REKLAMA

Na Wall Street kontynuacja spadków

2021-02-26 23:02
publikacja
2021-02-26 23:02
fot. Miro Vrlik Photography / Shutterstock

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację mocnego spadku indeksu Dow Jones, ale Nasdaq po mocnym czwartkowym spadku tym razem odrabiał część strat. Inwestorzy obawiają się o rosnące rentowności obligacji i oczekiwania inflacyjne.

Dow Jones Industrial zniżkował 470 punktów, czyli 1,50 proc. do 30.932,37 pkt. Jeszcze w środę indeks ustanowił historyczny rekord, ale od dwóch ostatnich dni mocno spada.

S&P 500 spadł 0,47 proc. do 3.811,15 pkt.

Nasdaq Composite zyskał 0,56 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.192,34 pkt. Dzień wcześniej indeks zanotował najmocniejszą przecenę od października zeszłego roku.

„Na rynkach akcji w Stanach Zjednoczonych i Europie panują obecnie wysokie wyceny, a przy stale rosnących dochodach z obligacji rynek instrumentów o stałym dochodzie okazuje się być bardziej atrakcyjny niż bardziej ryzykowny rynek akcji. Inwestorzy uważnie obserwują zmiany w zakresie krzywej rentowności, a obecne tempo jest dość niepokojące dla rynków akcji” - powiedział Roland Kaloyan, strateg w Societe Generale.

„To nie jest początek korekty na rynku akcji, lecz konsolidacja, ponieważ wskaźniki ceny do zysków były zbyt wysokie. Pocieszające jest to, że zyski w IV kw. 2020 r. były dobre, a zyski na akcję zaskakująco dobre, co oznacza, że w miarę upływu czasu powinniśmy wrócić do wzrostów” - powiedział Francois Savary, dyrektor ds. Inwestycji w firmie Prime Partners.

Rentowności 10-letnich amerykańskich papierów skarbowych spadły około 6 pb do 1,46 proc., ale dzień wcześniej rosły do nawet ponad 1,6 proc.

Ze spółek akcje Facebooka zyskały 3,8 proc., Microsoft i Apple rosły po ponad 2 proc.

Notowania Foot Locker szły w dół o 6,5 proc. po tym, jak spółka podała, że przychody w czwartym kwartale były niższe od oczekiwań analityków.

Salesforce zniżkował 3,5 proc. Całoroczne prognozy zysku firmy były poniżej konsensusu.

Rocket Companies rósł 13 proc. Zysk na akcję spółki w czwartym kwartale wyniósł 1,09 USD wobec oczekiwanych 87 centów.

Akcje GameStop rosły o 15 proc., po wzroście o 18,5 proc. w czwartek. Analitycy wskazują, że spółka po raz kolejny stała się obiektem zainteresowania, korzystających z darmowych brokerów internetowych, inwestorów indywidualnych. We wtorek spółka poinformowała o rezygnacji ze stanowiska dyrektora finansowego Jima Bella.

Kontrolowana przez Demokratów Izba Reprezentantów USA będzie dążyć do uchwalenia w piątek ustawy o pakiecie stymulacyjnym dla gospodarki w wysokości 1,9 bln USD prezydenta Joe Bidena.

W czwartek komisja budżetowa Senatu orzekła, że postulat o wzroście płacy minimalnej do 15 USD za godzinę w 2025 roku z obecnych 7,25 USD nie może zostać w obecnym projekcie pakietu stymulacyjnego dla gospodarki o wartości 1,9 bln USD.

"Prezydent jest rozczarowany tą decyzją” – powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Wzrost płacy minimalnej był jednym z postulatów prezydenta Joe Bidena podczas kampanii wyborczej.

Demokraci starają się przeforsować pakiet stymulacyjny w ramach specjalnego procesu „harmonizacji budżetu”, która pozwoliłaby im przyjąć ją w Senacie zwykłą większością głosów, bez republikańskiego poparcia. Istnieją jednak zasady, które ograniczają to, co można uwzględnić przy użyciu tego procesu, a komisja budżetowa ma za zadanie ustalić, jakie postulaty mogą zostać uwzględnione w projektach ustaw.

Możliwe jest poszukiwanie porozumienia z Republikanami i zmniejszenie podwyżki płacy minimalnej, ponieważ GOP i kilku demokratycznych senatorów sprzeciwia się podniesieniu stawki płacy minimalnej do 15 USD/h. Przewodniczący mniejszości Republikanów w Senacie Kevin McCarthy nazwał pakiet stymulacyjny propozycją „zbyt kosztowną i korupcyjną”.

Jeśli Izba Reprezentantów przyjmie projekt, zostanie on skierowany do rozpatrzenia w Senacie, gdzie przy rozkładzie głosów 50-50 decydujący głos należy do wiceprezydent Kamali Harris.

Wydatki amerykańskich konsumentów w styczniu wzrosły o 2,4 proc. mdm, po spadku o 0,4 proc. miesiąc temu, po rewizji z -0,2 proc. - podało Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu. Oczekiwano wzrostu 2,5 proc. mdm.

Dochody Amerykanów w I wzrosły o 10 proc. wobec wzrostu o 0,6 proc. miesiąc wcześniej. Tu rynek oczekiwał +9,5 proc. mdm.

Deflator PCE w USA w styczniu wyniósł 1,5 proc. rdr, wobec 1,3 proc. rdr miesiąc wcześniej i wobec konsensusu na poziomie 1,5 proc.

Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, na całym świecie potwierdzono łącznie 113,08 mln infekcji Covid-19. Liczba zgonów z tego powodu sięgała 2,509 mln.

W USA w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 2.456 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 77.804 kolejnych osób. Placówka naukowa z Baltimore powiadomiła, że od wybuchu epidemii w Ameryce odnotowano łącznie 28,4 mln przypadków zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych – według danych uczelni - sięga 508,3 tys. (PAP Biznes)

kkr/ pr/wr/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
bha
Jaka korekta przecież jest NIBY cały czas w gospodarce wspaniałe płacę NIBY rosną, bezrobocie NIBY nie rośnie na wewnętrzch rynkach trwa coraz większą koniunktura, długi krajów też nie rosną, kryzys Pandemii prawie już NIBY zatrzymany szczepionkami??? w odwrocie?, a firmy. biznesy działają coraz mocniej pełną parą.Jaka korekta przecież jest NIBY cały czas w gospodarce wspaniałe płacę NIBY rosną, bezrobocie NIBY nie rośnie na wewnętrzch rynkach trwa coraz większą koniunktura, długi krajów też nie rosną, kryzys Pandemii prawie już NIBY zatrzymany szczepionkami??? w odwrocie?, a firmy. biznesy działają coraz mocniej pełną parą. Cóż niestety Parodia na Maxa pompowania sztucznych wzrostów zachłannych bez względu na wszelkie dane oraz realną sytuację panującą na wewnętrznym rynku nie dostrzeganie nie bez celu codziennie narastającego zadłużenia krajów na salonach gry jest niedostrzegalna i na porządku dziennym liczy się tylko MAMONA lecz wszystko do czasu życie na sterydach kredytowych i rosnącym coraz szybciej zadłużeniu prywatnym,, krajowym, samorządów zawsze prędzej czy trochę póżniej żle się skończy i to niestety dla wielu.
jes
Czyżby były jakieś dobre dane, że giełda spadła?
stachsgh
Jak grać to grać. Ktoś wygrywa ktoś przegrywa.
https://www.youtube.com/watch?v=GKSmsvWXuKA

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki