REKLAMA

NIK: przeterminowane i o niewiadomym pochodzeniu leki w szpitalach

2018-04-06 07:02
publikacja
2018-04-06 07:02

Przeterminowane i o nieustalonym pochodzeniu leki wykryli kontrolerzy NIK w niektórych oddziałach szpitalnych i w aptekach. Z opublikowanego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że gospodarowanie lekami w szpitalach oraz funkcjonowanie w nich aptek i działów farmacji nie zapewnia pacjentom bezpiecznego leczenia.

/ fot. Marian Zubrzycki / FORUM

"Zaniedbania były na tyle poważne, że mogły zagrażać zdrowiu i życiu pacjentów, jak w przypadku dekompletowania zestawów przeciwwstrząsowych" - mówi prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. W jednym ze szpitali znajdująca się na oddziałach adrenalina była przeterminowana nawet o ponad półtora roku. Zdarzało się także, że w szpitalach przechowywano inne leki przeterminowane oraz o nieustalonym pochodzeniu, a także niewłaściwie postępowano z lekami wycofanymi przez inspekcję farmaceutyczną z obrotu.

"Stwierdzone nieprawidłowości mogą wynikać między innymi z nierzetelnego prowadzenia ewidencji leków" - dodaje Krzysztof Kwiatkowski.

W niemal 80 proc. skontrolowanych szpitali stwierdzono niezgodności pomiędzy faktycznym stanem magazynowym leków a ewidencjami.

Kontrolerzy Izby w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości zawiadamiali dyrektorów szpitali o zagrożeniu życia i zdrowia pacjentów. Powiadomione placówki błyskawicznie zareagowały - likwidując potencjalne zagrożenia.

Kontrolę aptek i działów farmacji szpitalnej NIK przeprowadził w latach 2015-17 w 24 szpitalach, w tym 13 placówkach, w których organem prowadzącym są samorządy oraz 11 lecznicach klinicznych, na terenie województw: dolnośląskiego, lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego i wielkopolskiego.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Joanna Stankiewicz, NIK/dyd

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
wizytator
Oto kraj w środku UE groszem nawet nie śmierdzący ale z aspiracjami.

Powiązane: Służba zdrowia pod kroplówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki