NIK zakwestionowała wydatek 33 mln zł przez Fundusz Sprawiedliwości. Ziobro: To jeden z dobrych owoców mojej pracy

Fundusz Sprawiedliwości to jeden z dobrych owoców mojej pracy – podkreślił w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zapewnił, że pochodzące z niego środki nie są wykorzystywane do celów kampanii wyborczej.

(fot. Adam Guz / KPRM / Flickr)

O działanie powołanego przez ministerstwo Fundusz Sprawiedliwości Ziobro był pytany przez dziennikarzy podczas konferencji prasowej w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie).

Szef MS zapewnił, że jest bardzo zadowolony z jego funkcjonowania i - jak ocenił - to jeden z dobrych owoców jego pracy. Jednak Najwyższa Izba Kontroli po wyrywkowym sprawdzeniu zakwestionowała wydatki w sumie na 33 miliony złotych,

"Ile środków na osoby pokrzywdzone było przekazywanych w okresie (rządzenia) Platformy przez fundusz, który działał w ministerstwie, a ile jest teraz? W okresie PO to było 15, góra 20 mln zł. A w zeszłym roku na bezpośrednią pomoc dla osób pokrzywdzonych, poprzez pomoc psychologiczną, prawną i inne tego rodzaju formy, to była kwota, o ile dobrze pamiętam, ponad 65 mln zł" – tłumaczył Ziobro.

Dodał, że poza tym m.in. 100 mln zł trafiło do ochotniczych straży pożarnych na wyposażenie ratujące życie poszkodowanych w pożarach i wypadkach drogowych. Zapewnił, że takie wsparcie otrzymały jednostki, które złożyły odpowiedni wniosek. Jak wskazał, straże działają przy samorządach mających różne barwy polityczne. "M.in. z uwagi na ten program byliśmy chwaleni przez posłów PSL, opozycji w parlamencie, którzy dziękowali za to, że w gminach, w których rządzi PSL, ochotnicze straże pożarne dostały sprzęt ratujący ludzkie zdrowie i życie" – tłumaczył minister.

Wskazał, że kolejnym programem Funduszu Sprawiedliwości było wsparcie dla szpitali w postaci sprzętu niezbędnego do pomocy osobom pokrzywdzonym w wyniku przemocy domowej i w wypadkach drogowych.

"Choćby klinika +Budzik+, która potrzebowała tak bardzo pieniędzy za czasów Platformy i nie otrzymywała ich. Ja zorganizowałem te pieniądze. Osoby dorosłe, które znajdą się w stanie śpiączki, będą mogły teraz liczyć na profesjonalną pomoc i powrót do normalnego życia. Czy to jest złe wykorzystywanie tych środków? Ja uważam, że bardzo dobre" – mówił Ziobro.

Chwalił także akcję funduszu polegającą na zakupie kamizelek odblaskowych dla uczniów. Wyjaśnił, że kilka milionów dzieci dostało kamizelki, a - jak podkreślił - ich rodzice mają różne preferencje polityczne. "Chodzi o to, że zwłaszcza na polskiej prowincji, gdzie nie ma chodników, dużo dzieci ginie w wypadkach. Niech posłowie PO powiedzą rodzicom dzieci, które zginęły, że to jest zły pomysł, zła inwestycja. Myślę, że nie mieliby odwagi tego powiedzieć" – uznał szef resortu sprawiedliwości.

Ziobro przekonywał, że pieniądze funduszu nie były i nie są wykorzystywane do celów kampanii wyborczej. Dopytywany w tej sprawie przez dziennikarzy, tłumaczył, że od czas do czasu w Polsce odbywają się wybory i z tego powodu "nie możemy zaprzestać działania Funduszu Sprawiedliwości". Przekonywał, że fundusz przekazuje pieniądze od powołania go. "Czyni to konsekwentnie i będzie czynić. Nie możemy robić przerw wtedy, kiedy opozycja zauważa pozytywne konsekwencje działania tych środków" – zaznaczył.

O niegospodarnym dysponowaniu funduszami traktuje materiał z programu "Czarno na białym", wyemitowany przez TVN 17 września. Najwyższa Izba Kontroli po wyrywkowym sprawdzeniu zakwestionowała wydatki w sumie na 33 miliony złotych. NIK zwrócił też uwagę, że po zmianach, jakie w Funduszu Sprawiedliwości wprowadził minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, sposób podziału tych pieniędzy nie jest przejrzysty, co z kolei rodzi pole do nadużyć. Wątpliwości co do działania Funduszu zgłasza też Rzecznik Praw Obywatelskich.

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ wus/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 7 anna_domagalczyk

Linie wsparcia dla młodzieży ratuje prywatnymi pieniędzmi Błaszczykowski, a pan Ziobro chwali się ...dofinansowaniem straży pożarnych i zakupem kamizelek odblaskowych z funduszu sprawiedliwości. Innymi rzeczami się nie chwali. Ciekawe, co ten fundusz ma w statucie, bo co najmniej dziwne te wydatki.

! Odpowiedz
3 16 ajwaj

""To jeden z dobrych owoców mojej pracy""

ile mln. odszkodowania dla Mateusza Piskorskiego za bezpodstawne aresztowanie na 3 lata ?
5-10-15 mln. ?

Org. przestepcza PISy

! Odpowiedz
13 21 jes

Tak się wyciąga państwowe pieniądze. Znajomi królika na pewno wsparli pomocą poszkodowanych, przy czym większość przesunęli do własnych kieszeni. Nic lepszego niż taki niekontrolowany fundusz, dla swoich i na łapówki.

! Odpowiedz
15 37 forfun

przewalaja kasę ile wlezie no i nie dziwota że mówią iz wszystko jest ok. bo jak tu nie chronić własnej dudy przed więzieniem

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.