REKLAMA

Na Węgrzech zaszczepieni wędkarze mogą łowić po godzinie policyjnej

2021-05-05 11:11
publikacja
2021-05-05 11:11
Na Węgrzech zaszczepieni wędkarze mogą łowić po godzinie policyjnej
Na Węgrzech zaszczepieni wędkarze mogą łowić po godzinie policyjnej
fot. Clodagh Kilcoyne / / Reuters

Do Balatonu wpuszczono w zeszłym tygodniu kilka gatunków ryb drapieżnych. Zgodnie ze złagodzonymi przepisami przeciwepidemicznymi mogą je łowić także po północy wędkarze mający zaświadczenie o ochronie przed koronawirusem.

Wśród gatunków wypuszczonych do jeziora znalazły się m.in. szczupaki – poinformował portal regionalny Zaol.hu.

Premier Viktor Orban powiedział, że zaszczepionym wędkarzom zezwolono na nocne połowy właśnie dlatego, by mieli szansę złapać aktywnego wtedy sandacza czy bolenia. Jak podkreślił, na Węgrzech jest 700 tys. wędkarzy.

Według Zaol-hu Balaton był zarybiany od wtorku do czwartku minionego tygodnia w kilku miejscach. Np. szczupaki wpuszczano m.in. w okolicach Keszthely na zachodnim krańcu jeziora, koło Fonyod po stronie południowej oraz od strony północnej.

W sumie Balaton wzbogacił się o 289 tys. ryb. Dzięki temu zaszczepieni wędkarze mogą w pełni korzystać z sezonu wędkarskiego na ryby drapieżne, który rozpoczął się 1 maja.

Na Węgrzech zaszczepiono dotąd przeciw koronawirusowi co najmniej jedną dawką ponad 4 mln 120 tys. osób, przy czym 2 mln 250 tys. otrzymało już także drugą dawkę.

W kraju kolejne etapy łagodzenia restrykcji przeciwepidemicznych powiązano z liczbą zaszczepionych. Od soboty, czyli po zaszczepieniu 4 mln osób, mieszkańcy posiadający kartę poświadczającą ochronę przed koronawirusem - poprzez zaszczepienie lub przejście Covid-19 - mogą korzystać m.in. z lokali restauracyjnych i kawiarni nie tylko na tarasach, ale i wewnątrz, mogą zatrzymywać się hotelach oraz zabierać do nich dzieci, a także odwiedzać ogrody zoologiczne, muzea, teatry, kina i biblioteki, kluby fitness, pływalnie i lodowiska.

Godzina policyjna została dla wszystkich skrócona i zaczyna się o godz. 24, zaś kończy o 5 rano. Sklepy mogą być otwarte do godz. 23.

Na Węgrzech używanych jest do szczepienia przeciw Covid-19 pięć preparatów: Pfizer, Moderna, AstraZeneca, chiński Sinopharm i rosyjski Sputnik V. Wiceminister spraw wewnętrznych Tamas Menczer powiedział we wtorek, że dzięki zastosowaniu tych dwóch ostatnich skrócono okres zamknięcia gospodarki o 1,5 miesiąca, a każdy dzień zamknięcia oznacza dla kraju straty rzędu 10-15 mld ft (127-190 mln zł).

W kraju opada trzecia fala epidemii koronawirusa. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 1130 nowych infekcji i zmarło 128 chorych na Covid-19. Coraz mniej osób cierpiących na tę chorobę wymaga leczenia szpitalnego – obecnie 4374.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki