Na Grenlandii zażegnany został kryzys polityczny

Na Grenlandii, duńskim terytorium autonomicznym na północnym Atlantyku, zażegnany został we wtorek trwający od niemal miesiąca kryzys polityczny. Premier Kim Kielsen ogłosił skład nowego, mniejszościowego rządu.

Kryzys wybuchł po tym, gdy separatystyczna Partia Naleraq wyszła z koalicji rządowej stworzonej z socjaldemokratami z partii Naprzód (Siumut), by zaprotestować przeciwko negocjacjom w sprawie udziału Kopenhagi w finansowaniu nowej infrastruktury lotniskowej. Rozpad koalicji pozbawił socjaldemokratycznego premiera Kima Kielsena trzech mandatów niezbędnych do uzyskania większości w parlamencie.

Kim Kielsen przedstawił we wtorek nowy rząd mniejszościowy. Wyjaśnił, że gabinet uzyskał poparcie liberalno-konserwatywnej partii Atassut i separatystycznej centrolewicowej partii Nunatta Qitornai.

Od 2009 roku Grenlandia jest w dużej mierze niezależna w polityce gospodarczej, podczas gdy waluta oraz polityka zagraniczna i obronna pozostają w gestii Kopenhagi, która co roku wpompowuje w to autonomiczne terytorium 3,6 mld koron (483 mln euro).

Jak pisze Reuters, polityczny impas na wyspie opóźnił ekspansję na Grenlandii dużych projektów lotniczych o strategicznym znaczeniu zarówno dla USA, jak i dla Chin. Wywołał także niepewność wśród zagranicznych inwestorów zainteresowanych miejscowymi bogactwami mineralnymi. Grenlandia ma m.in. złoża uranu i innych rzadkich pierwiastków. (PAP)

zm/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil