Na Śląsku lekarze rodzinni wciąż pobierają od pacjentów opłaty

W 160 poradniach specjalistycznych na Śląsku od każdego z pacjentów nadal pobierane są opłaty w wysokości 25 złotych za wizytę. Śląskie jest jedynym województwem, w którym pobierane są tego typu opłaty.

Róża Cichy-Janias, członkini prezydium Porozumienia Zielonogórskiego powiedziała w Sygnałach Dnia w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że pobieranie opłat związane jest z brakiem podpisanej umowy z NFZ.

W nocy podpisaniem umowy w spornej sprawie zakończyły się negocjacje między przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia i Porozumienia Zielonogórskiego. Jeszcze dziś, umowę ma zaakceprować centrala NFZ. Jeśli tak się stanie, protest lekarzy ze Porozumienia Zielonogórskiego się zakończy.

Róża Cichy-Janias przyznała, że nie może w obecnej sytuacji powiedzieć, jak długo na Śląsku pobierane będą opłaty za wiztyę pacjentów. Wyraziła nadzieję, że sprawę tę uda się rozwiązać w ciągu najbliższych dni.

Róża Cichy-Janias dodała, że Porozumienie zawierzyło wcześniej umowie z NFZ oddział w Katowicach, a teraz NFZ nie chce wypłacić pieniędzy lekarzom z Porozumienia Zielonogórskiego za porady udzielone w styczniu bezpłatnie. Dlatego Porozumienie zdecydowało się pobierać opłaty od pacjentów, do czasu podpisania ostatecznej umowy z NFZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia do 23. stycznia nie przedstawił projektu aneksu do umowy, choć rozmowy z ministrem zdrowia zakończyły się 6. stycznia. Lekarze pracują więc bez podstaw prawnych.

Przedstawicielka Porozumienia Zielonogórskiego wyraziła przekonanie, że pacjenci ze Śląska, którzy zmuszeni byli zapłacić za wizytę u lekarza, powinni domagać się zwrotu poniesionej kwoty od Narodowego Funduszu Zdrowia.

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil