REKLAMA

Na Wall Street niezdecydowanie, w centrum uwagi dane z USA i EBC

2017-08-15 22:28
publikacja
2017-08-15 22:28

Na amerykańskich giełdach niezdecydowanie - wskaźniki zanotowały we wtorek mieszane wyniki bliskie zera. W ciągu dnia sentyment na Wall Street chwilowo wsparły mocne dane makro z USA. W centrum uwagi inwestorów znajdują się też doniesienia ws. programu skupu aktywów Europejskiego Banku Centralnego.

fot. Brendan McDermid / / Reuters

Dow Jones Industrial zanotował symboliczny wzrost o 0,02 proc., do poziomu 21.998,99 pkt., natomiast pozostałe dwa wskaźniki spadły - S&P 500 stracił 0,05 proc. i wyniósł 2.464,61 pkt., a Nasdaq Comp. spadł o 0,11 proc. do 6.333,01 pkt.

We wtorek w drugiej połowie dnia w centrum uwagi inwestorów znalazły się odczyty z amerykańskiej gospodarki, które okazały się lepsze od oczekiwań analityków.

Jak podali statystycy Departamentu Handlu USA, sprzedaż detaliczna w tym kraju w lipcu wzrosła o 0,6 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, analitycy spodziewali się wzrostu o 0,3 proc. mdm.

Sprzedaż detaliczna z wykluczeniem sprzedaży aut w lipcu wzrosła o 0,5 proc. mdm. Tutaj analitycy spodziewali się wzrostu o 0,3 proc. mdm.

Po wyższych od konsensusu danych o sprzedaży detalicznej amerykańska waluta umacnia się. Kurs USD/JPY rośnie o 1,2 proc. do 110,65, a GBP/USD spada o ok. 1 proc. do 1,2859. Eurodolar spada o 0,7 proc. do 1,1706.

Pozytywnie zaskoczyły również pozostałe dane.

Mocno w górę poszedł indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork za sierpień, który wzrósł do 25,2 pkt. z 9,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podała nowojorska Rezerwa Federalna (Central Bank of New York). Analitycy spodziewali się, że indeks wzrośnie do 10,0 pkt.

Z kolei indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych, przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB), wyniósł w sierpniu 68 pkt. - poinformowała NAHB w komunikacie. Analitycy oczekiwali indeksu na poziomie 64 punktów. Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł 64 punkty.

Zapasy niesprzedanych towarów w USA w czerwcu wzrosły o 0,5 proc. mdm - poinformował Departament Handlu USA w komunikacie. Analitycy spodziewali się wzrostu wskaźnika o 0,4 proc. mdm.

We wtorek w centrum uwagi rynku znalazły się też doniesienia, że niemiecki wymiar sprawiedliwości poddał w wątpliwość legalność programu skupu aktywów Europejskiego Banku Centralnego.

"Istnieją poważne przesłanki by sądzić, że działania stojące za programem skupu aktywów naruszają zakaz finansowania poszczególnych krajów i wykraczają poza mandat Europejskiego Banku Centralnego" - napisano w oświadczeniu Federalnego Trybunału Konstytucyjnego Niemiec.

Niemiecki wymiar sprawiedliwości czeka teraz na opinię swojego europejskiego odpowiednika. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma ocenić, czy polityka QE leży w mocy Europejskiego Banku Centralnego tak, jak uwzględniono to w traktatach UE.

Europejski Bank Centralny odpowiedział w oświadczeniu, że program "znajduje się w obrębie jego mandatu" oraz, że podczas gdy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej będzie oceniał program, jego założenia pozostają bez zmian.

MOCNE DANE MAKRO Z JAPONII, NIECO SŁABSZE OD OCZEKIWAŃ ODCZYTY Z EUROPY

Z kolei w pierwszej połowie dnia na rynek spłynęło kilka istotnych odczytów z Azji i Europy.

Produkcja przemysłowa w Japonii w czerwcu wzrosła o 2,2 proc. mdm, po wzroście o 1,6 proc. w maju - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w komunikacie, w finalnym wyliczeniu. Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 5,5 proc., po wzroście o 4,9 proc. miesiąc wcześniej.

Z kolei PKB Niemiec wzrósł w II kwartale 2017 r. o 0,6 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden we wstępnych wyliczeniach. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB kdk o 0,7 proc., po wzroście w I kw. o 0,6 proc. przed rewizją, wobec 0,7 proc. po rewizji.

W ujęciu rdr PKB Niemiec wzrósł w II kwartale o 2,1 proc. Tu szacowano wzrost PKB o 1,9 proc., po wzroście w I kw. o 1,7 proc. przed rewizją, wobec 2 proc. po rewizji.

Urząd statystyczny podał, że bez uwzględniania czynników sezonowych PKB Niemiec wzrósł w II kwartale o 0,8 proc. rdr po wzroście w I kw. o 2,9 proc. przed rewizją, wobec 3,2 proc. po rewizji. Tu oczekiwano 0,6 proc.

Natomiast z Wielkiej Brytanii we wtorek na rynek spłynęły dane na temat inflacji w lipcu.

Ceny konsumpcyjne w Wielkiej Brytanii wzrosły w lipcu o 2,6 proc. ujęciu rdr. Analitycy spodziewali się wzrostu o 2,7 proc., po zwyżce w czerwcu o 2,6 proc. Inflacja rdr przyspieszyła nieco słabiej niż oczekiwano jednak już kolejny miesiąc przekracza target Banku Anglii. Cel inflacyjny Banku Anglii to 2,0 proc.

CPI bazowa w lipcu wzrosła w ujęciu rdr o 2,4 proc. wobec +2,4 proc. w czerwcu i prognoz +2,5 proc. - wynika z wtorkowych danych statystycznych.

Mdm CPI spadł o 0,1 proc., wobec braku zmian mdm w czerwcu. Analitycy spodziewali się, że mdm CPI pozostanie bez zmian.

pat/ dan/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki