"NG": Rosjanie błędnie oceniają nastroje biznesu w UE w sprawie sankcji

Choć wielu Rosjan sądzi, że biznes europejski z powodu strat chce zniesienia sankcji wobec Rosji, to nastroje takie są słabsze, niż się wydaje i nie muszą skutkować decyzjami politycznymi - zauważa środowa "Niezawisimaja Gazieta" w artykule redakcyjnym.

(YAY Foto)

Dziennik powołuje się na publikację w "Die Welt" o ankiecie, w której ponad połowa niemieckich menadżerów wysokiego szczebla okazała się zwolennikami sankcji. W ankiecie - jak pisze "NG" - 52,1 proc. takich menadżerów uznało, że Rosja "powinna wiedzieć, iż konieczne jest przestrzeganie porozumień ze społecznością międzynarodową". Jedynie jedna szósta ankietowanych stanowczo opowiedziała się przeciwko sankcjom wobec Rosji. "Nastroje przeciw sankcjom istnieją w niemieckim środowisku biznesowym, jednak wyglądają one o wiele skromniej, niż może się wydawać, gdy patrzy się z Rosji" - ocenia dziennik.

"NG" podaje przykład Słowenii, której wymiana handlowa z Rosją spadła kilkukrotnie. "Jednak mimo to Słowenia popiera presję sankcyjną na Rosję, +dopóki nie zostanie osiągnięty pokojowy dialog polityczny w celu rozwiązania wszystkich kwestii kryzysowych+" - cytuje "NG" szefa MSZ Słowenii Karla Erjaveca.

Temat zniesienia sankcji narzędziem manipulacji opinią publiczną

Tymczasem w Rosji - według dziennika - temat zniesienia sankcji "przekształcił się w pole dla spekulacji politycznych i manipulacji opinią publiczną". "Obywatele Federacji Rosyjskiej stale widzą wiadomości o tym, że politycy europejscy dążą do osłabienia sankcji, ich zniesienia czy przynajmniej nieprzedłużania bez szczegółowej dyskusji", a także słyszą regularnie "o żądaniach zagranicznych biznesmenów, by zaprzestać wojny na sankcje z Rosją" - zauważa "NG".

Wielu obywateli "jest przekonanych, że przedsiębiorcy z Niemiec, Francji, Włoch, Słowenii czy Węgier lada chwila doprowadzą do tego, że ich rządy zniosą sankcje przeciwko Rosji. Takie wrażenie tworzą wypowiedzi rosyjskich dyplomatów czy niektóre zdania biznesmenów zagranicznych mocno związanych z Moskwą" - pisze "Niezawisimaja Gazieta". Zdaniem dziennika "tego rodzaju aura informacyjna zniekształca obraz rzeczywistości i budzi nieuzasadnione nadzieje". Gazeta zauważa, że jeszcze niedawno wielu Rosjan sądziło, że część sankcji będzie zniesiona już latem tego roku.

Temat porozumienia mińskiego spychany na boczny tor

Według "NG" pojawia się "zniekształcenie" dotyczące szkód gospodarczych poniesionych w wyniku sankcji oraz nastrojów biznesu europejskiego na korzyść zniesienia restrykcji wobec Rosji. "Oczywiście, wojna na sankcje spowodowała szkody. Istnieje także niezadowolenie wśród biznesmenów z powodu ograniczeń handlowych. Ale wcale nie wynika z tego, że skala nastrojów przeciwko sankcjom w biznesie europejskim lada chwila może doprowadzić do decyzji politycznych" - ocenia gazeta. Jak dodaje, "wielu przedsiębiorców uważa, że odpowiedź w postaci sankcji na działania Federacji Rosyjskiej jest usprawiedliwiona". Ponadto "firmy europejskie zdołały przezwyciężyć następstwa wojny na sankcje i nawet zwiększyły eksport mimo utraty rynku rosyjskiego".

"Główny warunek zniesienia sankcji w postaci realizacji porozumień mińskich (w sprawie uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy) z jakiegoś powodu znajduje się na peryferiach uwagi społeczeństwa. W rezultacie tworzy się błędne mniemanie, że Zachód przekonał się o nieskuteczności sankcji i marzy o tym, by jak najszybciej je zakończyć" - podsumowuje "NG".

Wczoraj podczas szczytu w Brukseli przedstawiciele państw UE potwierdzili przedłużenie sankcji wobec Rosji o 6 miesięcy.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ akl/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~plutarch

Opuśćcie Krym - dość proste.

! Odpowiedz
2 2 ~ww

Dochody budżetu rosji spadły już o 12%, poszorują jeszcze po dnie przez kilka chwil i putin ucieknie z Krymu i Donbasu.

! Odpowiedz
5 5 ~DarekD

Ta obłudna i zakłamana polityka "tłumaczenia" swoim społeczeństwom konieczności dalszych sankcji wobec Rosji, kreowana przez "elity" USA i zachodniej Europy, trwa już ponad 2 lata. A czy w końcu te kłamliwe zachodnie gremia w końcu oficjalnie i publicznie przyznają kto rzeczywiście podpalił lont na kijowskim majdanie w lutym 2014, od którego ten cały ukraiński bałagan się wtedy rozpoczął!?. Czy ktoś w końcu ZMUSI obecny kijowski banderowski reżim do RZETELNEGO ŚLEDZTWA kto strzelał do cywili i milicjantów na majdanie, bo nawet z samej telefonicznej rozmowy (potwierdzonej zresztą przez samo MSZ Estonii!!) min. spraw zagranicznych Estonii Urmasa Paeta z szefową dyplomacji UE Katrine Aschton, jednoznacznie wynika, że owymi sprawcami byli snajperzy ALE NIE JANUKOWYCZA, a sił prących do rewolty, opłacanych zresztą pieniędzmi "filantropa" Sorosa ( proszę sobie wyguglować tę rozmowę!!). Czy te niezaprzeczalne fakty zmuszą w końcu tych obłudników na zachodzie do rzetelnej oceny tego co zaszło i zrewidowania swoich błędnych poglądów co do Ukrainy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Matka_Putina

Grisza W.

! Odpowiedz
7 5 ~Z_

Coś mi tu śmierdzi!

Ponad połowa niemieckich managerów nie chce zarabiać na handlu z Rosją? A co wolą? Nie zarabiać, czy czekać na dotacje z UE kosztem innych członków?
Słowenia jest za utrzymaniem sankcji, czy jej rząd przyjmujący polecenia zza oceanu?

Raptem kilka dni temu na łamach Bankier.pl był artyukuł, który wyjaśniał, że niemieckie firmy otwierają spółki córki w Rosji, żeby ominąć embargo, a teraz zwrot o 180 stopni i słyszymy, że wolą z Rosją interesów nie robić? A może głupio przyznać, że po osłabieniu rubla opłaca się redukować zatrudnienie w UE i przenosić produkcję do Rosji? Sankcje kiedyś zostaną zniesione a wybudowane za pół ceny zakłądy pracy zostaną. I te miejsca pracy już nie wrócą do UE!
Widać, że "Niezawisimaja Gazieta" reprezentuje zachodnia propagandę (co wcale nie oznacza, że Rosja nie ma swojej).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 7 ~gutek

co tu śmierdzi ? walonki ruskiego trola :))))

! Odpowiedz
4 3 (usunięty) odpowiada ~gutek

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 1 ~robiekupenausa odpowiada ~gutek

To co masz we łbie. W Rosji mówi się na to "gavno".

! Odpowiedz
6 4 ~obywatel

jak NG uchowała się w mafijnym państwie putina?

! Odpowiedz
6 9 ~donek

dziwnie rzetelny jak na rosyjskie realia, może zaczynają przygotowywać swoje społeczeństwo do wyjścia z Donbasu ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil