NIE WZROSNĄ STOPY W WIELKIEJ BRYTANII I EUROLANDZIENIE WZROSNĄ STOPY W WIELKIEJ BRYTANII I EUROLANDZIE

Wyprzedaż funta w trakcie obrad Banku Anglii

Zaskakująca publikacja wskaźnika zaufania francuskich gospodarstw do gospodarki była negatywnym impulsem dla euro. Notowania wspólnej waluty spadły wczoraj do 87,5 centa z prawie 88 centów we wtorek wieczorem.

Narodowe biuro statystyczne Francji podało, że indeks zaufania gospodarstw domowych do gospodarki obniżył się we wrześniu do -8 z +2 w lipcu (w sierpniu badań nie przeprowadzono) i był najniższy od 5 lat. Analitycy spodziewali sie spadku, ale najwyżej do +1. Wzrost liczby pesymistów wśród obywateli Francji wiąże się przede wszystkim z problemem drogiej ropy naftowej i związanego z nią zagrożenia dla globalnego wzrostu gospodarczego. Warto przypomnieć, że po ostatniej publikacji przez instytut Ifo - 20 września - słabszego niż oczekiwano wskaźnika zaufania do gospodarki Niemiec, euro spadło do nowego historycznego minimum 84,43 cena.

Dzisiaj zbiera się gremium Europejskiego Banku Centralnego decydujące o poziomie stóp procentowych. 20 z 25 ankietowanych wczoraj przez Bloomberga analityków uznało, że EBC tym razem nie podniesie stóp z obecnego poziomu 4,5 proc. Zważywszy jednak na ostrą wymowę komunikatu wydanego po wtorkowym posiedzeniu Fed-u, zwłaszcza w zakresie wciąż aktualnej silnej presji inflacyjnej, ekonomiści są zdania, że EBC w niedalekiej przyszłości zdecyduje się na kolejną podwyżkę oprocentowania.

Uwagę na rynku walutowym zwracał też spadek notowań funta wobec dolara - z 1,4580 do 1,4533 USD (od początku roku brytyjska waluta straciła już w stosunku do dolara 10 proc. swojej wartości). Było to spowodowane oczekiwaniami, że Bank Anglii, który rozpoczął wczoraj dwudniową debatę nad poziomiem stóp, nie podniesie oprocentowania. Jeśli tak się stanie będzie to już ósmy miesiąc od ostatniej podwyżki stóp. W II kwartale brytyjskie PKB zwiększyło się o 3,2 proc. W sierpniu inflacja wyniosła 1,9 proc. i była znacznie niższa od dopuszczalnego przez Bank Anglii poziomu 2,5 proc.

Brytyjskie ministerstwo skarbu poinformowało wczoraj, że podczas wspólnej interwencji banków centralnych w obronie pieniądza Eurolandu 22 września Bank Anglii kupił zaledwie 85 mln euro. Według niemieckiej gazety Die Zeit, łączny koszt interwencji - w której obok Banku Anglii uczestniczyły też: EBC, Rezerwa Federalna oraz banki Japonii i Kanady - wyniósł 6 miliardów euro.

KATARZYNA SIWEK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
GBP 0,05% 4,9563
2020-06-05

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil