NFZ i ZUS podpisały porozumienie ws. rehabilitacji

Zapewnienie jak najszybszego powrotu do zdrowia w szczególności osób wykonujących pracę zarobkową oraz promocja profilaktyki zdrowotnej - zakłada m.in. podpisane we wtorek porozumienie między Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz Narodowym Funduszem Zdrowia.

Porozumienie podpisali szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska oraz prezes NFZ Andrzej Jacyna.

Jacyna zwrócił uwagę, że NFZ i ZUS zamierzają wspólnie działać m.in. w takich obszarach jak rehabilitacja i lecznictwo sanatoryjne. "Chcemy przywrócić do pełni sił w możliwie krótkim czasie m.in. osoby po zawałach serca. To ważne, by w jak najkrótszym czasie od hospitalizacji przeszły one cały proces rehabilitacji. Korzysta na tym sam pacjent, ale i cały system, zarówno od strony Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - stwierdził.

Z kolei prof. Uścińska podkreśliła, że ZUS i NFZ są skazani na współpracę dla dobra klientów. "I ZUS i NFZ są odpowiedzialne za stosowanie prawa i to stosowanie prawa musi być jak najbardziej profesjonalne. Przy okazji jednak musimy systematycznie budować świadomość społeczną na temat praw i obowiązków wynikających z prawa ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego" - powiedziała.

Zgodnie z porozumieniem, na potrzeby upowszechniania wiedzy w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego NFZ będzie mógł m.in. wykorzystywać placówki ZUS. Ponadto obie instytucje zadeklarowały, że będą prowadzić wspólne działania na rzecz szybszego powrotu do pracy osób po długotrwałych zwolnieniach lekarskich. Porozumienie pozwala na wymianę informacji między Zakładem a Funduszem. Ma to pozwolić na szybkie rozpoczęcie procesu rehabilitacji, którą oferuje Zakład i tym samym szybszy powrót do pełnej sprawności.

autor: Paweł Żebrowski

pż/ krap/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.