REKLAMA
WAŻNE

NIZP-PZH: Pełna ocena testów antygenowych prawdopodobnie pod koniec tygodnia

2020-04-21 15:55
publikacja
2020-04-21 15:55
fot. CDC / Reuters

Zakończyliśmy pierwszą fazę oceny szybkich testów antygenowych służących wykrywaniu osób zakażonych COVID-19. Zestawiliśmy wyniki otrzymane tą metodą diagnostyczną z dwoma innymi dostępnymi metodami: molekularną i wykrywającą przeciwciała – poinformowała PAP pełnomocniczka ds. badań i rozwoju NIZP-PZH Anna Dela.

Zaznaczyła, że obecnie trwa druga faza tzw. walidacji – testowanie w warunkach szpitalnych.

W Polsce rekomendowane są testy genetyczne (molekularne) polegające na izolacji i wykryciu fragmentów genomu wirusa SARS-CoV-2. Materiałem, który podlega analizie w zaawansowanym technologicznie laboratorium, jest wymaz pobrany z dolnych lub górnych dróg oddechowych.

Natomiast testy serologiczne i antygenowe nie wymagają tak skomplikowanych technik laboratoryjnych. W pierwszym przypadku wykrywa się przeciwciała, w drugim białka wirusowe (antygeny), które organizm wytwarza w trakcie reakcji obronnej organizmu.

Resort zdrowia pod koniec ubiegłego tygodnia sprowadził 27 tys. testów antygenowych z Korei Południowej. Obecnie trwa ich walidacja, czyli ocena ich wiarygodności.

Szybkie testy antygenowe pozwalają na wykrycie koronawirusa w około 15 minut. Jak zapewniał w poniedziałek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz, jeśli walidacja będzie pozytywna w najbliższym czasie do Polski dotrze ponad 100 tys. takich testów. Trafią one wtedy w pierwszej kolejności m.in. do jednoimiennych szpitali, oddziałów zakaźnych, gdzie służba medyczna po tzw. kontakcie będzie mogła być szybko diagnozowana.

Jak powiedziała pełnomocniczka ds. badań i rozwoju Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny pełna ocena testów gotowa będzie najprawdopodobniej do końca tego tygodnia. Wytłumaczyła, że w pierwszej fazie dokonano analizy porównawczej testów antygenowych z wynikami testów badających kwas nukleinowy wirusa (molekularny) oraz wykrywających przeciwciała (serologiczne).

„Pierwsza faza walidacji szybkich testów antygenowych zakończyła się. Polegała ona na porównaniu wyników badania antygenowego przeprowadzonego na osobach chorych na COVID-19, jak również tych zdrowych z wynikami testów molekularnych oraz serologicznych” – powiedziała Dela.

Obecnie trwa drugi etap walidacji w dwóch warszawskich szpitalach - MSWiA oraz zakaźnym.

„Próbki pobierane są od pacjentów, którzy mają wskazanie do diagnozy pod kątem SARS-CoV-2. Tym razem jednak z góry nie wiemy, jaki będzie wynik badania. Niemniej jednak porównujemy go tak samo, jak w pierwszej fazie, z wynikami testu molekularnego i serologicznego” – wytłumaczyła.

W tej fazie istotne jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, kiedy wykonywać testy antygenowe i w jaki sposób interpretować jego wynik, ponieważ na pewnym etapie rozwoju choroby wykrywanie antygenu jest utrudnione albo wręcz niemożliwe.

„Najtrudniejsza jest ta faza wczesna i późna w zakażeniach. Chodzi o to, że objawy mogą się nie pojawiać. Ktoś może być zakażony, ale w jego organizmie nie pojawi się antygen, który mają wykrywać właśnie te testy. Natomiast w późnej fazie zakażenia może dochodzić do zaburzenia obrazu, bo występuje zbyt duża ilość przeciwciał” – wyjaśniła.

Pełnomocniczka dodała, że dlatego też wyniki badań należy zweryfikować u sporej liczby osób, zarówno zdrowych, jak i chorych oraz na różnych etapach choroby.

„Musimy pobrać wymazy i sprawdzić, czy wynik jest miarodajny i taki sam na różnych etapach zakażenia” – wyjaśniła.(PAP)

autorka: Klaudia Torchała

tor/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki