzie Szczecińskim oraz przeprowadzi reorganizację struktur na stanowiskach podstawowych i wśród osób sprawujących nad nimi nadzór. Związki zawodowe zakończyły rozmowy z pracodawcą i ustaliły regulamin zwolnień grupowych. 

W piśmie czytamy, że pracownikom zwalnianym z pracy w ramach zwolnienia grupowego przysługuje odprawa pieniężna zgodnie z art. 8 Ustawy, w wysokości:

  • jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony w Tesco Polska sp. z o.o. krócej niż 2 lata;
  • dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony w Tesco Polska sp. z o.o. od 2 do 8 lat;
  • trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony w Tesco Polska sp. z o.o. ponad 8 lat.

Co oznacza, że strony ustaliły tyle, ile zgodnie z prawem pracownikom zwalnianym podczas zwolnień grupowych się należy. 

Dodatkowo pracodawca przyzna świadczenie pracownikom, którzy odejdą na mocy porozumienia stron. Ów dodatek wyniesie równowartość jednomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego brutto pod warunkiem spełnienia następujących warunków: 

- świadczenia pracy w okresie od 25 czerwca 2019 do dnia rozwiązania umowy z zachowaniem 100% obecności w pracy (100 proc. obecność w pracy oznacza pracę zgodnie z grafikiem albo planem pracy wliczając: zaplanowany w planie urlopowym urlop wypoczynkowy, opieka na dziecko oraz urlop na żądanie zgłoszone na 7 dni wcześniej, oraz czas wolny w związku z transplantacją tkanek, organów, szpiku lub komórek krwiotwórczych)

Pracodawca w sklepach objętych procesem rozważy możliwość skorzystania z dobrowolnych odejść pracowników, którzy uprawnieni są do świadczeń przedemerytalnych - czytamy w regulaminie zwolnień grupowych. 

WS

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne