NFZ uspokaja: nie będzie problemu z darmowymi lekami dla pacjentów 75 plus

Nie będzie problemu z dostępem do darmowych leków dla osób powyżej 75 lat. Pieniądze na ten cel – około 800 mln zł – są zabezpieczone w funduszu zapasowym NFZ – zapewniła rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Wądrzyk.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

NFZ w ten sposób odpowiedział na wyrażone we wtorek obawy przewodniczącej senackiej Komisji Zdrowia Beaty Małeckiej-Libery (KO). Poinformowała ona, że biorąc pod uwagę złą sytuację w ochronie zdrowia, przesunięcie projektem ustawy okołobudżetowej pieniędzy z budżetu państwa do NFZ może oznaczać w rzeczywistości, że nie będzie wystarczających funduszy, aby refundować leki dla tej grupy społecznej.

Narodowy Fundusz Zdrowia uspokaja jednak pacjentów, twierdząc, że nie ma żadnych podstaw do niepokoju. Pieniądze w wysokości około 800 mln zł pochodzić mają z funduszu zapasowego NFZ.

"Chcemy uspokoić pacjentów, zwłaszcza tych, którzy korzystają z programu +Leki 75 plus+. Nie ma żadnego powodu do niepokoju. Środki są zabezpieczone w funduszu zapasowym – fundusz został zasilony środkami w ustawie okołobudżetowej na 2,7 mld zł, z czego ok. 800 mln zł przeznaczone jest na leki 75 plus. To o ponad 100 milionów zł więcej niż w roku ubiegłym" – powiedziała PAP Wądrzyk.

Jednocześnie przypomniała, że z programu "Leki 75 plus" skorzystały dotąd blisko 3 miliony pacjentów. (PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

tor/ joz/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil