REKLAMA
PILNE

Na Śląsku nie królują już kopalnie. To "dolina wodorowa"

2021-08-26 06:46
publikacja
2021-08-26 06:46
Na Śląsku nie królują już kopalnie. To "dolina wodorowa"
Na Śląsku nie królują już kopalnie. To "dolina wodorowa"
fot. Wojciech Artyniew / / FORUM

Przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak wskazuje w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej", że już teraz branżą wiodącą na Śląsku jest motoryzacja. Liczymy, że fabryka Izery zwiększy jej innowacyjność. Inwestujemy także w czystą energię i branżę dronów - dodaje.

"Chcemy wykorzystać transformację energetyczną do tworzenia nowych miejsc pracy. To, że dziś Śląsk kojarzy się głównie z węglem, wcale nie oznacza, że po rezygnacji z paliw kopalnych w regionie pozostanie pustka. Jesteśmy gotowi na inwestycje w technologie, pozwalające produkować czystą energię" - powiedział DGP Karolczak.

Dodał, że od trzech lat region mocno interesuje się wodorem. "Obok Poznania, jako jedni z pierwszych w Polsce, chcemy zamówić autobusy wodorowe. Zrobimy to nie tylko po to, by zadbać o poprawę jakości powietrza, ale liczymy również, że będzie to impulsem dla producentów wodoru, którzy znajdą w instytucjach samorządowych stabilny rynek zbytu i dobry punkt odbicia do dalszych komercyjnych wdrożeń. Podpisaliśmy już listy intencyjne z Tauronem i Orlenem ws. podejmowania wspólnych działań na rzecz rozwijania technologii wodorowych" - podkreślił.

Według Karolczaka, samorządy nie są w stanie samodzielnie zbudować branż, które w pełni zastąpią cały wygaszany sektor. "Wbrew pozorom, choć przemysł wydobywczy i energetyka konwencjonalna na Górnym Śląsku wciąż są bardzo ważne, to branżą wiodącą jest przemysł motoryzacyjny. Motoryzacja to jednak niestety w Polsce dość mało innowacyjna branża – w kraju brak zaawansowanych centrów badawczo-rozwojowych, wiele zakładów to zaplecze produkcyjne. Może ten trend zmieni fabryka Izery w Jaworznie" - ocenił w rozmowie z dziennikiem.

Dodał, że liczy, że pieniądze unijne zostaną uzupełnione rządowymi pieniędzmi. "Programy dla Śląskiego, opracowywane przez kolejne rządy, miały na celu regularne usprawnianie tutejszego rozwoju. Formalnie nie zostały one zamknięte, ale faktem jest, że wyraźnie zwolniły. Dlatego też rząd nie powinien poprzestać tylko na Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, stworzonym przez Komisję Europejską, zwłaszcza że wciąż istnieje ryzyko, iż regiony, które będą dokonywały nowych inwestycji węglowych, nie otrzymają z niego wsparcia" - wskazał przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na łamach DGP.(PAP)

lgs/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
barysza51
Ileż to już razy było.
Niebieski laser
Grafen
a teraz Wodór
piotr76
Nawet nie wie, że ma w regionie motoryzacyjne R&D (jasne że należące do obcego kapitału).
dididif
Czysta energia w roku 2021 i następnych oznacza tę pozyskiwaną ze spalania radzieckiego gazu i węgla. Komuniści chcą unicestwić życie na Ziemi dlatego zakazali CO2 istnienia, najbardziej prożyciowej substancji na świecie. "Zielone" OZE to bełkot, elektryczne pojazdy to jeszcze większy bełkot dla komunistycznych Czysta energia w roku 2021 i następnych oznacza tę pozyskiwaną ze spalania radzieckiego gazu i węgla. Komuniści chcą unicestwić życie na Ziemi dlatego zakazali CO2 istnienia, najbardziej prożyciowej substancji na świecie. "Zielone" OZE to bełkot, elektryczne pojazdy to jeszcze większy bełkot dla komunistycznych dygnitarzy z Brukseli i zaufanych towarzyszy. Reszta na rowerek i do pociągu.
demeryt_69
Kolejny 'góral' na ciepłym stołku!

300_pala
Masz już ten test na DNA?
marxs
"Niemal 450 drzew trafi pod topór w Czechowicach-Dziedzicach, by mogły tam powstać hale fabryczne. W zamian właściciel będzie musiał nasadzić 250 drzew w innym miejscu. Czy można mówić w takim przypadku o środowiskowej "rekompensacie"? Eksperci są nieprzejednani: młode drzewa przez długi czas nie zastąpią "Niemal 450 drzew trafi pod topór w Czechowicach-Dziedzicach, by mogły tam powstać hale fabryczne. W zamian właściciel będzie musiał nasadzić 250 drzew w innym miejscu. Czy można mówić w takim przypadku o środowiskowej "rekompensacie"? Eksperci są nieprzejednani: młode drzewa przez długi czas nie zastąpią w ekosystemie wyciętych."-to króluje na Śląsku dewastacja i ruina wszystkiego co tylko możliwe to wspierają podłe PISty żeby tylko zarobić parę judaszowych srebrników a wodór to słowo-klucz dla otępiałych umysłowo osobników
marxs
hahaha a tak będzie wyglądać POLSKA ELEKTROWNIA JĄDROWA(czytaj wodorowa bo wykżtaócone na szkółce BHP w Radomiu PISiarze i PISiary róznicy nie widzą)

https://www.youtube.com/watch?v=sL4TjDOz1w0
kimdzonk
a po co ci w Polsce drzewa jak już w Niemczech są ...?
itso_cien_na_sciane
Gość jest oderwany od rzeczywistości
itso_cien_na_sciane
''Jesteśmy gotowi na inwestycje w technologie, pozwalające produkować czystą energię" - powiedział DGP Karolczak.''

''Jesteśmy gotowi''

''gotowi''


''Jesteśmy gotowi'' - czyli wstrzymani nic nie robicie nie inwestujecie przynosicie
''Jesteśmy gotowi na inwestycje w technologie, pozwalające produkować czystą energię" - powiedział DGP Karolczak.''

''Jesteśmy gotowi''

''gotowi''


''Jesteśmy gotowi'' - czyli wstrzymani nic nie robicie nie inwestujecie przynosicie straty i nie wiecie co z pieniędzmi zrobić najprawdopodobniej je przejecie i jak wam się uda coś wykombinować to dacie zarobić konkurencji :D reformatorzy haaaa tfuuuu

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki