NIK: dwa miliony Polaków nie ma ustalonego kapitału początkowego

Ponad dwa miliony Polaków wciąż nie ma ustalonego kapitału początkowego, który istotnie wpływa na wysokość emerytury. Mają do niego prawo osoby, które rozpoczęły pracę przed 1999 rokiem. Do ustalenia kapitału początkowego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymaga świadectw pracy i informacji o zarobkach. Te jednak w wielu przypadkach są dzisiaj albo niedostępne, albo nieuznawane przez ZUS. NIK uważnie przygląda się temu problemowi.

(fot. Dawid Lasocinski / FORUM)

Reformie emerytalnej z 1999 roku towarzyszyło założenie, że wszystkie potrzebne do wyliczenia wysokości emerytury dokumenty znajdują się w teczkach osobowych pracownika. Na pracodawcy ciążył obowiązek przechowywania ich przez 50 lat. - Niestety to założenie było błędne i doprowadziło do krzywdy wielu ludzi - tłumaczy Jolanta Louchin, członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Archiwistów Polskich.

Lista błędów jest długa. Przede wszystkim nie wzięto pod uwagę, że do wyliczenia emerytury potrzebne będą nie tylko świadectwa pracy (dokumentujące okres składkowy), ale również informacje o zarobkach. Te jednak przechowywane były zazwyczaj w zbiorczej dokumentacji płacowej. Choć i ona podlegała ochronie, trudno było jednoznacznie zinterpretować, przez jaki czas. Ponieważ była dokumentem zbiorczym, różnie obliczano długość okresu ochronnego. W konsekwencji dużym problemem pozostaje przedstawienie ZUS-owi rzetelnej informacji o zarobkach z tych miejsc pracy, które zostały zlikwidowane. To z kolei znacząco wpływa na wysokość emerytury wielu osób, które pracowały przed 1999 rokiem.

Nie wzięto też pod uwagę astronomicznej liczby zlikwidowanych zakładów pracy. Baza ZUS, która podpowiada, gdzie szukać dokumentów potrzebnych do obliczenia wysokości emerytury, dysponuje dziś informacjami o 23 tysiącach podmiotów - zlikwidowanych lub przekształconych. Tymczasem eksperci obliczają, że to tylko wierzchołek góry lodowej, bo jest ich najmniej trzy miliony, choć niektórzy mówią o nawet o pięciu milionach. Szczególnie lata 90. były dynamiczne pod względem powstawania i upadania firm.

Co się stało ze świadectwami pracy i informacjami o zarobkach przechowywanymi w tych miejscach? W większości zostały odpłatnie przekazane tzw. przechowawcom. Jednocześnie na początku nie określono wobec nich żadnych wymagań, ciesząc się po prostu, że ktoś przejął kilometry dokumentacji. W konsekwencji przechowywanie dokumentów stało się interesem, na którym można było szybko zarobić, niekoniecznie przykładając się do tego zadania. Teczki przechowywane były przez ludzi niewykwalifikowanych, w nieprzygotowanych miejscach. Część dokumentacji w ogóle zniknęła, część uległa nieodwracalnym zniszczeniom.

Gdy dokumentacja osobowa i płacowa okazała się kluczem do - obliczenia wysokości emerytury, narzucono przechowawcom określone rygory. Część jednak ich nie spełniła i do dziś działa poza prawem - w konsekwencji pozyskane od nich dokumenty są przez ZUS nieuznawane. Mamy więc do czynienia z sytuacją, gdy określone osoby są w posiadaniu dokumentacji, w której posiadaniu być nie powinny, nierzadko czerpiąc z tego zysk. Mimo że od odzyskania tych dokumentów może zależeć godna emerytura wielu obywateli, państwo pozostaje wobec tego problemu bezradne.

Bezradność może wynikać z faktu, że odzyskanie i uporządkowanie dokumentów osobowych i płacowych przez wykwalifikowanych archiwistów jest kosztowne. Trudno jednak przejść obojętnie obok oszczędności, która dotyczy w większości ludzi bezradnych i potrzebujących wsparcia. To także kwestia elementarnej uczciwości państwa wobec obywateli. Dlatego NIK uważnie przygląda się systemowi przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej. W Izbie odbyła się debata ekspertów poświęcona temu tematowi. Płynące z niej wnioski zostaną uwzględnione w przygotowywanym raporcie.

kom/ mgost/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 tw-balbina

Sekta rządzi,sekta radzi ,sekta nigdy was nie zdradzi.

! Odpowiedz
3 42 and-owc

Zawsze uważałem (od urodzenia) że państwo to Złodziej.
Bez względu na panujący ustrój polityczny.
Biurokratów musi wyżywić - kosztem Obywatela (podatnika).
Nie ma o co płakać - takie czasy.
Jako na początku, tak i dzisiaj - na wieki wieków (Amen).

! Odpowiedz
3 72 gajowy1

Kompletnie tego nie pojmuję. Przecież ZUS za każdego zatrudnionego pracownika dostawał swego czasu składki, więc ZUS dokładnie wie, ile każdy człowiek zarabiał w konkretnym momencie czasu i mogą to wszystko sprawdzić bez najmniejszego problemu. Przerzucanie na obywatela obowiązku przedstawienia swoich zarobków na długości całego życia jest zwykłym skur...wem. Dla mnie to zwykłe przestępstwo, polegające na świadomym maksymalnym zaniżaniu emerytury.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 66 wizytator

Najlepiej ZUSowi podać wszystkie dokumnety na tacy pod nos a oni naliczą głodową emeryturę. Niech sami sukają za coś dostają pieniądze chyba, a nie stawiać palace po dwa w każdym większym mieście.

! Odpowiedz
24 12 1as

A coś w zamian zaproponujesz? Bo takiego co chciał likwidować wszystko (w tym zus) już mieliśmy, jakos wiele nie zdziałał...

! Odpowiedz
1 20 tomitomi

ja ,po prostu ,złodziejskiej firmie mówię ; DOŚĆ OKRADANIA !
.....cywilizowany świat już dawno sobie z tym problemem poradził bez problemu ,,,,

! Odpowiedz
15 81 tomitomi

zus do likwidacji ! natychmiast i nieodwołalnie !! dla dobra Polski i Polaków !!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne