NIK sprawdzi, czy jesteśmy przygotowani na pojawienie się koronawirusa

Stan przygotowania systemu ochrony zdrowia do działania w sytuacji stwierdzenia wystąpienia chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych kontroluje Najwyższa Izba Kontroli w związku z pojawieniem się w Europie koronawirusa.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

NIK poinformowała, że od początku lutego jej kontrolerzy sprawdzają, jak system ochrony zdrowia przygotowany jest do działania w sytuacji stwierdzenia wystąpienia chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych. Działania te prowadzone są w związku z pojawieniem się w Europie koronawirusa.

Kontrola obejmuje wszystkie kluczowe elementy systemu ochrony przed tego rodzaju zagrożeniami i prowadzona jest we wszystkich zaplanowanych jednostkach.

"W związku z dynamiczną sytuacją związaną z koronawirusem (...) kontrolerzy na bieżąco pozyskują informacje także m.in. z jednostek związanych z transportem oraz leczeniem osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem" – czytamy w komunikacie NIK.

Kontrola ta zapowiadana była już w styczniu. NIK zapowiedziała, że zaprezentuje jej efekty po jej zakończeniu.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, wybuchła w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Zgodnie z ostatnim raportem WHO z 24 lutego na świecie potwierdzono blisko 80 tys. przypadków zarażeń koronawirusem. W Chinach potwierdzono ponad 77 tys. zarażeń i zanotowano ponad 2,5 tys. ofiar śmiertelnych. Poza Państwem Środka potwierdzono ponad 2 tys. przypadków zachorowań w 29 państwach, m.in. w Iranie, Włoszech, Niemczech i we Francji. Poza Chinami wirus spowodował 23 zgony.(PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ joz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 zzibi2

Nie ma co sprawdzać, odpowiedz jest dobrze znana

! Odpowiedz
7 7 rafa987

Ale za przeproszeniem po co ku...... to sprawdzi ?!
Wiadomo że nie jesteśmy przygotowani.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne