Na Wall Street rekord goni rekord

Na amerykańskiej giełdzie zakończyła się ósma z rzędu wzrostowa sesja, a główne indeksy ponownie znalazły się na historycznych szczytach. To najdłuższa taka seria zwyżek od lipca 2013 r.

Dow Jones Industrial wzrósł na zamknięciu o 0,50 proc. do 22.775,39 pkt. S&P 500 zyskał 0,56 proc. do 2.552,07 pkt Nasdaq Comp. wzrósł o 0,78 proc. i wyniósł 6.585,36 pkt. W ujęciu sektorowym najlepiej radziły sobie banki i sektor IT, a najgorzej opieki zdrowotnej.

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

Ponad 2 proc. zyskiwał Netflix - spółka poinformowała o podwyżce opłat za korzystanie z serwisu streamingowego.

Pod kreską znalazły się walory UPS i FedEx. Firmy pocztowe traciły po informacjach, że Amazon testuje nową usługę dostarczania własnych produktów.

Czekamy na dane

W oczekiwaniu na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, które prawdopodobnie będą zaburzone przez wpływ huraganów, rynek przysłuchiwał się wypowiedziom przedstawicieli amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Prezes Fed z San Francisco John Williams uważa, że niska inflacja w USA spowodowana jest przez czynniki o charakterze przejściowym. Gdy ich działanie ustanie, inflacja ma wzrosnąć do 2-proc. celu - uważa ekonomista. Dodał, że sytuacja na rynku pracy, sytuacja inflacyjna oraz stabilne tempo wzrostu gospodarki przemawiaj za koniecznością wzrostu stóp procentowych, jednak ścieżka podwyżek pozostanie "płytka" i stopniowa.

W sierpniu inflacja wg preferowanej przez Fed miary (deflator PCE) wyniosła 1,4 proc., a w ujęciu bazowym 1,3 proc.

Patrick Harker z Fed Philadelphia powiedział w CNBC, iż "zakreślił" trzecią podwyżkę stóp proc. w 2017 r. na grudzień. Jego zdaniem, trzy podwyżki w 2018 r. byłyby właściwe.

Amerykański Senat zaakceptował w czwartek nominację Randal Quarelsa na stanowisko wiceprezesa Rezerwy Federalnej ds. nadzoru.

Po kolejnych mocnych danych z gospodarki amerykańskiej umacniał się dolar. Kurs EUR/USD spada o 0,4 proc. w okolice 1,17.

Deficyt handlowy USA w sierpniu spadł o 2,7 proc. do 42,4 mld USD - to najniższy wynik od 11 miesięcy.

Powyżej oczekiwań uplasował się odczyt zamówień w amerykańskim przemyśle (+1,2 proc. mdm w VIII vs konsensus 1,0 proc.), a w górę zrewidowano końcowe dane za sierpień o zamówieniach na dobra trwałe (do 2,0 proc. mdm z 1,7 proc.).

Dochodowość 10-letnich Treasuries rośnie o 2 pb. do 2,34 proc. Notowania tych aktywów pozostają od poniedziałku w trendzie bocznym.

Wcześniej na ponad 10-letnie maksima wspięły się odczyty aktywności w przemyśle i usługach wg badania ISM.

W Europie na zamknięciu Euro Stoxx 50 wzrósł o 0,52 proc., DAX stracił 0,02 proc., FTSE 100 zwyżkował 0,54 proc., CAC 40 poszedł w górę o 0,30 proc.

POLITYCY KATALONII PODZIELENI WS. NIEPODLEGŁOŚCI, PARLAMENT REGIONU ZAWIESZONY

Katalońscy liderzy polityczni nie zgadzają się w kwestii ogłoszenia niepodległości regionu w najbliższym czasie - poinformowała agencja Bloomberg, powołując się na źródła.

Z doniesień agencji wynika, że umiarkowana część sceny politycznej Katalonii chciałaby odłożyć w czasie ewentualną secesję, by ostateczne decyzje podjąć po negocjacjach z rządem Hiszpanii.

Agencja podała, że premier regionalnego rządu Carles Puigdemont obawia się negatywnych skutków dla gospodarki Katalonii, jeżeli decyzja o niepodległości została podjęta jednostronnie.

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny zawiesił w czwartek zaplanowaną na poniedziałek sesję parlamentu Katalonii, na którym potencjalnie mogło dojść do proklamowania niepodległości.

W reakcji na te doniesienia główny indeks hiszpańskiej giełdy IBEX rósł nawet o 3 proc., najmocniej od kwietnia, a rentowność hiszpańskich 10-latek spadała nawet o 10 pb. do 1,68 proc.

DŁUGOŚĆ VS ILOŚĆ - DYLEMATY EBC O OGRANICZENIU QE

Europejski Bank Centralny przeprowadził we wrześniu wstępną dyskusję nad przyszłością programu luzowania ilościowego - wynika z opublikowanego w czwartek przebiegu posiedzenia.

Omówiono "ogólne kompromisy związane z różnymi scenariuszami dla przyszłej rekalibracji programu skupu aktywów, a zwłaszcza wybór pomiędzy tempem a przewidywanym czasem trwania".

Na spotkaniu wyrażono też znaczny dyskomfort, spowodowany bardzo długim okresem w którym inflacja jest - i oczekuje się, że nadal pozostanie - oddalona od celu EBC.

"Jakakolwiek nowa ocena polityki pieniężnej powinna postępować w sposób bardzo powolny i ostrożny, przy jednoczesnym zachowaniu wystarczającej elastyczności" - napisano.

Jednocześnie, członkowie EBC wyrazili "w szerokim porozumieniu", że wciąż potrzebne jest znaczne wsparcie monetarne.

Prezes EBC Mario Draghi potwierdził w ubiegłym tygodniu, że na najbliższym posiedzeniu EBC 26. października ma zapaść "większość" decyzji w sprawie przyszłości QE w przyszłym roku. Przedmiotem spekulacji wciąż pozostaje skala ograniczenia QE (obecnie 60 mld miesięcznie), długość wygaszania programu i ewentualna zmiana forward guidance w części dotyczącej QE.

BRYTYJSKI FUNT TRACI PO KONFERENCJI TORYSÓW

W czwartek, dzień po konferencji programowej Partii Konserwatystów, mocno osłabia się brytyjski funt. Para GBP/USD jest notowana na poziomie 1,31, po dziennej zniżce o 1,1 proc.

Brytyjskie media w czwartek skrytykowały przemówienie premier Theresy May na konferencji programowej Partii Konserwatywnej, pisząc, że nie udało jej się wzmocnić swojej pozycji, a katastrofalny przebieg wydarzenia to symbol kłopotów jej ugrupowania.

CENY ROPY ODBIJAJĄ W GÓRĘ, CHOĆ EKSPORT SUROWCA Z USA ZNOWU REKORDOWY

Po porannych spadkach, w czwartek po południu ceny ropy rosną o niemal 2 proc. Rynek liczy na współpracę Rosji i Arabii Saudyjskiej w ograniczaniu podaży surowca na rynek.

Baryłka ropy WTI w dostawach na XI w Nowym Jorku jest wyceniana po 50,9 USD. Brent w dostawach na XII w Londynie zwyżkuje do 56,9 USD za baryłkę.

Król Arabii Saudyjskiej Salman bin Abdulaziz rozpoczął w czwartek pierwszą, czterodniową wizytę w Rosji. W środę prezydent Rosji Władimir Putin nie wykluczył wydłużenia do końca 2018 r. porozumienia o ograniczeniu wydobycia ropy przez OPEC i pozostałych producentów surowca. Umowa obowiązuje obecnie do końca marca 2018 r.

Na drugi plan zeszły w czwartek dane o wzroście eksportu amerykańskiej ropy do rekordowego poziomu 1,98 mln baryłek dziennie.

Rafał Tuszyński (PAP Biznes)

tus/ pr/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 7 open_mind

Jak tak jest fajnie i wszystko jest na dobrej drodze to dlaczego procent pankowy jest tak niski, prawie zerowy i dlaczego ciągle dodrukowują z ukrycia kasę i wysyłają ją na Wall street?

! Odpowiedz
0 1 oko1

Wyglada na to że czas już pozbyć się złota które trzymam od 5 lat i wchodzić na giełdę tam dopiero się dzieje a na Au można spodziewać się tylko dołu i dołu szkoda że to się tak skończyło ale banksterka nie odpuści

! Odpowiedz
0 1 oko1

Open_mind
Bo tak mogą robić bez konsekwencji nawet i 20 lat giełda skazana jest na wzrosty surowce na spadki i to może trwać bardzo długo .....

! Odpowiedz
0 4 kimdzongtusk

rośnij rośnij mój malutki rośnij duży okrąglutki :-)
w USA mamy falę "idiotenhossy" która zakończy ten cykl wzrostowy ; ale jeszcze mogą podpompować indeksy , z biznesowo-ekonomicznego punktu widzenia kupowanie tam teraz akcji to szaleństwo, możne zarobić 3-7% ale można stracić wszystko

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

WIG 1,62% 60 932,26
2018-03-21 17:05:00
WIG20 2,14% 2 320,77
2018-03-21 17:15:00
WIG30 1,96% 2 679,28
2018-03-21 17:15:00
MWIG40 0,79% 4 735,44
2018-03-21 17:15:00
DAX 0,01% 12 309,15
2018-03-21 17:34:00
NASDAQ -0,26% 7 345,28
2018-03-21 21:02:00
SP500 -0,18% 2 711,93
2018-03-21 20:59:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl