REKLAMA

Na Wall Street mocna wyprzedaż akcji, Dow Jones poniżej poziomu 30 000 pkt.

2022-06-16 22:28
publikacja
2022-06-16 22:28
Na Wall Street mocna wyprzedaż akcji, Dow Jones poniżej poziomu 30 000 pkt.
Na Wall Street mocna wyprzedaż akcji, Dow Jones poniżej poziomu 30 000 pkt.
fot. Lucas Jackson / / FORUM

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła mocne spadki i wyprzedaż akcji po tym, jak dzień wcześniej Rezerwa Federalna mocno podwyższyła stopy procentowe i zasygnalizowała gotowość do zaakceptowania recesji i wzrostu bezrobocia w USA w dążeniu do powstrzymania wysokiej inflacji. Dow Jones spadł poniżej 30.000 pkt..

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 741 punktów, czyli 2,42 proc. i wyniósł 29.927,07 pkt. Indeks spadł poniżej psychologicznego poziomu 30.000 punktów i jest najniżej od ponad roku.

S&P 500 na koniec dnia stracił 3,25 proc. i wyniósł 3.666,77 pkt.

Nasdaq Composite spadł 4,08 proc. i zamknął sesję na poziomie 10.646,10 pkt. Indeks jest najniżej od września 2020 roku.

Bankier.pl

Od początku tygodnia S&P 500 jest na 6 proc. minusie, a Nasdaq stracił 6,1 proc. Dow stracił od poniedziałku 4,7 proc. i jest na drodze do 11 spadkowego tygodnia w ciągu ostatnich 12 tygodni.

S&P 500 i Nasdaq Composite są w strefie rynku niedźwiedzia, a od swoich historycznych szczytów ze stycznia 2022 roku i listopada zeszłego roku pierwszy z indeksów jest niżej o 24 proc., a drugi z nich o 34 proc. Z kolei Dow jest 19 proc. poniżej najwyższego poziomu intraday z 5 stycznia 2022 roku.

Wyjątkowy konkurs inwestycyjny

Jesteś inwestorem? Weź udział w wyjątkowym konkursie organizowanym przez Dom Maklerski Banku BPS S.A., który odbędzie się w dniach 30 maja - 8 lipca. Uczestnicy będą mieli możliwość zainwestowania kwoty od 2 do 20 tys. zł na realnym rachunku maklerskim. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne w postaci wielokrotności wypracowanego zysku — do 30 tys. zł, a także preferencyjne stawki prowizji maklerskich w DM BPS. Dowiedz się więcej na temat konkursu, a także Domu Maklerskiego Banku BPS S.A., jednego z liderów na rynku prowizji internetowych. Bankier.pl jest patronem medialnym konkursu.

W środę amerykańska Rezerwa Federalna podniosła główną stopę procentową w USA o 75 pb do przedziału 1,50-1,75 proc. To najmocniejsza podwyżka kosztu pieniądza w USA od 1994 r.

Fed podał, że jest mocno zaangażowany w sprowadzenie inflacji do poziomu 2 proc. i zasygnalizował dalsze podwyżki stóp procentowych.

Inwestorzy zapomnieli już o wcześniejszym optymizmie związanym z wypowiedzią prezesa Fed Jerome'a Powella, że duże podwyżki stóp procentowych - jak ta ostatnia - nie będą normą. Na rynek powróciły obawy o wpływ zacieśniania polityki pieniężnej na wyniki gospodarcze i wyceny aktywów.

"Nie trwało to zbyt długo - zwyżki indeksów po Fed osłabły, a biorąc pod uwagę coraz bardziej ponure perspektywy wzrostu gospodarczego, nie jest to zaskakujące" - napisał w rynkowej nocie Chris Beauchamp, analityk rynku w IG Group, cytowany przez agencję Bloomberg.

"Nadal żyjemy w tym samym świecie, gdzie byliśmy 24 godziny temu - gdzie wzrost gospodarczy spowalnia, zarobki spadają, a ceny rosną. To nie jest dobre środowisko dla rynków akcji"- dodał.

"Powell zrobił swoje, +osładzając+ nieco swój komentarz, gdy powiedział, że Fed jest gotowy na szybką zmianę kursu, jeśli gospodarka USA zbytnio spowolni" - wskazał z kolei Mark Taylor, trader w Mirabaud Securities.

"Niepewność co do wielkości kolejnych ruchów Fed jeszcze bardziej wzrosła" - podkreślił.

Stratedzy UBS Global Wealth Management oceniają w rynkowej nocie, że "przesłanie Fed prawdopodobnie nadal będzie jastrzębie, dopóki nie zobaczymy wyraźnego dowodu na spowolnienie inflacji".

Tymczasem liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 229 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 217 tys. wobec 232 tys. poprzednio, po korekcie z 229 tys.

Z kolei liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA w maju wyniosła 1,549 mln w ujęciu zanualizowanym (SAAR). Miesiąc wcześniej wskaźnik ten wyniósł 1,810 mln, po korekcie z 1,724 mln. Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych nowych inwestycji wyniesie 1,693 mln. Wskaźnik ten spadł do najniższego poziomu od ponad roku.

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów w USA w maju (wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze) wyniosła zaś w ujęciu zanualizowanym (SAAR) 1,695 mln wobec 1,823 mln w poprzednim miesiącu, po korekcie z 1,819 mln. Analitycy spodziewali się, że liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów wyniesie 1,778 mln.

Ze spółek roczne minima zanotowały m.in. akcje Home Depot, Intel, Walgreens, JPMorgan, 3M i American Express.

Amazon, Apple i Netflix straciły po około 4 proc. Tesla i Nvidia zniżkowały ponad 8,5 i 4,6 proc.

Mocno w dół poszły notowania linii lotniczych. United i Delta spadły po około 7-8 proc.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 3,41 proc., wyżej o 12 pb. Złoto kosztuje 1.826,00 USD za uncję. (PAP Biznes)

aj/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (3)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Czy Wall Street to szulernia?

Zielony - TAK
Czerwony - NIE
demeryt_69
Bez przesady - główne indeksy od dawna były na zbyt wysokich poziomach.
krachsonn
Aby załatwić Rosję i Chiny trzeba szybko i mocno schłodzić gospodarki całego świata. Dolar się umocni a cena ropy i gazu pójdzie drastycznie w dół. Zgodnie z przysłowiem: "nim ten gruby schudnie to chudy zdechnie" przez rynki krajów rozwiniętych przetoczy się tsunami ale Rosja bez dostaw z zewnątrz z ropą po 30$ za baryłkę Aby załatwić Rosję i Chiny trzeba szybko i mocno schłodzić gospodarki całego świata. Dolar się umocni a cena ropy i gazu pójdzie drastycznie w dół. Zgodnie z przysłowiem: "nim ten gruby schudnie to chudy zdechnie" przez rynki krajów rozwiniętych przetoczy się tsunami ale Rosja bez dostaw z zewnątrz z ropą po 30$ za baryłkę i Chiny bez eksportu zaliczą blackout. Żyjemy w ciekawych czasach. Będzie rzeź.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki