Na Węgrzech bezpłatne podręczniki dla wszystkich uczniów klas 1-9

Wszyscy uczniowie klas 1-9 na Węgrzech będą od 1 września mieć prawo do otrzymania bezpłatnych podręczników - poinformował w poniedziałek dziennik Magyar Idoek.

We wrześniu 2017 wszystkim uczniom klas 1-9 będzie przysługiwać bezpłatne zaopatrzenie w podręczniki. Oznacza to zaopatrzenie 1,018 mln uczniów - napisała gazeta.

Program zapewniania uczniom darmowych podręczników był stopniowo wprowadzany na Węgrzech na mocy ustawy z 2011 roku. Przewidywała ona, że państwo zapewni bezpłatne podręczniki uczniom klas 1-8, dzieciom uczącym się w szkołach specjalnych i korzystającym z nauczania w języku mniejszości narodowych. W tym roku rząd podjął decyzję o rozszerzeniu programu także na klasy 9.

W przypadku wyższych klas o darmowy pakiet podręczników mogą się ubiegać uczniowie w szczególnie trudnej sytuacji materialnej, przewlekle chorzy lub pochodzący z rodzin wielodzietnych.

Po raz pierwszy bezpłatne podręczniki otrzymali w 2013 roku uczniowie klas pierwszych. W ubiegłym roku szkolnym programem objętych było już 733,5 tys. uczniów, czyli 67 proc. uczniów klas 1-12. Wraz z poszerzeniem programu na klasy 9. bezpłatne podręczniki będzie miało zapewnione 85 proc. uczniów klas 1-12.

Na Węgrzech dzieci zaczynają uczęszczać do szkoły podstawowej w wieku 6 lub 7 lat, zależnie od stopnia gotowości do nauki. Edukacja w klasach nauczania podstawowego i średniego trwa w sumie 12 lat, choć liczba lat spędzonych w szkole podstawowej może być różna. Naukę w gimnazjum, które na Węgrzech jest szkołą średnią i kończy się maturą, można rozpocząć po 4, 6 lub 8 klasach szkoły podstawowej. Uczeń chodzi wówczas do gimnazjum odpowiedni 8, 6 lub 4 lata.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ ndz/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~SZ

No. Takie rzeczy ludzie lykaja.

! Odpowiedz
1 1 ~Pytanie

Soros nic nie dołozył?

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl