Na budowie II linii metra w Warszawie znaleziono szczątki mamuta

Przy stacji metra C08 Płocka na Woli znaleziono kości prehistorycznego ssaka. Ich wiek datuje się wstępnie nawet na 100-120 tysięcy lat - poinformowało biuro prasowe warszawskiego metra.

"Zaskakujące znalezisko na budowie II linii metra w Warszawie. Przy stacji metra C08 Płocka na Woli odnaleziono kości prehistorycznego ssaka. Ich wiek datuje się wstępnie nawet na 100-120 tysięcy lat" - napisano w komunikacie.

Na kość miednicy i fragmenty szkieletu robotnicy trafili 6 metrów pod ziemią podczas prac przy budowie wentylatorni stacyjnej. Wkrótce potem na miejscu pojawili się pracownicy Państwowego Muzeum Archeologicznego, które nadzoruje budowę tego odcinka II linii metra. Na czas wydobycia znaleziska i poszukiwania artefaktów (np. narzędzi krzemiennych) prace na budowie wstrzymano.

"Znalezione szczątki zostały przez nas wydobyte i oczyszczone. Będą przedmiotem dalszych badań dla ustalenia dokładnego gatunku tego zwierzęcia, jego chronologii oraz okoliczności śmierci" powiedział dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie Wojciech Brzeziński.

Wstępne informacje wskazują, że kości mogą należeć do mamuta lub prehistorycznego słonia leśnego, które żyły na terenach Polski w czasach plejstocenu (zwanego często epoką lodowcową). Mierzyły nawet 4,5 metra wysokości i ważyły do 7 ton. Wiek znaleziska datuje się na 100-120 tysięcy lat - podano w komunikacie.

W tamtych czasach w rejonie budowy na obecnej Woli znajdowało się jezioro. "Nie jest wykluczone, że ten osobnik penetrował jezioro podczas jego zamarznięcia, nastąpiło załamanie lodu i tam zakończył swoje życie" dodał Brzeziński.

dma/ wus/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 mb-1

Jak on się tam dostał?

! Odpowiedz
18 26 wizytator

Jeszcze pół metra i kończymy.
A tak swoją drogą, to w tak dużym kraju jest metro tylko w jednym mieście a mamy rok 2018. Normalnie skansen z mamutami.

! Odpowiedz
1 15 karbinadel

Fajnie, ale co w tym zaskakującego? Już Tytus, Romek i A'Tomek 40 lat temu wiedzieli, że w Polsce podczas epoki lodowcowej żyły mamuty

! Odpowiedz
0 36 siunek

Ciekawe ten mamut miał wyznaczonego kuratora do reprezentowania go w procesach reprywatyzacyjnych.

! Odpowiedz
10 27 dziki_losos

Każda wymówka jest dobra, jak ktoś pyta o opóźnienia...
Podstawowy katalog jest taki:
tydzień - zła pogoda
1 miesiąc - mamut
3 miesiące - homo erectus
6 miesięcy - UFO
rok opóźnienia - UFO z logo Half Life 3 na spodzie spodka

! Odpowiedz
1 10 marekr987

Serio będzie Half Life 3??!! :O

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil