NFZ uruchamia 8 mln zł z rezerwy ogólnej w związku z epidemią

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchamia 8 mln zł z rezerwy ogólnej na finansowanie zadań związanych z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii. Chodzi m.in. o rozszerzenie zakresu działania całodobowej infolinii dla pacjentów czy uruchomienie telefonicznego wsparcia psychologicznego - wynika z opublikowanego w piątek zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak zaznaczono w uzasadnieniu, środki z rezerwy ogólnej w wysokości 8 039 tys. zł w planie finansowym NFZ na rok 2020 „wynikają z konieczności realizacji zadań będących konsekwencją wprowadzenia w Polsce stanu epidemii (koronawirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19)”.

NFZ planuje przeznaczyć blisko 3,9 mln zł z rezerwy na zwiększenie wartości umowy w związku ze wzrostem liczby obsługiwanych połączeń Telefonicznej Infolinii Pacjenta.

Kolejne 3,8 mln zł to kwota wyasygnowana na uruchomienie Telefonicznej Pomocy Psychologicznej dla pacjentów potrzebujących porady psychologiczno-psychiatrycznej w związku z utrudnionym dostępem do świadczeń w związku z trwającą epidemią.

Natomiast udostępnienie bezpłatnej infolinii udzielającej informacji lekarzom POZ (800 090 600) to szacowany koszt 100 tys. zł, zaś 30 tys. zł to koszt infolinii dla osób dzwoniących z zagranicy (+48 22 125 66 00).

Ponadto NFZ planuje przeznaczyć około 127 tys. zł na działaniach dotyczące profilaktyki zdrowotnej i polityki informacyjnej – publikacje i nadawanie materiałów „w środkach masowego przekazu, jako niezbędnego elementu profilaktyki chorób i promocji zdrowia w okresie epidemii COVID-19”.

Dezynfekcja pomieszczeń Centrali NFZ wyniesie 92 tys. zł.

autorka: Klaudia Torchała

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil