REKLAMA

NFZ zaprezentował wyniki pilotażu opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej

2021-12-08 12:31
publikacja
2021-12-08 12:31
NFZ zaprezentował wyniki pilotażu opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej
NFZ zaprezentował wyniki pilotażu opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej
fot. wavebreakmedia / / Shutterstock

Podczas międzynarodowej konferencji Narodowy Fundusz Zdrowia i Bank Światowy zaprezentowali wyniki pilotażu opieki koordynowanej w POZ. "Opieka koordynowana jest rozwiązaniem, które nabiera szczególnej wartości w kontekście pandemii" – ocenił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Międzynarodowa konferencja "Opieka koordynowana w Polsce" odbyła się w środę w formule online.

Pilotaż opieki koordynowanej w Polsce trwał od lipca 2018 do końca września 2021 r. Projekt miał sprawdzić, czy opieka koordynowana może przyczynić się do lepszej jakości usług świadczonych na poziomie POZ i poprawy stanu zdrowia polskich pacjentów.

Minister zdrowia zaznaczył, że w związku z postępującym starzeniem się społeczeństwa w najbliższej dekadzie czeka nas zmiana struktury wiekowej.

"Będziemy mieli coraz większy udział osób starszych, osób zaawansowanych wiekowo. A jak wiadomo, ten bardzo zaawansowany wiek to o wiele większe ryzyko wielochorobowości, o wiele większe ryzyko kilku chorób, które już towarzyszą pacjentom. I to oznacza w gruncie rzeczy, że opieka zdrowotna będzie się przenosiła ze świata, w którym myślimy w większej proporcji o leczeniu pojedynczych schorzeń, do świata, w którym trzeba postawić zdecydowanie na koordynację" – mówił.

Wyjaśnił, że kluczowa rola POZ nie podlega wątpliwości. "Można powiedzieć, że nie ma alternatywy, nie ma innych rozwiązań, które pozwoliłyby wyjść naprzeciw takim oczekiwaniom" – ocenił.

Zdaniem Niedzielskiego projekt opieki koordynowanej w POZ ma kluczowe znaczenie w wypracowaniu rozwiązań, które upowszechnią podejście koordynacyjne, oznaczające "zwiększenie kompleksowości zespołu pracującego na poziomie POZ".

"Sumarycznie projekt daje te standardy, które my płynnie możemy przekładać jako rozwiązania, które będą inkorporowane do systemu, które znajdą się w aktach regulacyjnych" – zastrzegł.

Według szefa MZ głównymi benefitami projektu jest spopularyzowanie koncepcji opieki koordynowanej.

"Wcześniej to zagadnienie nie było popularne w Polsce. Takie punktowe leczenie było dominującym modelem. A te rozwiązania, gdzie lekarz POZ bierze odpowiedzialność za cały proces, gdzie pojawia się zespół współpracujących specjalistów, ale też szerzej – poszerzony zespół w POZ – to są wartości, które pokazują, że ten model funkcjonowania POZ zmienia swój charakter ze stricte reaktywnego (...) na model, w którym to lekarz opiekuje się proaktywnie pacjentem" – zaznaczył.

Ocenił, że projekt "zmienia filozofię systemu opieki zdrowotnej".

"Jest kilka rozwiązań, o których myśleliśmy, że będą dobre, że będą się sprawdzały, że będą nowoczesne, zanim nastały realia pandemii. Mówię tutaj o teleporadzie – przynajmniej o jej racjonalnym wykorzystaniu, o infolinii NFZ, która była kreowana w dobie jeszcze przedpandemicznej. Myślę, że ta opieka koordynowana znowu jest rozwiązaniem, które nabiera szczególnej wartości w kontekście pandemii" – zaznaczył.

Dodał, że pandemia spowodowała deficyt zdrowotny, z którym będziemy walczyli przez wiele lat. "To oznacza, że ta presja na system opieki zdrowotnej będzie jeszcze większa. Tutaj nie ma innego wyjścia, nie ma alternatywy do tego, żeby opieka koordynowana również pomagała w sprostaniu temu wyzwaniu" – stwierdził Niedzielski.

Wiceprezes NFZ Bernard Waśko zaznaczył, że faza wdrożeniowa projektu zakończyła się we wrześniu, a teraz jest czas na realizację, wyciągnie wniosków i plany na przyszłość.

Zdaniem wiceprezesa NFZ koordynacja to standard, który powinien być osiągany w opiece nad pacjentem, by przynosić największe korzyści.

"W polskim systemie ochrony zdrowia takie programy opieki koordynowanej są wdrażane od kilku lat. One dotyczą czy to dużych grup pacjentów – to na przykład opieka onkologiczna, opieka nad pacjentkami ciężarnymi czy programy pilotażowe w onkologii" – mówił.

Przyznał, że w pilotażu były też programy, które nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. "To są również cenne doświadczenia. Na przykład opieki nad pacjentkami ciężarnymi, który w naszej ocenie wymaga pewnych modyfikacji, czy wreszcie opieka nad pacjentami z rzadkimi chorobami, jak np. otyłość olbrzymia" – wymienił.

Udział w pilotażu wzięło ponad 70 tys. pacjentów zarejestrowanych w 47 placówkach w całej Polsce. Pilotaż obejmował 11 chorób przewlekłych, z którymi najczęściej pacjenci zgłaszają się do POZ. Wśród nich była astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc i cukrzyca typu drugiego.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ mhr/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (1)

dodaj komentarz
forfun
lepiej to już było choć nikt w to nie wierzył

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki