REKLAMA

NIK zawiadomił prokuraturę ws. nieprawidłowości w Polskiej Fundacji Narodowej

2021-04-09 17:29
publikacja
2021-04-09 17:29
fot. Adam Chełstowski / FORUM

Najwyższa Izba Kontroli zawiadomiła prokuraturę, że Polska Fundacja Narodowa nie podała się kontroli. PFN uważa, że jest podmiotem, który nie może być kontrolowany przez Izbę - dowiedziała się PAP.

"Jest dla nas zaskoczeniem komunikat NIK o powiadomieniu prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które nie zaistniało" - powiedział PAP Temistokles Brodowski z Fundacji.

Najwyższa Izba Kontroli poinformowała w piątek na stronie internetowej, że zarząd PFN "pomimo upływu kolejnych wyznaczanych terminów nie zapewnił kontrolerom Izby dostępu do dokumentów umożliwiających przeprowadzenie czynności kontrolnych w założonym zakresie", dlatego NIK postanowiła złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia udaremniania przeprowadzenia kontroli.

NIK podjęła kontrolę w Polskiej Fundacji Narodowej w listopadzie 2020 r., "dbając o interes publiczny oraz przejrzystość wydatkowania środków" pochodzących ze spółek Skarbu Państwa.

Za takie przestępstwo - udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej - ustawa o NIK przewiduje grzywnę, karę ograniczenia wolności albo do 3 lat pozbawienia wolności - przypomniała Izba.

W informacji na stronie internetowej NIK poinformował, że "zawiadomił właściwe organy państwa, że w związku z prowadzoną kontrolą ujawniono fakty uzasadniające podejrzenie popełnienia przestępstwa przez zarząd PFN".

"O fakcie tym został poinformowany Piotr Gliński – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przewodniczący Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego. Poinformowano również Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy jako właściwy organ (Starosta powiatu warszawskiego) w świetle ustawy o Fundacjach" - napisał NIK.

Temistokles Brodowski z PFN powiedział w piątek PAP, że zdaniem Fundacji jej działalność nie podlega kontroli Najwyższej Izby Kontroli, ponieważ nie dysponuje w działalności majątkiem lub środkami państwowymi lub komunalnymi.

"Potwierdzają to opinie prawne przedstawione NIK" - powiedział PAP Brodowski.

PFN jest podmiotem prywatnym niedysponującym środkami publicznymi - uważa Fundacja, tłumacząc, że po powołaniu w listopadzie 2016 r. i uzyskaniu wpisu do KRS w grudniu 2016 r. uzyskała odrębną podmiotowość prawną.

"PFN prowadzi wyłącznie działalność statutową, nie prowadzi przy tym działalności gospodarczej, nie posiada statusu organizacji pożytku publicznego i nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług" - wyjaśnił Brodowski.

Przypomniał, że majątek pochodzi wyłącznie od fundatorów, które są spółkami prawa handlowego i nie uzyskiwała do tej pory żadnych dotacji, subwencji, darowizn tym bardziej ze środków publicznych czy komunalnych.

Zapewnił, że mimo to od momentu pojawienia się NIK w Fundacji zarząd współpracuje z przedstawicielami Izby, choć praca odbywa się w trybie hybrydowym z uwagi na pandemię. "Najwyższa Izba Kontroli pobrała szereg dokumentów z PFN" - poinformował.

"Fundacja także na bieżąco informowała i informuje NIK o sytuacji wewnętrznej związanej z pandemią oraz jej następstwami w bieżącej działalności, w tym z uwagi na problemy covidowe u pracowników i współpracowników PFN" - powiedział PAP Brodowski.

Zapewnił, że PFN działa transparentnie, czego dowodem są co roku publikowane sprawozdania z działalności, uprzednio sprawdzane dodatkowo przez biegłego rewidenta i akceptowane przez Radę Fundacji.

"Jest dla nas zaskoczeniem komunikat NIK o powiadomieniu prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które nie zaistniało" - zaznaczył Brodowski.

Zapewnił, że Polska Fundacja Narodowa nie udaremnia ani nie utrudnia wykonywania czynności służbowych przez NIK, pozostając w stałym kontakcie z pracownikami NIK.

"Uważamy także, że ogłaszanie opinii publicznej przez NIK, że +w związku z prowadzoną kontrolą ujawniono fakty uzasadniające podejrzenie popełnienie przestępstwa przez zarząd" fundacji za niestosowne, tym bardziej, że czynności Izby są w toku" - dodał Brodowski.

Polska Fundacja Narodowa została założona pod koniec 2016 r. przez firmy PGE, ENEA, ENERGA, TAURON, KGHM Polska Miedź, PZU, PKN ORLEN, Grupę LOTOS, PGNiG, Grupę Azoty, Totalizator Sportowy, PWPW, GPW, PHN, PGZ, PKO BP i PKP.

ago/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
darius19
Marian ma za uszami, ale robote robi dobra. Jakby chcial gromadzic tzw.haki - takie zuczki jak my nigdy by o przekretach w PFN nie uslyszeli. No, napewno nie w kontrolowanych mediach.
karbinadel
Żadna poprzednia ekipa nie kradła tak bezczelnie i na taką skalę, jak towarzysze z "dobrej zmiany":
jes
Po to się robi takie fundacje aby lepszy sort myślał, że ich wybrańcy pracują tylko za pensje.
P.S. Na Mariana nie liczę. Zbiera haki ale nie ujawni. Może pozostawi je po sobie dla następców.
itso_tea_earl_grey_hot
klasa pracownicza nie bierze udziału w wyborach kandydatów na stanowiska zarządu spółek i nie chce w nich brać udziału
pstrzezek
Żelazny Marian nie daje o sobie zapomnieć.
itso_tea_earl_grey_hot
co za bzdura właśnie dokonano przestępstwa i pytanie brzmi czy nie ma ich więcej

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki