NSZZ Solidarność: MEN nie dał jednoznacznej odpowiedzi ws. podwyżek dla nauczycieli

MEN nie dał jednoznacznej odpowiedzi ws. podwyżek dla nauczycieli. Minister edukacji poprosiła o parę dni i wtedy ogłosi decyzję, że jakieś większe pieniądze będą powiedział dziennikarzom przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa.

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

W czwartek minister edukacji Anna Zalewska uczestniczy w negocjacjach z przedstawicielami związków nauczycielskich w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Spotkanie dotyczy m.in. wynagrodzeń nauczycieli.

Jak powiedział Proksa, podczas spotkania Zalewska odniosła się do propozycji wszystkich central związkowych co do zmian w prawie oświatowym i postulatów płacowych. Dodał, że minister nie przedstawiła własnych propozycji płacowych. "(Kwota podwyżki - PAP) jeszcze nie jest dookreślona. W moim mniemaniu (Zalewska - PAP) chciała jeszcze parę dni i ogłosi, że jakieś większe pieniądze będą" stwierdził.

"Jeszcze nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jaką opcję pani minister i rząd przyjmie" dodał.

Proksa zaznaczył, że "nie jest wykluczone, że jeżeli ministerstwo nie spełni postulatów płacowych, my też nie podejmiemy akcji strajkowej czy jakiejś innej". Zaznaczył, że Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" odniesie się do tych postulatów 15 lutego na posiedzeniu w Zakopanem. "Tam podejmiemy konkretne decyzje w zależności od tego, jak zareaguje rząd na te postulaty, które zostały złożone" mówił Proksa.

Zaznaczył, że MEN zebrało postulaty ze wszystkich central i powiedziało, "które postulaty są do załatwienia od zaraz". Jak poinformował, z rozporządzenie wycofany został zapis o pracy w sobotę. "Dzisiaj pani minister powiedziała, że nie będzie tego zapisu o pracy w sobotę" poinformował Proksa.

Z kolei prezes ZNP Sławomir Broniarz napisał na Twitterze, że związkowcy nie otrzymali "żadnego konkretu". "Za płace wg. AZ (minister edukacji Anny Zalewskiej - PAP) odpowiadają samorządy. Nic bardziej błędnego. To Ministerstwo Edukacji określa nasze wynagrodzenie" czytamy. Broniarz ocenił też w tweecie, że stanowisko minister Zalewskiej to "nic innego, jak ucieczka przed odpowiedzialnością".(PAP)

Autor: Iwona Żurek, Danuta Starzyńska-Rosiecka

iżu/ dsr/ joz/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.