REKLAMA

Na KUL-u ruszy kierunek lekarski. Rząd znalazł środki

2021-12-08 13:06
publikacja
2021-12-08 13:06
Na KUL-u ruszy kierunek lekarski. Rząd znalazł środki
Na KUL-u ruszy kierunek lekarski. Rząd znalazł środki
fot. Robson90 / / Shutterstock

W przyszłym roku minister zdrowia będzie dysponował dodatkową pulą środków na wsparcie utworzenia kierunku lekarskiego na KUL - poinformował wiceminister zdrowia Piotr Bromber podczas wizyty na KUL.

W środę wiceminister zdrowia Piotra Bromber wziął udział w uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia i rozwoju kierunku lekarskiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II oraz deklaracji przystąpienia do konwentu na rzecz utworzenia i rozwoju kierunku lekarskiego na KUL. Starania uczelni wsparli przedstawiciele władz samorządowych z Lublina i powiatu puławskiego, dyrektorzy szpitali z Lublina i Puław oraz rektor Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie.

"Minister Zdrowia będzie dysponował w przyszłym roku dodatkową pulą środków finansowych w ramach obligacji Skarbu Państwa. Część z tych środków również będzie przeznaczona na wsparcie utworzenia kierunku lekarskiego na KUL” - poinformował wiceminister zdrowia Piotra Bromber.

Wiceminister dodał, że działania podejmowane na KUL wpisują się w szerszy kontekst zwiększania liczby miejsc, gdzie mogą być kształceni przyszli lekarze.

"Wszystko po to, aby w dużo większym stopniu determinować poczucie bezpieczeństwa pacjentów, bo to bezpieczeństwo w dużym stopniu jest uzależnione od liczby personelu” - powiedział Bromber.

Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski poinformował, że dokumenty aplikacyjne dotyczące utworzenia nowego kierunku są już prawie gotowe.

"Uważam, że w styczniu będziemy gotowi, aby przekazać ok. 1400 stron dokumentacji do Polskiej Komisji Akredytacyjnej i tych gremiów, które będą je weryfikowały” - powiedział ks. prof. Kalinowski.

Wiceminister i rektor KUL nie odpowiedzieli na pytania dziennikarzy o kwotę potrzebną do utworzenia nowego kierunku. "Odpowiedzi na pytanie, jaka to jest suma udzielimy, jak otworzymy kierunek lekarski” - powiedział rektor KUL. Przypomniał, że pewne inwestycje uczelnia poczyniła już na przestrzeni ostatnich 10 lat i rozważa utworzenie na KUL prosektorium.

Starania o utworzenie kierunku lekarskiego na uczelni rozpoczęto już w latach 30. XX wieku, ale plany te pokrzyżował wybuch II wojny światowej.

Pod koniec września br. porozumienie o współpracy przy tworzeniu kierunków medycznych na KUL uczelnia podpisała z 1 Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Polikliniką SPZOZ w Lublinie.

Obecnie na KUL funkcjonują już inne kierunki medyczne, jak pielęgniarstwo i położnictwo. Utworzenie kierunku lekarskiego planowane jest na październik 2023 r. W pierwszym naborze na studia ma zostać przyjętych ok. 60 osób, a w kolejnych latach ta liczba ma rosnąć do maksymalnie 120 osób.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (8)

dodaj komentarz
milky_on
Widocznie dzieci znajomków Czarnka nie dostały się w tym roku na lekarski .... to skandal, trzeba coś z tym zrobić :)

obiektywny_komentator
Brawo. Bardzo dobrze. Uruchamiać gdzie się da - brak wystarczającej konkurencyjności wśród lekarzy w Polsce.
jpelerj
Na KULu... Chyba nie okadzania, homeopatia i zamawianie ewentualnie modły i egzorcyzmy? A może?...
godojoshi
na pewno nie będą tam uczyć abortowania płodów i in vitro...bo mają swoje dużo skuteczniejsze sposoby
scuti1986
"Rząd znalazł środki" - rozbrajająco śmieszne i bezczelne
jarekzbyszek
Środki tak sobie leżały na ulicy.
scuti1986 odpowiada jarekzbyszek
Środki tak sobie smutno leżały w kieszeniach obywateli...
godojoshi
no tak! Szli sobie ulicą, a tam leżało sporo kwadratów. Pociągnęli przekątne i pojawiły się środki.

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki