Na Węgrzech zmiany podatkowe m.in. poszerzające wsparcie dla rodzin

Parlament węgierski uchwalił w piątek szereg zmian podatkowych na przyszły rok, umożliwiających m.in. poszerzenie wsparcia dla rodzin o zwolnienie z podatku dochodowego matek z co najmniej czworgiem dzieci.

Zgodnie z decyzją parlamentu od 1 stycznia 2020 r. matki, które urodziły lub adoptowały czwórkę dzieci i przez co najmniej 12 lat wychowywały je we własnym domu, będą dożywotnio zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jest to jeden z elementów całego pakietu zwiększającego wsparcie dla rodzin, obejmującego ponadto m.in. preferencyjny kredyt dla kobiet, które po raz pierwszy wychodzą za mąż.

Decyzją parlamentu również od 1 stycznia przyszłego roku zostanie obniżony z 13 do 12 proc. podatek od małych przedsiębiorstw. Według MTI obniżka ta obejmie ponad 40 tys. węgierskich przedsiębiorstw, które dzięki temu zaoszczędzą 5 mld ft (15 mln euro).

Obniżono ponadto VAT od usług hotelarskich z 18 do 5 proc. Do końca 2022 roku zawieszono również podatek od reklam.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ jo/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.