REKLAMA

Na Wall Street małe zmiany na koniec udanego półrocza

2017-06-30 22:47
publikacja
2017-06-30 22:47
Na Wall Street małe zmiany na koniec udanego półrocza
Na Wall Street małe zmiany na koniec udanego półrocza
/ YAY Foto

Ostatnia sesja na Wall Street w czerwcu przyniosła małe zmiany, ale całe półrocze było całkiem udane. Inwestorzy powoli oswajają się z myślą o odchodzeniu od luźnej polityki monetarnej przez banki centralne.

Dow Jones Industrial wzrósł na zamknięciu o 0,29 proc. do 21.349,63 pkt.

S&P 500 zwyżkował o 0,15 proc. do 2.423,41 pkt.

Nasdaq Composite spadł o 0,06 proc. do 6.140,42 pkt.

Pierwsze sześć miesięcy 2017 roku było dla amerykańskich giełd udane. Od początku roku DJI zyskał 8 proc., S&P 500 8,3 proc., a Nasdaq Comp. 14 proc. Dla Nasdaqa to była najlepsza pierwsza połowa roku od 2009.

"Jesteśmy ostrożnie optymistyczni względem perspektyw dla amerykańskiego rynku akcji. Jednocześnie uważamy, że oczekiwania wzrostu zysków spółek z S&P 500 wyglądają na wysokie i raczej nie zostaną zrewidowane w górę, o ile nie poprawi się sytuacja w kwestii stymulacji fiskalnej w USA (np. reforma podatkowa) lub wzrost gospodarczy na świecie będzie nadal zaskakiwał pozytywnie" - ocenili w półrocznym raporcie analitycy JPMorgan.

Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewają się wzrostu zysków spółek z S&P 500 w drugim kwartale o 7,4 proc. rdr, w III kw. o 8,4 proc., a w IV kw. o 13,6 proc. Dla całego 2017 r. prognozuje się wzrost zysków o 12 proc.

W piątek zwyżkom na S&P 500 przewodził Nike. Jego akcje drożały ponad 8 proc. Producent odzieży sportowej podwyższył szacunki sprzedaży na bieżący rok fiskalny i podał wyższe od oczekiwań wyniki za IV kw. (60 centów zysku na akcję vs 50 centów konsensusu).

W centrum uwagi rynków znalazły się dane makro z amerykańskiej gospodarki.

Deflator PCE, preferowana przez Fed miara inflacji, w maju spadł do 1,4 proc. rdr, wobec 1,7 proc. w IV. Wskaźnik w ujęciu bazowym spadł do 1,4 proc. rdr, wobec 1,5 proc. rdr w kwietniu.

W USA bazowy deflator PCE zniżkuje już od 4 miesięcy - w lutym wynosił jeszcze 1,8 proc. rdr.

Amerykańska Rezerwa Federalna oceniała do tej pory, że niższa presja inflacyjna w USA ma jedynie charakter tymczasowy. W komunikacie z ostatniego posiedzenia napisano jednak, iż Fed "uważnie monitoruje rozwój sytuacji inflacyjnej".

Wydatki amerykańskich konsumentów w maju wzrosły o 0,1 proc. mdm wobec 0,4 proc. w IV. Dochody Amerykanów w maju wzrosły zaś o 0,4 proc. mdm, wobec wzrostu o 0,3 proc. mdm w poprzednim miesiącu. Ekonomiści spodziewali się wzrostu wydatków o 0,1 proc. mdm, a dochodów o 0,3 proc. mdm.

Niskie tempo wzrostu wydatków może sugerować, iż Amerykanie wstrzymują konsumpcję w oczekiwaniu na przyspieszenie wzrostu płac. Dochód rozporządzalny przeciętnego Amerykanina, skorygowany o inflację, w czerwcu wzrósł o 0,6 proc. mdm. Wydatki gospodarstw domowych odpowiadają za ok. 70 proc. gospodarki amerykańskiej.

Dane o dynamice wynagrodzeń oraz raport z rynku pracy za czerwiec zostaną opublikowane w przyszły piątek.

Najwyższy o maja 2014 r. okazał się indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago, który wzrósł w czerwcu do 65,7 pkt. z 59,4 pkt. w poprzednim miesiącu vs. 58,0 pkt. oczekiwań.

Z kolei indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w czerwcu 95,1 pkt. - podano w końcowym wyliczeniu. Tu spodziewano się 94,5 pkt.

Ostatnie dni drugiego kwartału przyniosły na rynkach podwyższoną zmienność. Inwestorzy przygotowują się na ograniczenie luzowania monetarnego przez banki centralne, co wyraźnie sygnalizowali w ostatnich dniach przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego, Banku Anglii, Narodowego Banku Czeskiego czy Riksbanku.

W USA, gdzie normalizacja wśród gospodarek rozwiniętych znajduje się w najbardziej zaawansowanej fazie, rynki czekają na ujawnienie daty rozpoczęcia redukcji sumy bilansowej przez Fed i z nieco większym przekonaniem wyceniają kolejną, trzecią już podwyżkę stóp procentowych w tym roku, zgodnie z konsekwentnie komunikowanymi zamiarami Fed.

Protokół z czerwcowego spotkania Fed zostanie opublikowany w najbliższą środę. W centrum uwagi rynków znajdą się szczegóły dyskusji o ograniczeniu portfela aktywów Fed oraz ocena sytuacji inflacyjnej.

tus/ pr/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki