Na co idą nasze podatki? Rachunek od państwa za 2018 rok

redaktor Bankier.pl

W 2018 roku wydatki państwa wyniosły ponad 23 tys. zł  na każdego mieszkańca Polski. Forum Obywatelskiego Rozwoju po raz ósmy zaprezentowało tzw. rachunek od państwa.

Rachunek w swoich założeniach pokazuje strukturę wydatków państwa polskiego w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W minionym roku wyniósł dokładnie 23 135 zł i był o 1 644 zł wyższy niż rok temu, gdy wyniósł 21 491, i 5 117 zł wyższy niż 8 lat temu, kiedy to wyniósł 18 018 zł.

Rachunek od państwa na przestrzeni lat
2018 23 135
2017 21 491
2016 20 214
2015 20 103
2014 19 409
2013 18 301
2012 18 261
2011 18 018
źródło: FOR

Na co rządzący wydają najwięcej?

Emerytury i renty, edukacja oraz służba zdrowia łącznie odpowiadają za ponad połowę wydatków państwa. W 2018 roku największe pozycje w rachunku (w przeliczeniu na jednego mieszkańca) to:

 • Emerytury i renty - 7025 zł
 • Edukacja - 2596 zł
 • Opieka zdrowotna - 2534 zł
 • Pomoc społeczna - 2136 zł (w tym 589 zł programu Rodzina 500+)
 • Transport - 1981 zł
 • Wojsko, policja, więzienia, sądy - 1675 zł
 • Administracja - 1119 zł
 • Odsetki od długu publicznego - 826 zł

Wydatki państwa to nie tylko wydatki budżetu państwa, ale także samorządów, NFZ, FUS zarządzanego przez ZUS, KRUS i wielu innych podmiotów - zaznacza FOR.

"Choć zdecydowana większość wydatków publicznych przypada na kilka ww. instytucji, to należy pamiętać, że cały sektor finansów publicznych obejmuje ponad 61 tys. różnych jednostek. Poza wymienionymi należą do niego liczne szkoły, uczelnie, szpitale, ale także podmioty, takie jak np. zarządy cmentarzy komunalnych, parki miejskie, studia filmowe „TOR”, „ZEBRA”, „KADR”. Ze względu na niemożność pozyskania danych dla wszystkich 61 tys. podmiotów oraz skorygowania przepływów między nimi rachunek od państwa zawiera pozycję bilansującą „Inne”.

Skąd rząd bierze pieniądze? Pięć mitów o finansach państwa

Pakiet nowych wydatków państwa – określanych jako „piątka Kaczyńskiego”-  to koszt rzędu 35-45 miliardów złotych rocznie. Tysiąc złotych brutto podwyżki dla każdego nauczyciela to roczny wydatek szacowany na 17 miliardów złotych. Domagający się tych pieniędzy mówią, że im się one należą i że chcą „godnie” zarabiać. A politycy odpowiadają, że „budżetu na to nie stać”. I w tym miejscu powinniśmy zrobić przerwę na obalenie kilku najczęściej pojawiających się mitów, półprawd i kłamstw.

Katarzyna Waś-Smarczewska

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
22 13 domisie

A czy ktoś policzy ile z tego wraca do ludzi. Czyli realnie nie jest kosztem państwa tylko zwrotem do obywateli. To by była jakaś realną wartość kosztu państwa. Bo przecież nie chcemy utrzymywać rodziców. Ile wraca z tego do ludzi? Ktoś policzy ?

! Odpowiedz
7 14 kaczka-po-smolensku

he he zalezy do jakiej kasty nalezysz tyle do ciebie wroci ,jak to urzędniczo-polityczno-emerytalno-rentowej rasy panów to wróci więcej jak jesteś pracującym leszczem to nic do ciebie nie wróci i nie łudz się państwową opieką zdrowotną jak zachorujesz na powazną chorobę to zdechniesz w Polsce jak pies za ,,darmo'' to mogą ci nogę poskładać

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 17 infinum

ale ktorych ludzi? tych ktorym zabrono, czy jakims obcym? To zasadnicza różnica.

Pieniądze zawsze trafiają do ludzi, bo niby do kogo innego? Sęk w tym, że trafiają nie do tych, którzy ten cały burdel muszą finansować, tylko często do tych którzy nic nie robią, jak menelstwo czy tych, którzy wręcz szkodą, jak wszelkiej maści urzędnicy i politykierzy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 10 klejnotnilu

Czy to oznacza, że aby rząd dał 500+ na dziecioka, zabiera średnio ok. 2500 zł (przy założeniu, że mamy wśród całej populacji ok. 20 % dziecioków korzystających)?
Nawet jeżeli byśmy przyjęli, że wszelkie obliczenia są w przeliczeniu na obywatela w wieku 18-65 (a nie na każdego obywatela, jak można wywnioskować z artykułu), to i tak zabieranych jest 1500 zł...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 klejnotnilu

Ok, już widzę błąd w swoim rozumowaniu. Nie uwzględniłem, że dzieciok dostaje 500+ 12 razy w roku

! Odpowiedz
4 0 zenonn odpowiada klejnotnilu

czyli zabiera 2500/12 ? dokłada 300 miesiecznie?

! Odpowiedz
14 10 andregru

Nie bardzo rozumiem pierwszą pozycję Emerytury z ZUS . Przecież co miesiąc płacę składkę na swoją emeryturę i zostanie mi ona wyliczona z zapłaconych składek . To nie Państwo mi płaci te składki .

! Odpowiedz
14 34 grzegorzkubik

Głosujcie na Konfederację. Jak będzie rządzić odda wam PIT i składkę na ZUS. Wzbogacicie się a administrację publiczną można wyszczuplić. Oczywiscie PIT i ZUS będzie zamiast 500 plus i innych plusów. Zostanie VAT i CIT o będzie git.

! Odpowiedz
39 25 potiomkin

Czyli 500+ i obsługa długo to zaledwie kilka procent zestawienia. A podobno miało to rozsadzić budżet

! Odpowiedz
29 34 mith21

Jak widać PiS kłamał mówiąc, że Polska za PO była "w ruinie"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.