NIK sprawdzi, jak pracuje Poczta Polska

Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła kontrolę dostępności usług pocztowych. M.in. za pomocą zamieszczonej na swojej stronie internetowej ankiety, Izba chce sprawdzić, jak pracuje Poczta Polska.

NIK sprawdzi, jak pracuje Poczta Polska (EastNews)

Rzecznik NIK Paweł Biedziak poinformował PAP w czwartek, że kontrolerzy sprawdzą, czy placówki pocztowe wywiązują się z obowiązku dostarczania przesyłek listowych i paczek co najmniej w każdy dzień roboczy i nie mniej niż pięć dni w tygodniu.

Jak dodał, poprzednia kontrola Izby wykazała, że dostęp do usług świadczonych przez Pocztę Polską S.A. był ograniczony - jedynie 20 urzędów pocztowych w kraju prowadziło działalność przez całą dobę, większość była czynna w godz. 8-18, a na wsi do 15.

NIK chce sprawdzić, czy na poczcie są mniejsze kolejki i czy klienci zbyt długo nie czekają na usługi. "Jednym z głównych problemów Poczty Polskiej był fakt, że listonosze zbyt często, zamiast dostarczać paczki i listy polecone, pozostawiali w skrzynkach awiza. Taka praktyka przerzucania ciężaru odbioru przesyłek na klientów i pracowników placówek pocztowych, powodowała wydłużenie kolejek i czasu obsługi" - twierdzi Izba.

Na stronie NIK znajduje się anonimowa ankieta dla klientów poczty; można ją wypełniać do 31 grudnia. Izba pyta w niej m.in. o zadowolenie z poziomu świadczenia usług pocztowych, o terminowość dostarczania przesyłek, godziny pracy oddziałów pocztowych, pracę listonosza i ceny usług. Opinie klientów Poczty Polskiej będą pomocne przy formułowaniu zaleceń pokontrolnych NIK.

W 2011 r. NIK oceniła proces restrukturyzacji Poczty Polskiej (w 2009 r. z państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej przekształciła się w spółkę akcyjną). Według Izby spółka zbyt długo zwlekała z przeprowadzeniem zmian i nie wykorzystała szansy na dostosowanie się do rynku otwieranego dla innych operatorów pocztowych. Kontrolerzy wytknęli poczcie, że większość zadań była wykonywana z opóźnieniem lub w niepełnym zakresie. Uznali, że brak systemu motywacyjnego dla listonoszy sprawia, że zamiast dostarczać paczki do domów, wolą zostawiać w skrzynkach awiza. Izba podkreśliła, że tylko 20 urzędów pocztowych w kraju jest czynnych przez całą dobę. (PAP)

bos/ abr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 ~Pocztowiec

NIK powinien skontrolować astronomiczne, milionowe wydatki, jakie są ponoszone na opinie i doradztwo dla tych wspaniałych bankowych menago, którzy rządzą Poczta Polską. Tu jest "pies pogrzebany". Wydają dziesiątki milionów na doradców ( bo sami są niekompetentnymi nieudacznikami) a pieniądze, które w taki sposób wydają powinny być przeznaczone na rozwój i poprawę obsługi klientów. To jest astronomiczna niegospodarność i powód do postawienia zarzutów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~iq220

Ruszcie głowami. To specjalny zabieg , aby wykazać nieprawidłowości w zarządzaniu i sprzedać Pocztę POLSKA niemieckim " przyjaciołom " bo oni lepiej zarządzą tą instytucją - i zgarną cały zysk z usług . Polska więc już się nie wzbogaci ( tak jak ze wszystkim ). Jak niemcy znacjonalizowali polską kolej to została podzielona na małe spółki i sprzedana. Już wszystkie firmy położyli , nie mamy polskich banków , kopalni,fabryk - teraz jeszcze Poczta. Płakać mi się chce jak Unia nas okrada z naszego dobra,mienia i honoru.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~pocztek

Mogę pracować u Niemca,Francuza czy Holendra nie ma problemu, najważniejsze jest tylko to żeby nie miał nic wspólnego z bankierami którzy teraz rządzą POcztą POlską

! Odpowiedz
0 3 ~mamusia

niech za robotę wezmą się PREZESI a nie tylko straszą pracowników kontrolami,zabraniem PREMII???? i każą harować za nędzne grosze ludziom na dole,żeby sami mieli na swoje skromne wypłaty(jedyne 90tys.na jednego mies.) -żadnych podwyżek od 5 lat (bo firma przechodzi kryzys).W tej firmie potrzeba dobrego gospodarza, żeby umiał docenić pracę ludzi z najniższych stanowisk-czyli asystentów,ekspedientów ,bo to oni muszą zarobić na wszystkich!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~piotr

Poczta to wyzysk listonoszy to oni pracuja na wszystkich urzedasow tam siedzacych nie ma gorszego panstwowego przedsieborstwa niz poczta

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil