Na Malcie dyskutowano o przyszłości Unii Gospodarczej i Walutowej

Na nieformalnym posiedzeniu Rady ds. Ekonomicznych i Finansowych w stolicy Malty - Valletcie dyskutowano o przyszłości Unii Gospodarczej i Walutowej. W spotkaniu wziął udział wiceminister finansów Piotr Nowak - poinformował dziennikarzy w sobotę resort finansów.

Valetta, Malta
Valetta, Malta (YAY Foto)

Spotkanie odbyło się 7-8 kwietnia br.

O przyszłości Unii Gospodarczej i Walutowej rozmawiano w oparciu o opublikowaną przez KE Białą Księgę ws. przyszłości Europy. Na podstawie wyników dyskusji KE pod koniec maja br. przedstawi dokument analityczny nt. pogłębienia Unii Gospodarczej i Walutowej (UGW).

"Polska zdecydowanie opowiedziała się za spójnością UE, a nie podziałami czy dalszą integracją w podgrupach państw. Jesteśmy gotowi popierać działania, które będą służyły poprawie funkcjonowania strefy euro, bo zdrowa strefa euro, która jest partnerem gospodarczym Polski, jest korzystna dla naszego kraju" - podsumował spotkanie wiceminister.

Przy okazji spotkania Nowak miał okazję zwrócić uwagę ministrów ze strefy euro na zasady, którymi powinni się kierować, by zapewnić odpowiedni udział krajów nieposiadających wspólnej waluty w dalszym rozwoju Unii. "Są to zasady, które wspólnie promujemy, jako państwa spoza strefy euro. Chodzi o poszanowanie zasad przejrzystości, dobrowolności i otwartości procesu reformy w stosunku do państw pozostających poza strefą euro. Kluczowe jest także zachowanie integralności jednolitego rynku" - poinformował wiceminister w komunikacie rozesłanym do dziennikarzy.

Ponadto, ministrowie i prezesi banków centralnych omówili zagrożenia związane z wysokim poziomem zagrożonych kredytów (non performing loans). Takie kredyty pozostają w UE na historycznie wysokim poziomie (7,5 proc. PKB UE) w porównaniu np. USA (1,7 proc.) lub Japonii (1,6 proc.). W Europie problem dotyczy szczególnie kilku krajów, w których wskaźnik ten jest wysoki. W Polsce kształtuje się on na poziome średniej UE i wynosi ok. 7 proc. - wyjaśnia resort finansów.

W trakcie sobotniej sesji ministrowie omówili możliwości wspierania inwestycji prywatnych w regionie Afryki Północnej prowadzące m.in. do ograniczenia przyczyn migracji i zapewnienia trwałego i stabilnego rozwoju gospodarczego państw pochodzenia migrantów. Przedstawiciele Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Banku Światowego i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zaprezentowali działania, które realizują w tym zakresie.

"Ministrowie dyskutowali także o działaniach mających na celu poprawę sytuacji w zakresie pewności podatkowej w UE. Zgodzili się, iż tego rodzaju działania są konieczne z uwagi na zmieniające się modele biznesowe oraz wynikające z nich zmiany przepisów podatkowych. Zwracali uwagę na konieczność zapewnienia państwom członkowskim odpowiedniego czasu na wdrożenie nowych regulacji podatkowych oraz zapewnienia spójności z działaniami podejmowanymi na forum międzynarodowym, by zachować konkurencyjność Unii Europejskiej w odniesieniu do jej partnerów zewnętrznych" - poinformował resort.

awy/ bos/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 ~s6

Przyszłość: UE się rozpadnie i razem z nią padnie jej euro. To nawet ja wiem, a wiceminister powinien wiedzieć tym bardziej.

! Odpowiedz
3 5 ~PRS

Przyszloscia walutowa, gospodarcza czy jak tam zwal jest terrorystyczny komunizm i przymusowa praca calych mas na cholote u gory.
Jezeli znacie nazwiska takie jak Stalin czy tfu, Lenin, powinniscie rowniez znac nazwisko Spinelli. Budynek
par-lamentu unii nosi wlasnie jego nazwisko a kto nie slyszal niech sobie "wygógluje".
Trzeba bys slepym by nie widziec w ktorym kierunku unia podaza...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 4 ~jacek

Jedynym sposobem na uratowanie wspólnoty europejskiej jest likwidacja wspólnej waluty Euro. Ten sztuczny twór unii monetarnej bez unii fiskalnej, utrzymywany wbrew interesowi ekonomicznemu większości krajów, a jedynie w interesie Niemiec, doprowadzi do zubożenia Europejczyków, narastania konfliktów ekonomicznych i w efekcie do nieuniknionej dezintegracji politycznej.

Niestety niewybieralne, biurokratyczne elity, rządzące tym potworkiem we własnym interesie, nie oddadzą dobrowolnie swoich zysków. Przyszłość jest ponura - pozbycie się tego garba może być jeszcze długie i kosztowne, a nawet krwawe.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 3 ~autor

Jak był tam Nowak to znaczy, że można się było nażreć i napić.

! Odpowiedz
9 4 ~bolo

Zaorac

! Odpowiedz
9 11 ~PATRYJOTA

Przyszlosc jest zadna..to wszystko jest juz w procesie rozkladu i agonia tego systemu max 7-10 lat bedzie jeszcze trwalo i nastapi powrot do normalnosci ekonomicznej i miejmy nadzieje do konca lewactwa.

! Odpowiedz
12 11 ~silvio_gesell

Unia walutowa nie ma prawa działać, bo polityka fiskalna i monetarna musi być realizowana na tym samym obszarze inaczej różnice będą się pogłębiać. Czyli aby euro miało racje bytu UE musiałaby stać się federacyjnym superpaństwem jak USA - jeden język, jedno prawo, jedna historia. W Europie jest to nierealne, a próba forsowania tego jest wręcz szkodliwa, bo siłą Europy jest różnorodność historyczna i kulturowa, a nie bezpłciowa mieszanina multikulti. Jedyną drogą dla UE jest konfederacja państw z własnymi walutami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 7 ~Krzysztof

Niestety zgadzam sie, ze to tylko odwlekanie konca strefy EUR, ktory jest nieunikniony w obecnej sytuacji. Polska musi realnie przygotowywac sie do tego scenariusza, bo niezaleznie od tego co mowia rozni politycy ten rozpad EU nastapi. Jezeli juz za kilka lat zaczniemy nawet nominalnie doplacac do EU, to trzeba zadac spoleczenstwu to pytanie, czy ludzie chca dalej trwac w obecnym stanie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 1 ~autor

Wiejskiej ekonomii ciąg dalszy ...

! Odpowiedz
1 2 ~silvio_gesell odpowiada ~autor

Łatwo krytykować, ale za tym co napisałem stoją teorie ekonomiczne poparte doświadczeniem praktycznym. Na długą metę nie można mieć sztywnego kursu, braku kontroli kapitałowych i suwerennej polityki monetarnej, a tak jest skonstruowana strefa euro. https://en.wikipedia.org/wiki/Impossible_trinity

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil