REKLAMA
Tour de spółki

NIK zakończyła kontrolę ws. zakupu samolotów F-35

2020-05-31 15:38, akt.2020-06-01 07:19
publikacja
2020-05-31 15:38
aktualizacja
2020-06-01 07:19

Badanie kontrolne decyzji o zakupie samolotów F-35 dla sił zbrojnych zostało już przeprowadzone – poinformował PAP wydział prasowy NIK. Izba zapowiada, że informacja o tej kontroli zostanie opublikowana w drugiej połowie czerwca.

/ Lockheedmartin

NIK informację przekazała, odpowiadając na pytania PAP. "Badanie kontrolne dotyczące podjęcia decyzji o zakupie samolotów F-35 dla sił zbrojnych zostały przeprowadzone w ramach kontroli wykonania budżetu państwa w 2019 r. w zakresie części 29 – Obrona narodowa, przez Szefa Inspektoratu Uzbrojenia, w I kwartale br." – napisano w odpowiedzi dla PAP.

Izba poinformowała również, że informacja w tym zakresie zostanie ujęta w "Informacji o wynikach kontroli wykonania budżetu państwa w 2019 r. w części 29 – Obrona narodowa oraz wykonania planów finansowych Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych i Agencji Mienia Wojskowego", która zostanie opublikowana wraz z pozostałymi częściami kontroli budżetowej najprawdopodobniej w drugiej połowie czerwca 2020 r.

NIK poinformowała PAP na początku marca, że kwestie dotyczące decyzji o wyborze i zakupie 32 samolotów piątej generacji F-35 od USA zostaną podjęte podczas trwającej kontroli w Inspektoracie Uzbrojenia, prowadzonej w ramach kontroli wykonania budżetu państwa w 2019 r. O taką kontrolę wnioskowali posłowie KO.

30 stycznia wpłynął do Izby wniosek o przeprowadzenie kontroli doraźnej i "sprawdzenie pod względem legalności, gospodarności i rzetelności działań ministra obrony narodowej, dotyczących zakupu samolotów F-35", podpisany przez posłów zasiadających w sejmowej Komisji Obrony Narodowej z klubu KO: Cezarego Tomczyka, Czesława Mroczka, Macieja Laska i Tomasza Siemoniaka.

Urząd kontrolny zdecydował, że uzupełni trwającą kontrolę w Inspektoracie Uzbrojenia, aby wyjaśnić nurtujące posłów kwestie. Jak wyjaśnił wtedy PAP Czesław Mroczek, we wniosku posłowie KO z komisji obrony postulowali kontrolę tego zakupu w trybie pilnym. Mroczek uzasadnił też, że opozycja zabiegała o uzyskanie informacji o planowanym przez resort obrony zakupie na niejawnych posiedzeniach komisji, ale takich informacji nie otrzymała.

"Jest to największy kontrakt zbrojeniowy, a my mamy zero informacji na temat tego zakupu. Dlatego taka kontrola jest niezbędna, żebyśmy mogli pozyskać na ten temat jakieś informacje. Chcemy poznać, jakie były przesłanki tej decyzji i czy z formalnego punktu widzenia przeprowadzono wszystkie niezbędne procedury poprzedzające zakup. Mam wątpliwości, czy przeprowadzona została faza analityczno-koncepcyjna, analiza rynku, sprawdzenie, jaka jest dostępność potrzebnych nam samolotów i jak doszło do wyboru samolotu, który Polska zakupi" – mówił wówczas PAP Mroczek.

Zakup samolotów F-35 krytykowali też przedstawiciele innych formacji opozycyjnych, zwracając jednocześnie uwagę na brak z MON informacji o tym zakupie.

Szef komisji obrony Michał Jach (PiS), pytany o tę kwestię, ocenił wtedy, że "można oczekiwać, żeby posłowie mogli w sprawie zakupu F-35 więcej wiedzieć". Przyznał, że opozycja występowała o taką informację. Jak wyjaśnił, nie otrzymała jej, bo podczas niejawnych obrad komisji część posłów opuściła salę, przez co nie było kworum i skończyła posiedzenie. Jach podkreślił też, że uważa decyzję resortu obrony w sprawie wyboru amerykańskiego samolotu za uzasadnioną.

MON pytane przez PAP o kontrolę podjętą przez NIK zapewniło, że postępowanie dotyczące zakupu myśliwców F-35 przeprowadzono zgodnie z obowiązującym prawem.

Pod koniec stycznia w Dęblinie przez szefa MON Mariusza Błaszczaka, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, została podpisana umowa wartości 4,6 mld dolarów na dostawę 32 samolotów wielozadaniowych F-35 wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Samoloty mają być dostarczane w latach 2024-2030.

Zgodnie z umową jednostkowa cena maszyny wraz z silnikiem wyniesie 87,3 mln zł netto. Koszty przystosowania baz lotniczych mają wynieść 0,7-1,8 mld zł. Samoloty zostaną dostarczone w konfiguracji standardowej dla wszystkich użytkowników odbierających F-35 w latach 2024-2030 i z najnowszym oprogramowaniem.

Autor: Krzysztof Kowalczyk

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
jes
Marian!!! Marian!!! Marian!!!

Wokół kryształowego ucichło i hotele na godziny już otworzone to raport będzie raczej łagodny.
antykomuch
pisokretyni kupili samoloty bojowe BEZ UZBROJENIA!!!
ajwaj
Skup zlomu wojennego Admiral in spe Blaszak & Co.
W sumie PISa OK, pacyfisci "flower power"> hippisi, niestety za polskie mld.$
___________________
""Dlaczego Pentagon ograniczył F-35 możliwość lotów ponaddźwiękowych?

Portal zaznacza też, że dysponuje dokumentami świadczącymi
Skup zlomu wojennego Admiral in spe Blaszak & Co.
W sumie PISa OK, pacyfisci "flower power"> hippisi, niestety za polskie mld.$
___________________
""Dlaczego Pentagon ograniczył F-35 możliwość lotów ponaddźwiękowych?

Portal zaznacza też, że dysponuje dokumentami świadczącymi o tym, że loty ponaddźwiękowe F-35C podczas misji przechwytujących mogą być niemożliwe.
Testy na symulatorach wykazały, że wprowadzone ograniczenie czasu lotu powyżej Mach 1 na pełnym dopalaczu do maksimum 50 sekund mogą
uniemożliwić tym samolotom osiągnięcie prędkości końcowej Mach 1,44 dla odpalenia rakiet. :):):)

W bazie na Florydzie rozbiły się samoloty F-35 i F-22 itd.

KRESY.PL
https://kresy.pl/wydarzenia/dlaczego-pentagon-ograniczyl-f-35-mozliwosc-lotow-ponaddzwiekowych/
wrocek65
ajwaj znowu coś bełkoczesz nie wiadomo w jakim języku a następnie wklejasz przekaz dnia z russia today jak by to Polaków coś interesowało co na ten temat myśli kreml. Daj chłopie spokój zajmij się sprawami swojego kraju zamiast manipulować opinią publiczną w Polsce.
ajwaj odpowiada wrocek65
IQ?
Tematu pojecie ZERO

zajmij sie Ukraina
1as odpowiada wrocek65
On szyfrem nadaje, to nie na nasze cienkie umysły.
ajwaj odpowiada 1as
"wasze umysly" :)

ilu na sluzbie? kaszanki podrzucic?
jakubeczko odpowiada wrocek65
ajwajek dobrze wie ze jest żałosny i każdy sie z niego smieje ale nic sobie z tego nie robi. on ma wpisac ileśtam komentarzy a czy kogoś przekona to juz nie jego problem :)
Wykonuje swoja upokarzającą prace na odwal sie bo i marna zaplate pewnie dostaje
ajwaj odpowiada jakubeczko
IQ?
Tematu pojecie ZERO

ilu na sluzbie? kaszanki podrzucic?
jakubeczko odpowiada ajwaj
No wlasnie :) copy pase jakiegos innego komentarza i tak sie kręci, kopiejka do kopiejki i bedzie rubelek. Rubelek do Rubelka i bedzie dolarek :)

Powiązane: Raport NIK

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki