REKLAMA

NIK chwali zmiany w VAT

2018-06-19 00:25
publikacja
2018-06-19 00:25

Uszczelnienie przepisów i sprawniejsze działania skarbówki dają efekty. Do budżetu wpłynęło 30 mld zł więcej - podaje we wtorek "Rzeczpospolita".

/ YAY Foto

Z raportu NIK, do którego dotarła gazeta, a który dotyczy wyłudzeń VAT wynika, że ubywa lewych faktur, skarbówka likwiduje podatkowe karuzele, kontrole są coraz skuteczniejsze. Skarb Państwa dostał w 2017 roku 30 mld zł więcej niż rok wcześniej.

"Podatkowym oszustom jest coraz trudniej" - powiedział "Rz" Arkadiusz Łagowski, ekspert Konfederacji Lewiatan i doradca podatkowy w Grant Thornton.

Powodem sukcesów skarbówki jest uszczelnienie przepisów. "Jedną z najważniejszych zmian było wprowadzenie obowiązku przesyłania co miesiąc informacji z ewidencji VAT w elektronicznym formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego" - informuje "Rz" za raportem NIK.

"Dzięki informacjom z JPK skarbówka wie o wszystkim, co dzieje się w firmach. Może porównywać dane i na bieżąco wyłapywać nieprawidłowości. Ograniczyło to znacznie kupowanie fikcyjnych faktur np. na doradztwo czy marketing - powiedział "Rz" adwokat i właściciel kancelarii podatkowej Piotr Świniarski.

Na podstawie JPK skarbówka typuje też firmy do sprawdzenia. Z raportu wynika, że kontroli jest mniej, ale za to dają lepsze efekty. "Fiskus nie marnuje już czasu na tzw. puste kontrole, wie gdzie iść i czego szukać" - uważa mecenas Świniarski.

Zdaniem NIK skuteczność skarbówki poprawiły także przepisy uszczelniające VAT-owski rejestr przedsiębiorców oraz zasady dokonywania zwrotu podatku. "Jednocześnie raport rozprawia się z mitem, że wzrost dochodów budżetowych z VAT jest wynikiem nieuzasadnionego wstrzymania zwrotów" - uważa Arkadiusz Łagowski.

Na kombinatorów odstraszająco wpłynęło też podwyższenie kar. "Wiele osób, słysząc o uszczelnieniu przepisów, wyszło z szarej strefy" - powiedział gazecie Świniarski.

Raport NIK zwraca także uwagę na lepszą organizację pracy urzędników, którzy wykorzystują nowoczesne narzędzia informatyczne, ale też wskazuje błędy m.in. długi czas reakcji na stwierdzone u przedsiębiorców nieprawidłowości.(PAP)

nmk/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
karbinadel
Problem w tym, że proste wyłudzenia VAT szybko się skończą, a rozbudowany aparat inwigilacji i represji pozostanie. Kim się więc będzie zajmował? Niech zgadnę: znowu się zacznie szukanie dziury w całym u przeciętnych, ledwie zipiących Polskich przedsiębiorców
kapitaneo
Jak dotąd największą represją to było podniesienie stawek VAT przez rząd Tuska.
Także zajmij się oceną dziąłń już dokonanych a wróżenie zostaw wróżkom. One też muszą z czegoś żyć.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pis_po_jedno_zlo
Żadnego uszczelnienia nie ma, a wzrosty wpływów VAT wynikają ze świetnej koniunktury gospodarczej, rozdawnictwa na masową skalę i wstrzymywania zwrotów nadpłaconego VAT.
kapitaneo
W latach 2008-2015 też mieliśmy wzrosty PKB i jedynym znaczący rokiem wzrostu dochodów z VAT był ten po podwyżce VAT przez Tuska.
Także daruj sobie pisanie głupot albo doucz się zanim zaczniesz cokolwiek pisać.
slc350
Efekt chwilowy, skończy się jak firmy zakończą działalność w Polsce na rzecz DG w UK, Niemcy, Czechy.... lub przejdą do szarej strefy, bo głupota i obciążenia przedsiębiorców osiągnęły poziom kosmos

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki